Yolculukta çocukları oyalamak için 7 öneri

Çocuklar ile seyahat ederken kimi zaman beklenmedik kimi zaman da aslında önleyecebileceğimiz problemler yaşadığımız olur. Özellikle küçük çocuklar alışık oldukları ev ortamından ayrıldıkları için zaten huzursuz olduklarından bir de kalabalık ortamlara, uzun araba yolculuklarına çıktıklarında daha da fazla huysuzlaşabilirler. Peki bu durumları önlemek için neler yapabiliriz?

İşte yolculukta çocukları oyalayabileceğiniz 7 öneri…

1. Yanınızda parmak kuklalar bulundurun

Parmak kuklaları çantanızda taşıyabilir ve her acil durumda çıkarıp parmağınıza takabilirsiniz. Ayrıca hava alanı X ray cihazlarından geçerken sütyen teliniz cihazı öttürebilir ama parmak kuklalar asla…

2. Bebekler için masal, şarkı, sohbet…

Arabada yolculuk yapacak olan küçük çocuklar genellikle uyur. Ama uyusa bile yol uzun ise 2 saatte bir 10 ar dakika mola vererek bebeği arabadan indirmek ve hava aldırmak. Vücut ısısını sık sık kontrol etmek gerekir. Güneşe ve klimaya direk maruz kalmamalı. Bu yaş çocuklarına yolda masal anlatmak, şarkı söylemek, onunla sohbet etmek gerektikçe emzirmek, bezini kontrol etmek gerekir. Parmak kuklası oynatmak da bir diğer alternatiftir. Onunla ne kadar ilgilenirseniz, oyun oynarsanız o kadar sessiz kalacaktır. Ancak yine de daha bebek o… Siz sakinliği elden bırakmayın.

3. Oyun hamurları kurtarıcınız olabilir

Yolculukta oyun hamurları ile çeşitli objeler yapabilirsiniz. Oyun hamuru ile oynamak yamak veya okumaktan daha kolay olacaktır. Siz yinede mümkün ise oynarken ufak bir örtü serin. Arabanızın koltuk kılıflarında kurumuş oyun hamurları sonradan rahatsız edici olabilir.

4. Resim defteri ve boya kalemi her zaman lazım

Sponsorlu içerik

Keskin Color Trolls resim defterlerine kuru ve pastel boyalar ile resim yapmak eğlenceli bir aktivite olacak. Ayrıca sadece resim için değil isim, şehir oynamak, kelime türetme oyunları için de yanınızda olmasında fayda var.

5. Yumuşak oyuncaklar bulundurabilirsiniz

 

Yumuşak, çevreye zarar vermeyecek ve vurulduğunda gürültü çıkarmayacak oyuncaklar her zaman işe yarar. Mümkün ise ucuz olanları kullanın ve yedeği olsun çünkü yollarda kaybolma olasılıkları yüksek. En sevdiği oyuncağı almayı da ihmal etmeyin.

6. Konuşan kitaplar 

 

Konuşan kitaplar yolculuklar için idealdir tabii kendi arabanız ile seyahat ediyorsanız. Toplu taşıma araçlarında başkalarını rahatsız edebilir.  Okumak, yazmak mide bulantısına yol açabilir bu sebeple konuşan kitaplar otomobil seyahatleri için çok uygun.

7. Tabletten oyun oynamak veya film izlemek

 

Her ne kadar sıkça başvurulan bir yöntemse de özellikle karayolu seyahatlerinde mide bulantısı yapabilir. Eğer bu tip etkiler yapmıyorsa çocuğunuza kontrollü olarak izin verebilirsiniz.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.