Evde oyun hamuru yapmanın en kolay yolu

Evde oyun hamuru yaparak küçük çocukların el becerilerini geliştirirken ince motor hareketlerinin gelişimine gönül rahatlığı ile katkı sağlayabilirsiniz. Çocuklar yumuşak, rengârenk hamurlar ile oynamayı genellikle çok severler. Aileler bazı gerekçelerle hazır almak yerine, bu hamurları ev ortamında yapmayı tercih ediyor. Evin güvenli ortamında hamurun içine ne ilave ettiğini bilmek ebeveyni rahatlatıyor.

 Evde oyun hamuru nasıl yapılır?

Evde oyun hamuru yapmayı neden tercih etmeliyim?

Küçük çocukların en sık yaptıkları davranış buldukları her şeyi ağızlarına götürmeleridir. Renkli hamurlarla oynarken çocuklar bazen bir parça tadına bakmak için ağızlarına götürebiliyorlar. Özellikle çocuğun alerji, çölyak gibi bir rahatsızlığı varsa eline bulaşan hamuru dahi yalaması sağlığı için istenmeyen bir durum olabiliyor. Küçük çocuklarda bazen eser miktarda bir madde bile alerjisini tetikleyebiliyor.  Çölyak hastası bir çocuk için de aynı durum söz konusu.

Tüm bu sebeplerden ötürü evde glüten içermeyen oyun hamuru yapmak isteyen aileler için bir tarif hazırladık. Bu oyun hamurunu evde 10-15 dakikada yapabilirsiniz. Kullanıma bağlı olarak yaklaşık 2 hafta dayanabiliyor.  Çok sık aynı hamur ile oynaması çocuğun sağlığı için pek de iyi bir durum değil zira kirlenen hamur bakteri taşıdığından, kullanılma süresi uzadıkça bakteri topu haline geliyor.

Glütensiz oyun hamuru nasıl yapılır?

Bu tarifle 1 avuç büyüklüğünde hamur elde edersiniz. Miktarı yapmak istediğiniz ölçüde arttırıp azaltabilirsiniz.

  • 1 çay bardağı karbonat
  • 1 ½  çay bardağı bardağı su
  • 1 çay bardağı mısır nişastası (mısır unu da olabilir ama biraz pütürlü oluyor ve çatlama yapıyor)

Gıda boyaları (renkli yapmak isterseniz gıda boyası ilave edebilirsiniz)

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir tencereye koyun. Malzemeleri karıştırın.  Orta ateşte, tahta kaşıkla karıştırarak pişirin. Karışım kaynayana kadar karıştırın. Küçük topaklar görünmeye başlayacak, kalın bir karışım oluşana kadar karıştırmaya devam edin. Topaklanıp hamur topu oluşunca pişirmeyi bırakın ve kaşık ile hamur topunu tezgaha alın. Soğumasını bekleyin. Bir iki dakika iyice yoğurarak hamura kıvam verin. Soğuduğunda  plastik kilitli bir poşete koyabilir yada streç filme sarabilirsiniz. Mühim olan hava almayacak bir şekilde sarılması. Hamur hava alırsa nemini kaybedeceğinden kurumaya başlayacak ve  çatlama yapacaktır.

Son olarak bu hamur ile onunla birlikte oynamanız ince motor gelişimi yanı sıra çocuğunuzun öz güveni, aile bağları, ruh sağlığı ve zekâ gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.