Ana SayfaEtkinlikBahçede çocuklar ile birlikte oynayabileceğiniz 5 oyun

Bahçede çocuklar ile birlikte oynayabileceğiniz 5 oyun

-

Çocuklar ile birlikte yapılan aktiviteler ve oynanan oyunlar çocuğun gelişimine olumlu katkılar sağlar. Yapılan araştırmalar; anne ve babası ile oyun oynayan çocukların, hayâl gücünün ve bilişsel becerilerinin arttığını, çocukların ebeveyn ile daha sağlam, güvenli bir bağ kurduğunu göstermektedir. Çocuklar ile açık havada oyun oynamak istiyor ama ne oynasak diye karar veremiyorsanız işte birlikte oynayabileceğiniz oyunlardan birkaç tanesi.

Hazine avına çıkıyoruz

Bu oyunu bahçede oynayabileceğiniz gibi evde de oynayabilirsiniz. Öncelikle hazine olabilecek, çocuğunuzun ilgisini çeken bazı eşyaları toplamanız ve listelemeniz gerekiyor. Bu listede neler olabilir derseniz; çocuğunuz 3-5 yaş grubu ise sevdiği bazı oyuncaklar, olabileceği gibi daha büyük okuma yazma bilen çocuklar için  kağıtlara yazılmış bilmece şeklinde yönergeler de olabilir. Meselâ; Bir kağıda ” İlk ip ucunu buldun! Şimdi yiyeceklerin soğuk olarak saklandığı buz dağlarının eteğindeki diğer ip ucunu bulma sırası” gibi bir cümle yazarak çocuğu buzdolabı üzerine yapıştırdığınız 2. ip ucunun olduğu nota yönlendirebilirsiniz. İp uçları bu şekilde devam ettikten sonra çocuğunuzun çok sevdiği bir oyuna, oyuncağa ulaşmasını sağlayabileceğiniz gibi zaman kısıtlaması koyarak ( örneğin ;10 dk içinde)  ilk önce hazinenin tüm ip uçlarını toplayıp, hazinenin yerini bulana bir armağan da verebilirsiniz.

Dikkat geliştiren, hareket etmelerini sağlayan bir oyun. Bu oyunu sıcak saatlerde ev içinde de oynayabilirsiniz.

Suyu dökmeden kim taşıyacak?

Çocuklar bu tip yarışları genellikle severler. Plastik bardaklara su koyun ve bitiş çizgisine boş bir kap (küçük bir kova, hatta yoğurt kabı bile olabilir) yerleştirin. Çocuklar suyu dökmeden bitiş çizgisindeki kovaya ulaşmalı ve taşıdıkları suyu bu kovaya boşaltmalı. En çabuk hangi çocuğun kovası su ile dolar ise yarışmayı o kazanmış olacak. Oldukça serinletici denge ve çeviklik geliştirici bir oyun.

Bahçede çocuklar ile birlikte oynayabileceğiniz 5 oyun

Birlikte herbaryum yapabilirsiniz

Kurutulmuş veya korunmuş bitki örneklerinin koleksiyonuna “herbaryum” denir. Bilimsel ve eğitici bitki koleksiyonları yüzlerce yıldır yapılmıştır. Bu konuda ilk koleksiyonlar şifalı bitkiler ve faydalarını bir arada toplamak amacı ile oluşturulmuştur. En eski herbaryum yaklaşık 450 yıllıktır.

Bahçenizden yahut parklardan topladığınız bitki ve çiçekleri kartlara yapıştırabilir. Her karta bitki hakkında bilgi yazabilirsiniz. Üzerine bitki yapıştırdığınız kartları kitap aralarında kuruttuktan sonra o kartları bitkinin rengine uygun çerçevelere koyarak çocuğunuzun odasına asabilirsiniz. Bunun için çiçek toplamanız, zevkinize göre renk renk kartonlara yapıştırmanız ve eğer isterseniz sonrasında çerçeveletmeniz yeterli.

Mini Golf

Mağazadan 12-15 TL civarında satın alacağınız oyuncak golf setleri ile açık havada eğlenmeniz mümkün. Oyun seti içindeki hedef deliği kullanmak istemezseniz bahçede  kendi links golf alanınızı yapmanız da mümkün. Bunun için toprağa birkaç delik açmanız yeterli. Delikler topun girebileceği genişlik ve derinlikte olmalı. Delikleri çok küçük açmayın çünkü küçük çocuklar (3-7 yaş civarı) üst üste birkaç defa başarısız olduğunda sıkılıp oyunu oynak istemeyebilir.

Koordinasyon geliştirici bir oyun.

İlginizi çekebilir: Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler en güzel 18 oyun

Haydi uçurtma uçuralım

Uçurtma uçurmayı sevmeyen bir çocukla karşılaşmamışsınızdır. Çok fazla rüzgar olmasa bile, çocuklar uçurtmalarla koşabilir ve onları arkalarında uçururken harika zaman geçirebilirler. Uçurtmayı bir oyuncak mağazasından alabilir yahut öncesinde evde kendiniz çocuğunuz ile yapabilirsiniz.

Bu aktivite hareket etmenin eğlenceli yolu.

Oyun oynamak sağlıklı gelişim için önemli!

Oyun oynamak çocuk gelişiminin bir parçası. Çocukların sadece kendi aralarında oyun oynamaları değil anne ve baba ile birlikte de oyun oynamaları çocukların sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıyor. Çocukların oyunlar ile hayata hazırlandığı unutulmamalıdır.