Ana Sayfa06 -12 ay yemekBal kabaklı yulaf ezmesi 7 ay ve sonrası bebekler için

Bal kabaklı yulaf ezmesi 7 ay ve sonrası bebekler için

-

Bal kabaklı yulaf ezmesi

Malzemeler

  • Yulaf ezmesi 1 çorba kaşığı
  • Yarım çay bardağı su
  • 1 – 2 kibrit büyüklüğünde bal kabağı

Hazırlanışı

Bal kabağı yarım çay bardağı su ile yumuşayıncaya kadar pişirilir. Yumuşamasına yakın içine yulaf ezmesini ilave edilir.  1-2 dakika daha pişirilip ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. Püre olana kadar ezilerek karıştırılır. Ilıdığında bebeğinize yedirebilirsiniz.

-Üzerine 1 çorba kaşığı yoğurt veya bir miktar anne sütü ekleyebilirsiniz.

Not: Anne sütünü püre ılıdıktan sonra ekleyin ve bir daha ısıtmayın. Anne sütü ile karıştırılmış püre artarsa bekletip ertesi gün yedirmeyin.

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu

Bal kabaklı yulaf ezmesi 7 ay ve sonrası bebekler için uygundur. Eğer bebek anne sütü alamıyor ve daha erken ek gıdaya başlandıysa 6. ayda da verilebilir. Genellikle birkaç farklı gıdadan oluşan püreleri ek gıdaya başlanan ilk ay değil sonraki aylarda veririz. Bunun sebebi bebeğin zaman içinde yavaş yavaş alışmasını sağlamak ve bu zaman zarfında bir gıdaya karşı alerjisi veya tahammülsüzlüğü olup olmadığını anlamaktır. Ayrıca bebeğin tam gelişmemiş olan sindirim sistemini de fazla karışık gıdalarla yormamak gerekir.

Bal kabağı protein, karbonhidrat, yağ gibi ana besin kaynaklarını içerir. Bol liflidir. Bebeğiniz ilk defa yiyecekse başka gıdalarla birlikte yedirmeden önce 3 gün denemeyi unutmayın. Yulafta bulunan beta glukanlar yulafın en önemli içeriklerindendir. Ayrıca yulafın içinde “avenanthramide” denilen antioksidan maddeler bulunmaktadır. Beta-glukan, vücut direncinin artmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebek beslenmesine 6 – 7. aylardan sonra dahil edilebilir ancak bebekte çölyak hastalığı varsa kullanılmamalıdır. Bu konuda çocuğu takip eden hekime de danışabilirsiniz.

Bal kabaklı diğer tarifler:

Bal kabaklı sütsüz irmik tatlısı tarifi 7 ay ve sonrası

Balokoli 8 ay ve sonrası çocuklar için

Avokadolu bal kabağı  9 aylık bebekler için

Çocukların bayılacağı beta karoten ve lif zengini bal kabaklı 5 tarif  1 yaş sonrası için