Saç dökülmesi (Alopesi)

Saç dökülmesi (Alopesi)
Saç dökülmesi (Alopesi)

Yenidoğan bebekler zaman içerisinde ilk saçlarının bir kısmını veya tamamını kaybederler. Bu normal bir durumdur.  Özellikle yatağa sürtünen kafa bölgesinde saç dökülmesi sık rastlanan bir durumdur.  Bu nedenle, yaşamın ilk altı ayında meydana gelen saç dökülmesinde endişelenmeye gerek yoktur. Ancak bazen daha büyük çocuklarda Alopesi görülebilir. Alopesi saç dökülmesi anlamına gelir. Çocukta yuvarlak veya oval şekilli saç kaybı oluşmasıdır.

Alopesi areata, çocuklarda ve gençlerde sık görülen bir durumdur, birinin kendi saçına “alerjik” bir reaksiyon geliştirdiğini gösterir.  Alopesi Areata bulaşıcı değildir. Görülme riski tiroid hastalığı, vitiligo hastalığı, atopik egzeması olanlar ve ailelerinde astım, şeker ve alerjik hastalıklar bulunanlarda daha fazladır.

Saçkıran hastalarının bir kısmında tırnak bozuklukları da görülebilir. Tırnak kalınlaşması, tırnak yüzeyinde çukurcuk ve çizgiler gözlemlenebilir.

Alopesi tedavisi nasıldır?

Hastalık genellikle bir yıl içerisinde kendiliğinden geçer ancak durum devam ederse veya kötüleşirse, steroid kremleri ve diğer tedavi şekilleri gerekebilir. Saç dökülmesi çok fazlaysa yeniden çıkması zor olabilir. Alopesi farklı tıbbi sorunlarının bir işareti olabileceğinden, böyle bir durumda doktora başvurulması gerekir. Tiroit testi yapılması gerekebilir. Doktor çocuğunuzun derisine bakarak, nedenini belirleyecek ve uygun tedaviyi önerecektir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı olan Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan, özel bir hastanede görev yapmaktadır. Hekim yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.