Ana Sayfa06 -12 ay yemekEnginarlı yemek tarifleri

Enginarlı yemek tarifleri

-

Enginar özellikle bahar aylarında sofralarımızı şenlendiren pek çok faydası ile sağlığımız için faydalı bir sebze. Bebek ve çocuklar için enginarlı yemekler hazırlamak isterseniz ailece yiyebileceğiniz enginarlı yemek tarifleri ile sofralarınızı sağlıklı kılabilirsiniz. Ayrıca enginar kalorisi düşük ( 100 gr. yaklaşık 75 kalori), lif oranı yüksek bir sebzedir.   

“Aslen Akdeniz’de doğmuş olan enginar tıbbi, besleyici özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır. İddia edilen sağlık yararları arasında kan şekerini düşürmesi, sindirime faydaları yanı sıra özellikle de kalp sağlığı ve karaciğer sağlığına faydaları yer alır. Enginarın yağ oranı düşüktür, lif oranı yüksektir ve C vitamini, K vitamini, folat, fosfor ve magnezyum gibi vitamin ve minerallerle yüklüdür. Aynı zamanda en zengin antioksidan kaynaklarından biridir. Enginar, “iyi” HDL kolesterolü artırırken “kötü” LDL kolesterolü düşürebilir. ” Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan

Enginarlı yemek tarifleri

Kabaklı enginarlı püre 6 ay

Kabaklı enginarlı püre 6 ay ve sonrası bebekler için

Kabaklı enginarlı püre bebeğinizin yemeklerine farklı bir lezzet katarken bol lif içeriği ile kabızlık gibi sorunlar yaşamasına da engel olabilir. Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Enginarlı tavuklu püre 8 ay

Hem enginarın şifası hem de etin proteinini içeren bu tarifi kuzu etiyle de deneyebilirsiniz. Enginarlı tavuklu püre tarifin buradan ulaşabilirsiniz.

Enginarlı pilav 9 ay

Enginarlı pilav 9 ay ve sonrası çocuklar için

Pilavı çocuklara sade olarak yedirmek yerine bu güzel sebze ile lezzetlendirebilirsiniz. Enginarlı pilav tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Enginar çorbası 1 yaş

Enginar çorbası 1 yaş ve sonrası çocuklar için

Çorba ülkemizde çok sevilen bir yemek. neden çocukların çorbaları enginar ile daha sağlıklı olmasın ki? Enginar çorbası tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

İç baklalı enginar çorbası 1 yaş

İç baklalı enginar çorbası 1 yaş sonrası çocuklar için

İçinde bakla olduğundan dikkatli olmak gerekiyor. Tarifin alt yazısında hekim yazarımız konuyu anlatmış. Ama siz çok endişe ederseniz bezelyeyle ya da başka bir gıdayla da deneyebilirsiniz. İç baklalı enginar çorbası tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Enginarlı bahar çiçeği 1 yaş

Tam bahar mevsimine göre bir tarif. Enginarlı bahar çiçeği tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Enginarlı lazanya 1 yaş

Enginarlı lazanya 1 yaş ve sonrası

Pizzada bile kullanılan enginar makarna ya da lazanya ile neden kullanılmasın ki? Enginarlı lazanya tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Etli enginarlı gül böreği 3 – 4 yaş

Etli enginarlı gül böreği 4 yaş sonrası

Biraz abarttık böreği de hem etli hem enginarlı yaptık. Boş kaloriye dur demek lazım. Hamur işi yiyorsak yanına vitamin ve protein de ekleyelim dedik. Etli enginarlı gül böreği tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Enginarlı yemek tarifleri ile çocuğunuzu erken yaşlarda tanıştırabilir kimi zaman çorbalarına birkaç dilim enginar ekleyerek onun bu şifalı gıdadan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.