Salçalı köfte 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Salçalı köfte 1 yaş ve sonrası çocuklar için

İşte size çocukların hatta tüm ev halkının çok seveceği, hem besleyici, hem de sağlıklı bir tencere yemeği “Salçalı köfte.”

Biz 3 kardeşiz, annem bu yemeği bize çok yapardı, bende aynen devam ediyorum. Evimizde sık sık pişirdiğimiz bir yemektir “salçalı sulu köfte” Yanına da makarna oldu mu işte size mükemmel ikili… Önce malzemelerimizi sıralayalım.

Malzemler

500 gr yağsız kıyma
1 fincan ince bulgur
1 adet irice kuru soğan
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı salça
4 yemek kaşığı zeytinyağı
Maydanoz
3-4 bardak su
Karabiber

Hazırlanışı

Önce maydanozlarımızı bir güzel ince ince doğruyoruz. Ben maydanozu çok ince doğramaya özen gösteriyorum, Bade öyle seviyor çünkü… Sonrasında soğanımızı rendenin kalın tarafıyla rendeleyip, karıştırma kabının içine kıymayı, soğanı, bulguru, maydanozu, yumurtayı, tuz ve karabiberi ekleyip, harmanlıyoruz. Arzu edenler kimyon da koyabilir. Oluşan bu karışımı 20 dakika kadar beklettikten sonra, minik minik köfteler halinde hazırlıyoruz.

Orta boy bir tencerenin içine zeytinyağımızı koyup, salçamızı iyice kavuruyoruz. Sonrasında köfteleri ve suyu ekleyip, kısık ateşte yemeğimizi pişiriyoruz.  Üzerini maydanoz ile süsleyip, makarna ile servis edebilirsiniz.

Ne pişirsenn pişir, kalpten pişir…Afiyet olsun

Tarif: Kızımla Mutfaktayım Blog yazarı Gönül Doğan

 

Ayşe Nil Dinler
Ayşe Nil Dinler, mutfak şefi, eğitmeni, danışmanı ve yemek yazarıdır. Milliyet Lezzet ekinde  uzun süre yazan Ayşe Dinler, hâlen Kids Gourmet yemek yazarı ve editörüdür.  Ayşe Nil Dinler, TV programlarına yemek konusunda danışmanlık yapmakta ve kimi zaman da programlara konuk olarak katılarak yöresel ve dünya mutfaklarından örnekler sunmaktadır. Ayrıca İngilizce olarak da yayınlanan  "Citrus Recipes" (Narenciyeli Yemekler) kitabı bulunmaktadır.