3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi

3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi
3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi

Çocuğunuzla evde yapacağınız bu etkinlik ile kışın bile tropikal ada atmosferinde oyun oynayabilirsiniz. Hem birlikte zaman geçirip eğlenebilir hem de 3 yaş ve üzeri çocuğunuzun hayal gücüne katkı sağlayabilirsiniz. Tabii bu oyun sizin de hayal gücünüzü biraz zorlayacak. Eğer çocuğunuzla birlikte evde yapılan aktiviteleri seviyorsanız kolay bulunabilir malzemeler ile evde kendi adanızı yapabilirsiniz. Ayrıca adada vakit geçirirken kumların altına hazine saklayabilir ya da burada yaşayan insanlar hakkında kendi masalınızı oluşturabilirsiniz. 3 yaş çocuk etkinliği olarak sınıflandırılan bu etkinlik daha büyük çocukların da ilgisini çekecektir.

3 yaş çocuk etkinliği: Evde tropikal ada keyfi

3 yaş çocuk etkinliği: Tropikal ada yapımı

Malzemeler:

1 orta boy tepsi
1 -2 su bardağı irmik
Mavi gıda boyası (Yerine mavi renkli poşet kullanabilirsiniz)
1 bardak su
1 sünger ( Çocuğunuz atmayacak yaştaysa taş da koyabilirsiniz)
Birkaç adet küçük ağaç motifi (Başka oyuncaklardan evde varsa kullanabilirsiniz. Yoksa bahçeden yaprak alınabilir)
Balıklar (Evde balık şeklinde oyuncaklar varsa kullanabilirsiniz.)
1-2 dal dere otu ile sahilde yosun efekti de yaratabilirsiniz.

Yapılışı

Kenarları olan orta boy bir tepsinin yarısına ya da bir köşesine irmik dökün.  Sanki bir kumsalmış gibi arkaya doğru yüksek olacak şekilde irmiği yayın.

Suyun içine mavi gıda boyası damlatın. İrmiğin döktüğünüz kenarın tersi olan deniz  tarafına tepsiden taşmayacak şekilde mavi suyu dökün. Eğer boyalı su kullanmak istemezseniz mavi bir poşeti tepsinin yarısına geçirip bantla tutturabilir üzerine normal su dökebilirsiniz.Zemin rengi mavi olduğundan yine deniz olduğu anlaşılacaktır.

Süngeri istediğiniz boyutlarda kesin. Süngerden kaya, taş, hazine sandığı vb. şekiller yapabilirsiniz. Sonra bunları kumsalda istediğiniz yerlere yerleştirin. Hazine sandığı yaparsanız irmiğin altına gömebilirsiniz.

Eğer evde başka oyun setlerinden kalma küçük ağaç modelleri vb varsa bunları da kumsala dilediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Ayrıca dere otlarını kumsalın kayalık, suya yakın bölümlerine koyarak yosun görünümü de yapabilirsiniz. Her şey sizin nasıl bir ada istediğinize bağlı.

Artık tropik adanız hazır. Şimdi sıra bu konuda bir hikaye oluşturmak ve oyuna başlamakta. Bu güzel adada tatil yapabilir, korsanlarla hazine arayabilir ya da çocuğunuzun aklına gelebilecek pek çok farklı konuda birlikte rol alabilirsiniz. Şimdi bırakın bakalım neler olacak. Bu ve benzeri oyunları oynamak ve hazırlığını yapmak genellikle çocukların ileriki yaşlarda da hoşuna gidiyor. 3 yaş çocuk etkinliği olarak harika bir oyun olması yanı sıra 8-9 yaşına kadar geniş bir yaş aralığındaki çocuklara hitap edebilir. Bazen büyük çocuklar da bu tip etkinlikleri özler ve yaparken keyif alabilir.

İlginizi çekebilir:

0 – 3 yaş bebek ve çocuklar ile evde oynanabilecek oyunlar

Kidsgourmet yayın yönetmeni. Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.