Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler en güzel 18 oyun

Okullar tatile girdiğinde yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler hem çocukları hem de ebeveynleri mutlu ediyor. Evde çocukları eğlendirmek için aslında pek çok alternatif oyun var. Bu oyunların çoğu da çok yüksek fiyatlı oyuncaklar gerektirmiyor. Siz yeter ki biraz zaman ayırın, yaratıcılığınızı kullanın ve onunla oyun oynayın. Yaz aylarında çocuklar sokağa çıkamadıkları zamanlarda evde sıkılıp bilgisayar, telefon kurcalamaya başlayabilirler. Bunu engellemek ise yetişkinlerin elinde. Yasak koyarak değil! Başka uygun faaliyetler, eğlenceli etkinlikler, evde oynanabilecek oyun alternatifleri bulmak gerekiyor. Çocukların oyunları genellikle yaşlarına uygun olarak seçildiğinde çocuklar sıkılmadan uzun süre kendilerini oyalayabiliyorlar. Ancak faaliyetin amacı çocukları tek başına bırakmak değil aslında ebeveyni de dahil ederek kaliteli zaman geçirilmesini sağlama olmalıdır.

Evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

1 yaşındaki çocuklar için uygun oyun

Bu yaş grubunda genellikle renkli küpler, iri şekilli yapbozlar, sallandığında ses çıkaran oyuncaklar ilgisini çeker. Oturmaya başlayan çocuklara onlara zarar vermeyecek, attıklarında çevreye zarar vermeyecek yumuşak kenarı sivri olmayan oyuncaklar alabilir, evde ellerine bu tip eşyalardan verebilirsiniz. 3-5 parçalı yapbozları birlikte yapmayı deneyebilirsiniz. El kol hareketleri ile masalları canlandırabilir birlikte şarkılar söyleyebilirsiniz. Masal olarak kafiyeli kelimelerden oluşan müzik tınısı veren masallar hoşlarına gidecektir. Her fırsat bulduğunuzda bebeğiniz ile konuşun ve ona dokunun. Sıkıldığı bir oyuncağı olur ise birkaç gün göstermeyin sonra tekrar verin. Bu dönemde çocuklar iç içe geçebilen bardaklar, kaplar ile oynamayı severler. Sahilde kum ve kürek ile oynamak, kovaya su koyup boşaltmak hoşlarına gider.

2 yaşındaki çocuklar için uygun oyun

2 yaş çocuk oyunları ayakları yere daha sağlam basan çocuklar için daha hareketli oyunlar arasından seçilebilir. Bu yaşta çabuk sıkılabilir, yenildiklerinde ya da başaramadıklarında itiraz edip sinirlenebilir, dertlerini anlatamadıklarında kızabilirler. Sabırlı olmanız gerekir. İki yaş sendromu kendini daha rahat ifade edebildiği dönemlerde geçecektir. Biraz sabır ve sevgi her şeyin üstesinden gelir.
Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Evde renkli toplar varsa işiniz çok kolay.  Bir kartona topların girebileceği delikler açın ve topların renklerine göre deliklerin çevresini kalem ile boyayın. Hatta rengin adını da yazabilirsiniz. Çocuğunuz ile birlikte renklerine göre topları ilgili delikten atın.  Sonra topları toplayarak baştan başlayabilirsiniz. Her doğru renk eşleşmesinde birbirinizi tebrik etmeyi unutmayın.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

 

Havuzda kullandığımız makarnalardan birini ortadan ikiye düzgünce kesin. Makarna olarak ortasında delik olanları tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Delikli değil ise ortasından da bir kanal kesmeniz gerekebilir. Sonra ortasındaki kanalı pinpon toplarını veya küçük arabaları yarıştırmak için pist olarak kullanabilirsiniz. Makarnanın bir tarafını daha yüksek bir yere yaslayın ve bırakın arabalar aşağıya doğru kayarak yarışsın.  2 yaş çocuklar için küçük misket gibi malzemeler kullanmayın yutma tehlikesi olabilir.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

 

Oyun hamuru yaparak birlikte eğlenebilirsiniz. Evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler arasında en çok ihtiyaç duyulan malzemedir. Hamurdan yapılabilecekler sınır tanımıyor. yenilebilir ve glütensiz oyun hamuru yapımı için oyun hamuru nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Her ne kadar hamur glütensiz ve yenilebilirse de siz yine de çocukların yememesine dikkat edin. Masadan ve ellerinden topladığı mikropları unutmamak gerekir.

Patates baskı nasıl yapılır
Patates baskı nasıl yapılır

Patates baskı boya ve istediğiniz şekilde keserek motif oluşturabileceğiniz patatesler ile evde yapılabilecek eğlenceli bir aktivitedir. Patatesi kes, boya ve kağıda bastır. Hepsi bu kadar! Nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz detaylı anlatımı okuyabilirsiniz. Patates baskı nasıl yapılır. 

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Çocuklara iyi bildiğiniz bir masalı canlandırma yaparak anlatabilirsiniz. Bunun için daha önce sizler için yapmış olduğumuz Hologram Masallar videolarımızdan faydalanabilirsiniz.  Masalı çocuğunuz ile birlikte canlandırabilirsiniz. Masal videolarını web ana sayfamızda veya Anne bebek çocuk sağlığı kidsgourmet uygulamamızda bulabilirsiniz. Uygulamayı ücretsiz indirebilirsiniz.

3 yaşındaki çocuklar için uygun oyun

3 yaş çocuk oyunları için 2 yaş çocuk oyunlarına ilave bir kaç oyun daha ekleyerek gününüzü renklendirebilirsiniz. Ne de olsa artık hafızaları, elleri daha kuvvetli. Daha fazla parçalı puzzle yapabilir eşleştirme ve hafıza kart oyunlarından keyif alabilirler.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Arabaları sürmek, park etmek, trenleri sürmek çocukların özellikle de erkek çocukların sevdiği bir oyundur. Bu oyunu renklendirmek için kartondan güzel bir istasyon yapabilirsiniz. Nereden yolların geçeceği hayal gücünüze kalmış. Kartonun altına yuvarlak tüneller, üzerine yollar çizebilirsiniz.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Esnek pipetler ve tel süzgeç ile yapılabilecek bir etkinlik. Esnek pipetleri süzgecin deliklerine yerleştirerek tüm delikleri kapatmayı deneyin. İnce motor becerileri için faydalı bir oyun.

 

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Patlamış mısırlar ile oynak ve resim yapmak eğlenceli olabilir. Patlamış mısırları resmini çizdiğiniz çiçek ağaç dalları üzerine yapıştırabilir hatta onları da renkli renkli boyayabilirsiniz. Detaylar için kağıt ve patlamış mısır ile ağaç yapımı.

 

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Çocuklar ile birlikte bu şişme atlara binmek çok eğlenceli olabilir. Enerjilerini atmakta için oldukça iyi bir yol. düşme tehlikesi nedeniyle taş, beton zemini önermiyoruz.

3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi
3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi

Bu eğlenceli 3 yaş çocuk etkinliğini evde kolaylıkla yapabilirsiniz. gerisi tamamen sizin ve çocuğunuzun hayal gücüne kalmış. Nasıl yapıldığını görmek isterseniz 3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi  başlıklı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

4 yaş çocuklar için uygun oyun

4 yaş oyunları artık biraz daha kapsamlı olabilir. Bu dönemde 3 yaş oyunlarına ilave olarak başka oyunlar da listeye eklenmeye başlar. Çünkü bu yaştaki çocuklar artık daha çok şey bilirler. Dolayısıyla onlar ile oyun oynamak daha da kolaylaşır. Yapbozların zorluk dereceleri de artmaktadır. Ayrıca resimdeki farkı bulma oyunları da ilgilerini çekebilir. Farkı bulma ve çıkartma kitapları bu yaşta ilgilerini çekmez ise ilerde bir zamana bırakabilirsiniz.

Balonlar ile eğlenmeye ne dersiniz? Önce sarı balonları siyah kalem ile arı motifinde boyamanız gerekiyor. Ardından oyuna başlayabilirsiniz. Arı temalı partiler için de iyi bir fikir. Hatta öncesinde 2007 yapımı Arı (Bee) filmini izlemeniz oyuna da renk katabilir.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Karton bardaklardan piramit yapabilirsiniz. Bu piramidleri çoğaltarak aralarında araba sürebilir, kurgu hikâyeler oluşturabilirsiniz. Amaç sadece bardakları dizmek olmamalı.

Bahçede çocuklar ile birlikte oynayabileceğiniz 5 oyun

Çocuklar bir şeyleri bulmayı, keşfetmeyi severler. Bu oyunun detaylarını Bahçede çocuklar ile birlikte oynayabileceğiniz 5 oyun başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Çok eğleneceğinize eminiz.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Bu konuda Tübitak yayınlarından çıkan farkı bul, 1001 hayvanı bul ve çıkartma kitapları oldukça ilgi çekici ve güzel kitaplardır. Farklı çeşitleri bulunmaktadır.

5 yaşındaki çocuklar için uygun oyun

5 yaş çocuk oyunları 4 yaş oyunlarına ilave olarak oynayabileceğiniz oyunlardır.  Bu yaşta çocukların iletişimi daha kolay olduğundan arkadaşlar ile oyun oynamak daha fazla hoşlarına gider. Bu yaş grubu ile eğlenceli deneyler de yapmaya başlayabilirsiniz.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

İster tuvalet kağıtlarını ister kurdele ya da isterseniz renkli ipleri duvarlara çapraz şekillerde yapıştırarak çocukların onlara değmeden geçmelerini seyredin. İpleri düşüren yanar! Eğer oyunculuk yeteneğiniz var ise bu konuyu hikâyeleştirip kurgunun bir parçası halinde de oynayabilirsiniz. Meselâ;salonda saklanan hazineye ulaşmanın tek yolu lazer ışınlar ile korunan bu koridoru aşmak olabilir. Evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler arasında bu oyun heyecan verici bir deneyim sizleri bekliyor.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

 

Evde çocuğunuzla müzik eşliğinde çabuk dondurma yaparak eğlenmek istemez misiniz? Bu aynı zamanda basit bir fen deneyidir. Nasıl yapılacağını evde eğlenceli dondurma yapımı başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. Eğlencenin sonunda yaptığınız dondurmayı yemek de işin ödül kısmı. İhtiyacınız olan biraz süt, tuz, şeker, buz ve iki adet küçük poşet.

 

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Evde, bahçede ya da sokakta saklambaç oynamak da eğlenceli olabilir. Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler içinde yer alan saklambaç aslında 3 yaş itibariyle çocukların eğlenerek oynayabileceği bir oyundur ancak 3 yaş çocukları daha basit şekilde ve yetişkinler ile oynayabilirler bu sebeple daha büyük yaş grubunda yer almıştır.

Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler

Eğer tatilden yeni döndünüz veya halen tatildeyseniz ve denize giriyorsanız bol bol deniz kabuğu toplamanızı öneriyoruz. Ne mi yapacağız? Deniz kabuklarını boyayarak 3 boyutlu resimler ve süs eşyaları yapabilirsiniz. Deniz ile ilgili yaptığınız resimlerin üzerine bu kabukları yapıştırarak çeşitli şekillerde boyamanız mümkün. Ayrıca evdeki saksı vb. eşyaları deniz kabukları yapıştırarak süsleyebilirsiniz. Özellikle kız çocuklar bu işe bayılacak.

6 yaş ve 10 yaş çocuklar için uygun oyun

Bu yaş okul çocukları 4 yaş itibariyle yazdığımız oyunlardan bu dönemde de keyif alabilirler. Daha fazla arkadaşlar ile oynamak isterler. İlgi alanlarına göre farklı aktivitelere yönelebilirler. Sokak oyunları, çeşitli deneyler ilgilerini çekebilir. Birlikte mutfakta yemek yapmak hoşlarına gidebilir. Bu yaş grubunda yer alan çocuklar ile farklı faaliyetler yapılabilir. ayrıca online oyunlar da kısıtlama şartıyla oynanabilir. Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler için hazırladığımız 17 oyun önerisi genel olarak yaş gruplarına ayrılmıştır. Sizin çocuğunuz farklı olabilir bu sebeple ona yönelik başka oyunlar da geliştirmek gerekebilir. Herkese iyi eğlenceler dileriz.