Dondurma yaparak evde eğlenmek ister misiniz?

Dondurma yaparak evde eğlenmek ister misiniz?
Dondurma yaparak evde eğlenmek ister misiniz?

Evde çocuğunuzla çabuk dondurma yaparak eğlenmek istemez misiniz? Bu etkinliği 5 ve 12 yaş arası çocuklarınızla yapabilirsiniz.

Malzemeler: 

  • 1 kahve fincanı süt
  • 1 yemek kaşığı meyve püresi ya da pekmez (tatlandırıcı olarak 1 yemek kaşığı toz şekerde kullanabilirsiniz)
  • 1 çay kaşığı vanilya aroması veya vanilya
  • Buz
  • 2 adet buzdolabı poşeti ( bir adet büyük boy, bir adet küçük boy)

Ne yapıyoruz?

  1. Büyük torbayı yarıya kadar buzla doldurun.
  2. Küçük poşete süt, tatlandırıcı malzemenizi ve vanilyayı ekleyip, karıştırınız.
  3. Küçük poşeti ağzını iyice kapattığınızdan emin olarak, buz dolu poşetin içine koyup, poşetin ağzını kapatınız. (içindekilerin hareket edebilecekleri kadar küçük bir alan bırakınız.)

Hareket Zamanı:

Sizin ve çocuğunuzun dinlemekten keyif aldığı güzel bir şarkı eşliğinde; iç içe olan poşetleri 10 dakika boyunca çılgınlar gibi sallayınız. Dondurmayı, sizin ve çocuğunuz için iki ayrı poşette hazırlarsanız, etkinliğiniz daha zevkli hale gelecektir ve dondurma paylaşımı sorun olmayacaktır.

Büyüklere notlar:

Su deniz seviyesinde, 1 atmosfer basınç altında sıfır derecede donar. Suyun içine eklenen yabancı maddeler donma noktasını düşürür.  Isı akışının yönü; sıcaklığı yüksek olan süt karışımından, buz dolu poşete doğrudur. Bu sebeple küçük poşetteki karşımın sıcaklığı düşer ve donma olayı gerçekleşerek, dondurmanız uygun kıvama ulaşır.

Yapılan etkinliğin ardından, yaş grubuna uygun olarak gerekli açıklamayı yapabilirsiniz. Suyun buz halini, gaz ve sıvı halini anlatabilirsiniz.