Ana SayfaÇocuk SağlığıÇocuk BeslenmesiSonbahar sebze ve meyveleri ile kışa hazırlanın

Sonbahar sebze ve meyveleri ile kışa hazırlanın

-

Sonbahar sebze ve meyveleri ile birlikte kış aylarına özgü gıdalar da artık marketlerde pazarlarda görülmeye başladı. Sağlıklı beslenmenin gerek çocuk gerek ise yetişkin için en doğru yolu bilindiği gibi mevsiminde sebze ve meyve kullanmak. Bu aynı zamanda mutfakta daha az harcama yapmanızı da sağlayacaktır. Mevsiminde üretilen sebze ve meyveler genellikle daha bol oldukları için daha ucuz da olurlar.

Sonbahar aylarında pazarlarda, marketlerde bizi hangi gıdalar bekliyor

Eylül meyveler;

Elma,üzüm, karpuz, kavun, şeftali, mürdüm eriği, kayısı, armut, taze ceviz, taze fındık, böğürtlen, frambuaz incir.

Eylül sebzeler;

Dolmalık biber, kapya biber, domates, sakız kabak, salatalık, patlıcan (patlıcan çocuk beslenmesinde değerli bir sebze değildir)

Ekim meyveleri;

Mandalina, muz, hurma, nar, üzüm, greyfurt, elma ,armut

Ekim sebzeleri;

Domates, havuç, lahana, patlıcan, kereviz, patates, ıspanak, turp, karnabahar, brokoli

Kasım meyveleri;

Ceviz, kestane, elma, üzüm, mandalina, nar, kivi, armut, greyfurt, portakal, ayva, Trabzon hurması (Cennet hurması)

Kasım sebzeleri;

Bal kabağı, lahana, pırasa, kereviz, ıspanak, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, turp ve pazı.

Sonbaharın gelişiyle balık mevsiminin de geldiğini hatırlatmakta fayda var. Ekim itibariyle balık tezgâhları dolmaya başlar. Bu mevsimde balık daha ucuz olur. Balık alıp iyice temizleyip derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Bu işlem sırasında temizlik ve saklama koşullarına çok dikkat etmek gerekir. Uygun şartlarda dondurulmayan yahut elektrik kesintisi gibi sebeplerden dolayı dondurulduktan sonra çözülen gıdalar mikroorganizma üremesine zemin hazırlar ve yenildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Bu sebeple dondurduğunuz gıdaları mümkün olduğunca çabuk tüketmekte fayda vardır.

Bebek ve çocuk yemeklerini hazırlarken mevsiminde sebze ve meyve kullanmak sağlıklı beslenmeleri için önemli. Gelişme çağında olan çocuklara taze, katkısız, bekletilmemiş yemek sunmak gerekir. Gıdalardan maksimum fayda sağlayabilmek için ne kadar az işlem görürlerse o kadar iyi olduğunu da unutmamakta da fayda var.

Kış aylarına yaklaştıkça portakal renkli sebze ve meyvelerin çoğaldığını gözlemleyebilirsiniz. Bu yaklaşan kış ayına vücudu hazırlamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğanın bize bir armağanıdır. Portakal renkli sebze ve meyveler bol miktarda Beta-karoten içerirler. Bu madde vücutta A vitaminine dönüştürülür. Bağışıklık sistemimizi soğuk kış aylarına hazırlayan önemli bir maddedir.