Ev işleri yaparak kaç kalori harcanır?

Ev işleri yaparak kaç kalori harcanır
Ev işleri yaparak kaç kalori harcanır

Yeni bir araştırma evde temizlik yaparak kilo verilebileceğini gösteriyor. Her ne kadar evde temizlik yapmak zahmetli ve sevimsiz bir iş gibi görünse de işin ucunda kalori yakmak olunca belki daha keyifli bir hâl alabilir. İngiltere’de Wren Kitchen firmasının yaptığı yeni araştırmaya göre evde temizlik yapmak ekstra kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Ev işleri yaparak kaç kalori harcanır, verilere göz atalım.

Hangi iş kaç kalori?

Araştırmaya göre sadece yatağı toplamak 25 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. 25 kalori gözünüze küçük göründüyse şöyle düşünebilirsiniz. Her gün yatak toplayarak haftada 175 kalori harcayabilirsiniz. Bu da yaklaşık 1 adet avokaduyu erittiğiniz anlamına gelir.

Kırk dakika temizlik yaparak yaklaşık 80 kalori yakmak mümkün olabilir. Ancak bu işleri biraz hızlı yapmak çok yavaş olmamak gerekebilir. Kırk dakikalık temizliği haftada 3 defa yaparsanız 240 kalori harcamış olursunuz. Bu rakam da hiç fena değil.

Yaklaşık 25 dakika boyunca mobilya taşımak 240 kalori enerji harcatabilir ama bu iş biraz ağır bir iş olduğundan dikkatli olmakta fayda var.

Çocuklarla oynayacağınız 50 dakika ise hem çocuklarınızla iyi vakit geçirmenizi hem de yaklaşık 174 kalori yakmanızı sağlayabilir. Bir taşla iki kuş.

Yemek pişirerek de kalori yakmak mümkün tabii sonrasında yemeğin dozunu kaçırmamak şartıyla. Yaklaşık 43 dakika yemek yapmak size 50 kalori enerji yaktırır. Günde 1 defa yaparsanız haftada 350 kalori olur. Eğer 12 küçük kare bitter çikolata yediyseniz bir haftada erittiniz demektir.   

Her gün yaklaşık 102 dakika çocukların giyimi, banyosu vb. ile uğraşırken sizce kaç kalori harcanır? Tam 250 kalori yakıyor olabilirsiniz. Bu bir haftada 1750 kalori anlamına gelir. Aynı sürede bebek puseti iterek yürüyüş yaparsanız da 184 kalori harcayabilirsiniz. Size de ev işleri ve çocukların dağıttığı yerleri toplamak daha sevimli görünmeye başladı mı? Bunları yaparken kilo vermek de bonus.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.