Mandalinanın faydaları ve çocuk beslenmesindeki yeri

Mandalinanın faydaları ve çocuk beslenmesinde yeri

Mandalina yüksek C vitamini içeriği nedeniyle kış aylarında sık yenilen bir meyvedir. Mevsimi çok da uzun olmayan mandalina portakaldan önce tezgahlarda yer alır ve yine portakala nazaran mevsimi daha önce biter. C vitamini ise kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve hastalıklara karşı vücudumuzu korumaya yardımcı bir vitamindir. C vitamininin bağışıklık için iki büyük işlevi vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, böylece vücudunuz yabancı bakterilerle savaşabilir. C vitamini ayrıca hücrelerde beslenen serbest radikalleri nötralize ederek bir antioksidan gibi davranır.

Serbest radikaller hücresel duvarlara zarar vererek kanser ve kalp hastalığı gibi kronik durumlara yol açar.  Kadınların günlük yaklaşık 75 miligram, erkeklerin 90 miligram C vitamini ihtiyacı vardır. Bir orta büyüklükte mandalina veya portakal yemek, yaklaşık 25 miligram C vitamini almanızı sağlar.

Mandalinada bulunan potasyum yüksek kan basıncını önlemede yardımcı oluyor. Mandalina içerdiği flavonoidler sayesinde de sağlığımıza fayda sağlıyor.

Çocuklara mandalina ne kadar yedirilmeli?

Çocuklar açısından kullanımı ise genellikle 1 yaş civarında başlıyor. Öncesinde az miktarlarda bir çay kaşığı mandalina suyu vb. bebeklere denetilebilir. Ancak narenciye dediğimiz meyveler bebeklerde alerjiye sebep olabileceğinden genellikle 1 yaşı beklemekte fayda vardır. Çocukların C vitamini ihtiyacı sadece narenciye değil yeşil yapraklı sebzelerden de karşılanabilir. Her gün mandalina portakal yiyen alerji yatkınlığı yüksek çocuklarda ciltte kızarıklıklar, kuruma ve buna bağlı kaşıntılar yaşanabilir. Ayrıca meyve suyu değil çocuğa meyvesi yedirilmeli çünkü meyve suyu yüksek miktarda şeker içerir ve liflerden yoksun olduğu için çocuk bunlardan faydalanamaz. Mandalinanın çekirdekleri yenilmemelidir. C vitaminin fazlası idrar ile vücuttan atıldığından beslenmemizde her gün mutlaka C vitamini içeren meyve ve sebzeleri yemeye özen göstermek gerekir.

Şeker oranı yüksek olan mandalina, portakal diyabetlilerde hekim veya diyetisyen kontrolünde tüketilebilir. Kilo problemi olan çocuklarda her zaman meyve suyu yerine meyve kullanılması önerilir çünkü bir bardak meyve suyu elde etmek için yaklaşık en az 4 mandalina veya 2-3 portakal sıkmak gerekmektedir. Bu da hem lif içermeyen hem de fazla kalori demektir.

Alerjisi, diyabeti ve benzeri bir kronik rahatsızlığı olmayanlar günde bir porsiyon yani 2 mandalina rahatlıkla yiyebilirler.

Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunudur. Diyetisyen yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.