Yolculukta araç tutmasını önlemek için neler yapabilirsiniz?

Yaz ayları geliyor bu sebeple açık havada daha fazla zaman geçiriyoruz. Özellikle büyük şehirlerin kalabalığından kaçmak isteyenler için çevrede bulunan yakın gezilecek yerler, adalar cazip birer yer oluyor. Ancak buralara gitmek için araba, otobüs veya vapur seyahati gerekebiliyor. Eğer bu seyahatler sırasında binilen taşıt, çocuğunuz veya sizde mide bulantısı, kusma, soğuk terleme, baş dönmesi gibi belirtiler yaratıyor ise yolculuk biraz tatsız geçebilir. Bu duruma halk arasında araç tutması, araba tutması, deniz tutması gibi isimler verilir.

Yolculukta araç tutmasını önlemek için neler yapabilirsiniz?

Araç tutması dünyada her üç kişiden birini etkiliyor

Bir çeşit hareket hastalığı olan araç tutmasının sebebi tam olarak bilinmiyor. En çok kabul gören açıklama; aracın hareketi esnasında kulağımızda yer alan denge merkezinin beyine hareket ettiğimiz sinyali göndermesi ancak gözlerimizin yakın çevrede hareket etmeyen (koltuk,araba içi vb) cisimleri algılaması sonucu hareket etmediğimiz sinyali göndermesi sonucu ortaya çıkan çelişki. 1968’de yapılan bir araştırmada, sağırların böyle bir sorun yaşamadığını göstermiştir.

Sonuç olarak bu durum, vücudun dengesini kontrol eden sistemi etkileyen hareketli ortamın neden olduğu tekrarlanan sarsıntılardan kaynaklanır.

Mide bulantısı hissini azaltmak için yola çıkmadan önce, süt veya yoğurt yararlı iken kafein almak tavsiye edilmez. Bu tip durumlarda tren iyi yolculuk aracıdır. Çünkü, titreşimler arabada olduğu gibi olsa da, tren içinde hareket etmek mümkündür. Hareket etmek sarsıntılardan kaynaklanan rahatsızlığı azaltır. Her durumda, seyahat edilen yöne bakacak şekilde oturulması da işe yarayan diğer bir davranış olacaktır.

Araç tutmasına karşı seyahatten yaklaşık yarım saat önce içilecek mide bulantısı önleyici ilaçlar da işe yaramaktadır. Bu ilaçlar genellikle uyku getirebilir. Bazı çocuklarda, sinirlilik, huzursuzluk ve heyecan neden olabileceği de unutulmamalıdır. Ancak bu çok sık görülmez. Seyahatten önce çocuk doktorunuza danışırsanız size çocuğunuzun yaşı ve kilosuna uygun bir ilaç önerebilir. Son yıllarda araç tutmasına karşı deriye yapıştırılan ilaç içeren bantlar da piyasaya sürülmüştür. Ancak sizin çocuğunuz için hangisinin iyi olduğuna çocuk hekiminiz daha doğru karar verebilir.

Yola çıkmadan önce bunları yapın

Midesine dokunmayacak ama tok tutacak gıdalar yedirin. Çiğ sebze vermeyin.

Kakaolu, bol yağlı, asitli yiyecek ve içeceklerden kaçının

Yolda hazır gıdalar, paketli çikolata, şekerleme vb yedirmeyin

Çok fazla sıvı içirmeyin ama susuz da bırakmayın

Yola çıkmadan önce çocuğunuz ile kısa bir yürüyüş yapabiliyorsanız yapın

Arabayı sık sık havalandırın

Öne bakmasını sağlayın (emniyet kemeri takılı ve ön koltukta oturmaması şartıyla)

Sık sık mola verin

Yolda, telefon, tablet gibi cihazlar ile oynamasına izin vermeyin

Bunu söylemek istemezdik ama kitap okutmayı denemeyin

Kusmaya başladıysa yapabileceğiniz bir şey yok. Kustuktan sonra birkaç yudum su içirin ki mide sıvısı ağzını ve yemek borusunu daha fazla tahriş etmesin.

Çocuk yine de, araç tutmasının tipik belirtilerini maruz kaldıysa şunları yapabilirsiniz;

  • Gözlerini açık tutun ve uzağa baktırın
  • Yiyecek vermeyin
  • Ortamı sık sık havalandırın
  • Daha az sarsıntılı yollar tercih edin
  • Sessiz bir ortamda dinlendirin

 

İçerik Yrd. Doç. Dr. Enver Mahir Gülcan tarafından kontrol edilmiştir.

Avatar
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği yayın. Anne bebek çocuk sağlığı, gelişimi ve beslenmesi.