Ana Sayfa06 -12 ay yemekAvokadolu bal kabağı püresi 9 ay ve üzeri bebekler için

Avokadolu bal kabağı püresi 9 ay ve üzeri bebekler için

-

Avokadolu bal kabağı püresi

Hem vitamin hem de mineral deposu olan, aynı zamanda çok zengin bir potasyum, protein ve demir kaynağı olan bal kabağını çocuklar için farklı lezzetlerle bir araya getirip beslenmelerine ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

  • 3 kibrit kutusu büyüklüğünde bal kabağı
  • Çeyrek avokado
  • Yarım muz (mümkünse yerli muz)

Hazırlanışı

Bal kabaklarını çok az su ile tencerede veya fırında yumuşayana kadar pişiriyoruz. Bal kabağı, muzu ve avokadoyu çatalla ezebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşına göre içerisine ezilmiş ceviz veya tarçın ekleyebilirsiniz

Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan’ın notu:

Avokado bebeğe ne zaman verilir sorusunu sık duyar olduk. 6. aydan sonra birkaç gün tattırın baktınız bir problem yok avokado kullanabilirsiniz. Avokado zengin vitamin ve mineral içeriği ile çok değerli bir meyvedir. Kan basıncını dengeleyen potasyumdan oldukça zengin olan avokado, A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır. Özellikle C, B, E, K vitaminlerini diğer meyvelere göre yüksek oranda içerir. Lif içeriğinin yüksek olması nedeniyle kabızlık problemi olan çocuklar için faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinin yanında zengin demir içeriği nedeni ile demir eksikliği tedavisine fayda sağlar. Bir meyve için demir oranı gayet iyidir.

Ayrıca muz ve bal kabağı için de çok şey söylenebilir. Tam da kış aylarında yenebilecek güzel besinler ile hazırlanmış bir püre. Bal kabağındaki beta-karoten harika bir maddedir. Kısacası hem bağışıklık, hem genel sağlık için güzel bir püre. Ek gıdaya yeni başladıysanız içindeki besinleri önce tek tek az miktarda denetin, yani 3 gün avokado baktınız sorun yok 3 gün avokadolu muz, baktınız yine alerji, ishal, kabızlık, kusma vb sorun yok bal kabağı ekleyin. Bu gıdaların hepsi lifli gıdalardır. Sindirim sistemi için çok iyidir.