Ana SayfaÇocuk SağlığıÇocuk BeslenmesiAkşam yemeği yemeyen bebekleri ikna etmek için 5 tüyo!

Akşam yemeği yemeyen bebekleri ikna etmek için 5 tüyo!

-

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun akşam yemeği yememesi streslidir. Sağlığını kaybetmesi, iyi gelişmemesi ve yeterli beslenip beslenmediği konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Birkaç ay önce kavanoz kavanoz bebek maması yiyen bebeğiniz, şimdi hiçbir şey yemiyor mu! Sakin olun… Bu yazıda, pek çok yeni yürümeye başlayan çocuğun akşam yemeğini atlamasına neyin sebep olduğunu, yürümeye başlayan çocuğunuzun bir sonraki akşam yemeğini yemesine yardımcı olacak tüyoları anlatacağız.

Yürümeye yeni başlayan çocuklar neden akşam yemeği yemez?

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bazen (veya her zaman) akşam yemeği yemek istememesi garip ve endişe verici görünse de aslında oldukça yaygın bir durumdur. 1 yaş çocuğunun kalori ihtiyaçları bebekliğe göre azalmıştır. Yani bebekken olduğu kadar fazla yiyeceğe ihtiyaç duymazlar. Fiziksel olarak daha büyük olmalarına rağmen büyümeleri ilk yıla göre önemli ölçüde yavaşlar. Bebeğinizin doğduğu andaki haline ve şimdiki haline bakın. 1 yılda ne kadar hızlı büyümüş değil mi?

Yeni yürümeye başlayan çocuklar meraklıdır. Sürekli hareket etmek ve çevreleriyle etkileşim kurmak isterler. Yapmaları gereken şey keşfetmek. Yemek yemek onlar için şu an bir öncelik değil. Bebeklikte olduğu gibi sık ve çok yemek yemelerini beklemeyin. Birkaç öğün ya da sağlam bir öğün yemeğin ardından akşam yemeği yememeleri oldukça normaldir.

Çocuğunuz 2 ana öğününde iyi besleniyorsa, 1-2 ara öğün ve arada da atıştırmalıklar yiyorsa iyi besleniyor anlamına gelebilir. Yürümeye başlayan çocuğunuz akşam yemeğini zar zor yiyorsa muhtemelen sorun değil. Ancak, her gece akşam yemeğini atlıyorlarsa, sağlıklı bir kilo ve boyda olduklarından emin değilseniz, mutlaka ve mutlaka doktorunuza başvurun.

Öğün atlayan çocuklar

Çocuğunuz çok öğün atlıyorsa ve genel olarak iyi yemiyorsa, tüm öğünlerinde daha iyi yemesi üzerinde çalışmanız gerekecektir. Bunun için harika 5 ipucumuz var!

Değiştir!

Yürümeye yeni başlayan çocuğunuz akşam yemeği yemiyorsa sürekli farklı alternatif sunmayın. Bunun yerine, yiyecekleri farklı şekilde sunmayı ve şeklini değiştirmeyi denemenizi öneririz. Ayrıca yeni yürümeye başlayan çocuklar genellikle yetişkinler gibi büyük miktarda yiyecek yemeyi severler. Önce ona yiyeceği yemeği gösterin, sonrasında minik parçalara bölerek yedirin. Bu küçük değişiklikleri yaparken, sakin olun ve hatta biraz umursamaz olabilirsiniz. Sürekli bu konuda çocuğunuzla konuşmayın.

Yemekten en az 2 saat önce su dışında hiçbir şey yiyip içmediklerinden emin olun

Çocuğunuzun midesi sadece yumrukları büyüklüğündedir. Hemen tıkanmaları ve doymaları çok normal. Bu nedenle akşam yemeğinden 2-3 saat önce sadece su içirmeye çalışın başka atıştırmalıklardan uzak tutun.

Genelde yemeyi sevdikleri bir şey servis edin

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, tıpkı daha büyük çocuklar gibi, masaya gelip hiç denemedikleri bir sürü yeni yemek görmekten hoşlanmazlar. İştahları hemen kapanabilir. Ancak, tabaklarında veya tepsilerinde tipik olarak yedikleri tek bir şey görürlerse, bu tüm akşam yemeğini kurtarabilir.

Yemek masasında tutun

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz her şeyi yere atıp ağlamaya başlarsa, masadan kalmak isterse onları yeniden masaya bağlamaya çalışın. Şarkı söyleyin, içmeleri için biraz su verin. İçinde az miktarda yiyecek bulunan bir kase ve kaşık verin.

Yiyeceklere dalış yapın!

Ona küçük bir kase ılık çorba verin. Kaşığı çorbaya daldırmasına müsade edin. Bu onun yemekle tekrar ilgilenmesini sağlayabilir. Özellikle de bu hareketi yemeğin başında yaparsanız ilk numarayla birlikte sofrada tutma ihtimaliniz daha fazla olabilir. Her yemeği reddettiğinde çorbaya bir dalış gerçekleştirin!

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için akşam yemeği fikirleri

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun akşam yemeği için ilhama mı ihtiyacınız var? İşte size hızlı bir liste… Çocuklar bu yemeklere bayılır!

Ezogelin çorbası 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Salçalı köfte 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Yoğurt çorbası 9 ay ve sonrası çocuklar için

Bulgur pilavı 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Çocuklar için köfte tarifi: Anne köftesi 9 ay ve üzeri

Bebek ve çocuklar için kabaklı tarifler

Terbiyeli sulu köfte tarifi 9 ay sonrası

Yoğurtlu ıspanak püre 1 yaş ve sonrası çocuklar için