Ana SayfaÇocuk SağlığıÇocuk BeslenmesiCennet hurması ile neler yapsak?

Cennet hurması ile neler yapsak?

-

Bol lifli tatlı, yumuşak yapısıyla çocukların da severek yiyebileceği Cennet hurması, Trabzon hurması olarak da adlandırılır. Bu besin, lifi açısından oldukça zengindir. 100 gr cennet hurması 3,6 gr lif içerir. Antioksidan kapasitesi çok fazla olan bu besinin 100 gr’ı 70 kalori içermektedir. Cennet hurması ile şeker ilavesiz bir tatlı yapabilir veya pekmez yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra besin değeri oldukça yüksek lif zengini bu meyve kabızlık sorunlarında da faydalıdır. cennet hurması yıkandıktan sonra alt kısmının kabuğu kesilerek kaşık sokabilmek için alan açılır ve tatlı kaşığı ile hurma kâse gibi tutularak yenilir.

Trabzon hurmasının faydaları nelerdir?

1-Antioksidant kaynağı:

Sağlık için yaralı olan değerli antioksidanları içerir. Taze meyvesi, likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi diğer antioksidanları da içerir. Aynı zamanda bu bileşikler, çeşitli hastalık süreçlerinde rol oynayan, vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı, vücudumuzu koruyucu etki gösterir.

2-Göz sağlığına faydalı

İçeriğindeki antioksidanlar, özellikle yaşlılarda göz sağlığı için oldukça önemlidir.

3-C vitamini deposu

Önemli bir c vitamini kaynağıdır. Kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini, enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır.. Günlük C vitamini gereksiniminin %12,52uğunu 100 gr Trabzon hurması ile karşılayabiliyoruz.

4-Trabzon hurması tam bir bakır deposu

Potasyum, mangan, bakır ve fosfordan oldukça zengin olan cennet hurmasının 100 gr’ı, günlük mangan içeriğinin %15’ini, günlük bakır içeriğinin ise %12’sini kapsar. Bakır içeriği, bağışıklık sistemi desteklediğinden, savunma sistemini kuvvetlendiren enzim yapısına katılır. Yani, vücudu savunan mekanizmaların çalışmasına yardımcı olur. Bakır da en az mangan kadar bağışıklık sistemi desteklemesinin yanında, kırmızı kan hücrelerinin de yapımını sağlar.

5-Mide bağırsak hareketlerini hızlandırır

Lif içeriğinin yüksek olması, mide-bağırsak sisteminin çalışmasını sağlayarak, kabızlık gibi problemleri önler. Mide ve bağırsakta oluşabilecek irritabl barsak sendromunu engeller.

6-Kalp sağlığı için faydalı

Yüksek lif hipertansiyonu önlerken, kalp sağlığını da korumaktadır. Bağışıklığı kuvvetlendirerek, hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar. Karbonhidrat içeriğinin yüksek olmasından dolayı, şeker hastalığı olan bireylerin 1 orta boy cennet hurmasının yarısının bir ara öğünde tüketmelidirler. Yüksek karbonhidrat içeriğine bağlı fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltir. Diyabetli bireyleri dikkatli olması gerekmektedir.

İrmikli Trabzon hurması tarifi 7 ay ve üzeri çocuklar için

Malzemeler

1 su bardağı su
Çeyrek su bardağı irmik veya yulaf ezmesi (1/4 su bardağı)
1 olgun Trabzon hurması
1 çay kaşığı tereyağı
Yarım ceviz içi

Hazırlanışı

Cennet hurması yıkanır alt kısmı kısmı kesilir ve içinden kaşıkla meyvesi çıkartılır. Su, yağ, irmik ve hurma bir tencereye konulur içine yarım ceviz içi rendelenir, birlikte pişirilir. Kaynayıncaya kadar karıştırmak gerekmektedir.  Kaynadığında ocak kısık ateşe alınır. Muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırmaya devam edilir. Muhallebi kıvamına geldiğinde ocaktan alınır. Ilık olarak kâselere koyulur ve servis edilir.

Yetişkinler için süslemek isterseniz üzerine dövülmüş ceviz, tarçın, fındık serpebilirsiniz.