Ana SayfaHaberTravma yaşamış çocuklar için takım sporları faydalı olabilir

Travma yaşamış çocuklar için takım sporları faydalı olabilir

-

Çocukların gelişiminde önemli rol oynayan spor konusunda Mayıs 2019 tarihinde JAMA Pediatri’de ilgi çekici bir araştırma yayınlandı. Çalışmada, travma yaşamış çocuklar için takım sporlarının faydalı olabileceği, bu çocukların takım sporları yapmaları hâlinde depresyon ve kaygı bozukluklarının azaldığı gösterildi.

Buldukları olumlu etkilerin, fiziksel aktivitenin süresi veya yoğunluğu ile ilişkili olmadığını belirten araştırmacılar. Takım sporu yapmak bireye çalışma, kazanma daha önemlisi kaybetmeyi öğretir. Çocukların bu ortamda alacakları çok sayıda ders, edinecekleri pek çok tecrübe vardır diyorlar.

Çocukluk çağı travmaları DNA’ya işliyor

Benzer konuda Çocuk ve Genç Psikiyatristi Veysi Çeri, 18 yaş altı dönemde yaşanan  travmaların çocuklukta kalmadığını gösteren bir başka araştırmayı yorumlamıştı.  Çeri; “Travma yaşamış çocuklar için ileride kanserden hipertansiyona, obeziteden diyabete ve hatta kalp krizine kadar birçok hastalığın görülme riskini artırıyor. Nature’da yayınlanan bir araştırma, olumsuz çocukluk yaşantılarının etkilerinin genetik mekanizmalar ile sonraki kuşaklara da aktarıldığını gösteriyor. Yani yaşanan stres DNA’mız ile sonraki nesillere geçerek, onları da olumsuz etkiliyor. Ne yazık ki pek çok kişi çocuğunu azarlamanın, aşağılamanın, alay etmenin, dövmenin ciddi olumsuz etkileri olabileceğinin farkında değil.” diyor.

Çocukluk çağı travmaları DNA’ya işliyor

Bu noktada sporun iyileştirici yönü devreye giriyor. Fiziksel olarak da pek çok faydası bilinen spor, ruhsal olarak da çocuğun güçlenmesi, esnekleşmesi, sosyalleşmesi ve hayatı tanımasında etkili oluyor. Ancak yine de çocuk spor dalına yönlendirilirken sağlık durumu, fiziksel yatkınlığı, çevresi ve en başta kendisinin de hoşlanacağı bir spor dalı olması, yaşına uygun olması önemli.