Ana SayfaEtkinlikYolculukta çocukları oyalamak için 7 öneri

Yolculukta çocukları oyalamak için 7 öneri

-

Çocuklar ile seyahat ederken kimi zaman beklenmedik kimi zaman da aslında önleyecebileceğimiz problemler yaşadığımız olur. Özellikle küçük çocuklar alışık oldukları ev ortamından ayrıldıkları için zaten huzursuz olduklarından bir de kalabalık ortamlara, uzun araba yolculuklarına çıktıklarında daha da fazla huysuzlaşabilirler. Önceden hazırlıklı olmak, yolculukta çocukları oyalamak için tedbirli olmak işe yarayacaktır. Uçağa bindikten sonra olan bekleme süreleri, araba yolculuğunda otobanda duracak yer olmaması gibi kritik zamanlarda onlarla daha fazla ilgilenmek gerekiyor.

Yolculukta çocukları oyalamak için öneriler

1-Yanınızda parmak kuklalar bulundurun

Yanınızda parmak kuklalar bulundurun

Parmak kuklaları çantanızda taşıyabilir ve her acil durumda çıkarıp parmağınıza takabilirsiniz. Ayrıca hava alanı X ray cihazlarından geçerken sütyen teliniz cihazı öttürebilir ama parmak kuklalar asla…

2-Bebekler için masal, şarkı, sohbet…

Bebekler için masal, şarkı, sohbet...

Arabada yolculuk yapacak olan küçük çocuklar genellikle uyur. Ama uyusa bile yol uzun ise 2 saatte bir 10 ar dakika mola vererek bebeği arabadan indirmek ve hava aldırmak. Vücut ısısını sık sık kontrol etmek gerekir. Güneşe ve klimaya direk maruz kalmamalı. Bu yaş çocuklarına yolda masal anlatmak, şarkı söylemek, onunla sohbet etmek gerektikçe emzirmek, bezini kontrol etmek gerekir. Parmak kuklası oynatmak da bir diğer alternatiftir. Onunla ne kadar ilgilenirseniz, oyun oynarsanız o kadar sessiz kalacaktır. Ancak yine de daha bebek o… Siz sakinliği elden bırakmayın.

3-Oyun hamurları kurtarıcınız olabilir

Oyun hamurları kurtarıcınız olabilir

Yolculukta oyun hamurları ile çeşitli objeler yapabilirsiniz. Oyun hamuru ile oynamak yamak veya okumaktan daha kolay olacaktır. Siz yinede mümkün ise oynarken ufak bir örtü serin. Arabanızın koltuk kılıflarında kurumuş oyun hamurları sonradan rahatsız edici olabilir.

4-Resim defteri ve boya kalemi her zaman lazım

Resim defteri ve boya kalemi her zaman lazım

Resim defterlerine kuru ve pastel boyalar ile resim yapmak eğlenceli bir aktivite olacak. Ayrıca sadece resim için değil isim, şehir oynamak, kelime türetme oyunları için de yanınızda olmasında fayda var.

5-Yumuşak oyuncaklar bulundurabilirsiniz

Yumuşak oyuncaklar bulundurabilirsiniz

Yumuşak, çevreye zarar vermeyecek ve vurulduğunda gürültü çıkarmayacak oyuncaklar her zaman işe yarar. Mümkün ise ucuz olanları kullanın ve yedeği olsun çünkü yollarda kaybolma olasılıkları yüksek. En sevdiği oyuncağı almayı da ihmal etmeyin.

6-Konuşan kitaplar

Konuşan kitaplar yolculuklar için idealdir tabii kendi arabanız ile seyahat ediyorsanız. Toplu taşıma araçlarında başkalarını rahatsız edebilir.  Okumak, yazmak mide bulantısına yol açabilir bu sebeple konuşan kitaplar otomobil seyahatleri için çok uygun.

İlginizi çekebilir: Yolculukta araç tutmasına karşı alınabilecek önlemler nelerdir?

7-Tabletten oyun oynamak veya film izlemek

Tabletten oyun oynamak veya film izlemek

Yolculukta çocukları oyalamak için en sık başvurulan yöntem telefon ve tabletlerden oynana oyunlardır. Ancak bu özellikle kara yolu seyahatlerinde mide bulantısı yapabilir. Eğer bu tip etkiler yapmıyorsa çocuğunuza kontrollü olarak izin verebilirsiniz. İki yaş altına önerilmez.

İlginizi çekebilir: Yaşlara göre evde çocuklarla yapılabilecek faaliyetler en güzel 18 oyun