Ana Sayfa06 -12 ay yemekKabaklı enginarlı püre 6 ay ve sonrası bebekler için

Kabaklı enginarlı püre 6 ay ve sonrası bebekler için

-

Kabaklı enginarlı püre malzemeleri

  • 1 küçük enginar – ayıklanmış, yıkanmış, küp küp doğranmış.
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı
  • 1/4 veya (2-3 dilim) sakız kabak soyulup küp küp doğranmış
  • 1/4 veya (2-3 dilim) havuç soyulup küp küp doğranmış
  • 1 su bardağı su

Hazırlanışı

  • Tüm malzemeler yıkanıp soyulup temizlendikten sonra doğranır.
  • Küçük bir tencereye su ile birlikte konulur. Orta ateşte pişmeye bırakılır. Buharda da pişirebilirsiniz.
  • Sebzeler yumuşadığında ocaktan alınır, yağ eklenir ve ezilerek püre haline getirilir. Ilıdığında servis edilir.

Not 1:Eğer bebeğiniz 8 aylık olduysa ve hekiminiz hayvansal proteine başlamanızı söylediyse bu püre et sulu veya az miktar kıyma eklenerek de yapılabilir. Kıymayı koymadan önce kavurarak pişirip sonra sebzelerle birlikte pişirmeye devam edebilirsiniz.

Not 2: Ilıdığında içine anne sütü veya mama yiyorsa az miktarda katılabilir. Mamayı sulandırıp ekleyebileceğiniz gibi eğer püre sulu olduysa yarım ölçek kadar toz halde de ekleyebilirsiniz. Kıvamını koyulaştıracaktır. Ancak bebek maması çok sık kullanılmamalıdır. Fazlası bebeğinizin böbreklerini yorabilir. Bu sebeple önerilen günlük dozu aşmamaya çalışın. Daha besleyici olsun mantığı ile her yemeğine mama eklemeyin.

Not 3: Anne sütü veya bebek maması ilave ettiğiniz yemekleri ertesi gün yeniden yedirmeyin. Anne sütü veya bebek maması yemeğe piştikten sonra ilave edilir. Pişirirken tencereye eklemeyin.

Doç. Dr. Mahir Gülcan’ın notu:

Enginar, kabak, havuç içeren bu püre ek gıdaya tek ve ikili sebzelerle yapılmış püreleri, çorbaları tatmış bir sonraki kademeye geçmiş 6 ay üzeri bebekler için uygundur.  Bahar ayları enginarın sofralarımıza geldiği mevsimdir.  İçerdiği cynarin (sinarin) adlı etkili madde ile karaciğer ve safra kesemizi destekleyen enginar ülkemizde özellikle karaciğer hastalarına yaygın olarak kullandığı son derece faydalı bir besindir.

Enginar yüksek oranda protein ve karbonhidrat içerir. A, D, B6 ve C vitaminleri ve mineral açısından da son derece zengindir. Kabak, enginar lif zengini sebzeler olduğundan kabızlık sorunu olanlar için bu sorunun giderilmesinde yardımcıdır. Enginarda yeteri kadar karbonhidrat olduğundan ilave olarak patates gibi sebzeler koymaya lüzum yoktur.