Ana SayfaEtkinlikPatates baskı nasıl yapılır?

Patates baskı nasıl yapılır?

-

Patetes baskı için kullanacağınız malzemeler

Patates, meyve bıçağı, kalem, kâğıt ve sulu boya (akrilik veya guaş boyada olabilir).

1- Patates baskı için:

Patates baskı için ilk önce patates, eşit bir şekilde ortadan bölünür. Kesilen patatesin üzerine geometrik şekiller, belli belirsiz desenler, hayvan figürleri veya doğadan kesitler çizilir. Eğer evinizde kurabiye kalıpları varsa onları kullanarak da patatesin üzerinde şekil oluşturabilirsiniz. Kalıbı patatesin üzerine koyarak biraz bastırmanız yeterli olacaktır. Şeklin oluşması için istenilen motifin dışındaki bölüm kesilerek derinlik sağlanır. Patates üzerindeki şekil hazır olduktan sonra boyama işlemine geçilir. Patatesin yüzeyinde kalan şekil fırça veya sünger yardımıyla istenildiği renge boyanır. Son aşama olarak temiz bir kâğıt üzerine patatesin baskısı yapılır.

2- Patates baskı için bir diğer basit yol

Patatesi ortadan ikiye bölün. Düz yüzeyine desen çizin ve içini boyayın, kenarını boya kalemi ile çizerek belirginleştirebilirsiniz. İçi yoyanmış deseni kağıt üzerine ters çevirerek koyun. hafif bastırın.

Dikkat: Yetişkin gözetiminde yapılmalı, kesici cisimler çocuktan uzağa kaldırıldıktan sonra boyama işlemine geçilmelidir.