En iyi bebek bezi nasıl seçilir?

En iyi bebek bezi nasıl seçilir
En iyi bebek bezi nasıl seçilir

Doğuma yakın günlerde ailenin yeni üyelerinin ihtiyaçları genellikle önceden hazırlanmıştır. Küçük bebeğimizi kucağımıza aldığımızda birlikte geçireceği değerli anlar için her şey tam olsun isteriz. İlk defa anne olanlar için bebeğin 24 saat bakımı, uykusuz geceler biraz zorlayıcı olabiliyor. Bir diğer zorlayıcı süreç de tanıdık tanımadık herkesin yeni anneye tavsiye vermesidir. Bu bilgilerin bir kısmı doğru bir kısmı da eskimiş bilgiler olabilir. Bir bebek bezi seçerken dahi o bezin üretim teknolojisi birkaç yıl içinde değişmiş olabilir. En iyi bebek bezi nasıl seçilir, birkaç maddede özetlemeye çalıştık.

En iyi bebek bezini seçmek için bunlara dikkat edebilirsiniz.

En iyi bebek bezini seçmek her bebek için aynı marka bebek bezi olacak anlamına gelmeyebilir. Bazen markayı değiştirip farklı ürünler denemeniz de size fikir verebilir. Ancak bir bebek bezinden genel olarak beklenen bazı özellikler vardır. Bunlar;

1. Bebek bezinin rahat olması gerekir

Rahat bir bebek bezi aynı zamanda yumuşaklığıyla bilinen bir bebek bezini demektir. Sert, rahatsız çocuk bezlerine veda edin. Sonuçta, rahat bir bebek mutlu bir bebektir.

2. Doğru bebek bezi boyutu önemli

Bebek bezi boyutları genellikle bebeğin kilosuna ve mevcut gelişim aşamasına göre belirlenir. Uygun olmayan bir bebek bezi hem bebeğinizi rahatsız eder hem de fazla bez kullanmanıza sebep olabilir

  • Bez bebeğinizin bacaklarını belini çok gevşek tutuyorsa, etrafında çok fazla sızıntı veya çok fazla açık alan kalıyorsa daha küçük bir beden seçmeniz gerektiği anlamına gelir. Bebek bezi, bebeğinizin kalçasına tam oturacak şekilde olmalıdır.
  • Bel kısmı da önemli. Parmağınızı bel bandı ile bebeğinizin cildi arasına koyarsanız bebeğinizin belini çok sıktığını ya da bol kaldığını hissedebilirsiniz. Yatarken tam oturan bir bez bebeğiniz otururken karnını sıkıyor olabilir. Bez, bebeğiniz otururken hassas cildi üzerinde kırmızı çizgiler oluşturuyorsa, belini ya da bacaklarını sıkıyor demektir.
  • Bez bebeğinizin altını tamamen kaplamıyorsa, sızıntılar ve şişlikler olacaktır ve bir beden büyütme zamanı gelmiştir.

3. Ne kadar emici?

Yenidoğanlar günde yaklaşık 20 defa idrar yaparlar! Yeterince emici olmayan bir bez sıvıyı hapsedemez ve sık değiştirilmezse bebeğinizin hassas cildini sürekli ıslak bırakarak pişiğe neden olabilir. Ayrıca sürekli ıslaklık bebeğinizi de rahatsız ettiğinden genel huzurunu, uyku ve hatta dolaylı olarak iştahını etkileyebilir.

4. Kullanılmış bezler için

Bebeğiniz bezini kirlettiğinde onu çıkarttıktan sonra mümkünse bir poşete sarıp öyle atın. Doğaya bırakılan bir bebek bezinin çevreyi uzun yıllar kirletebileceğini unutmayın. Mümkünse en az atık bırakan bezleri tercih edebilirsiniz. Yaşı büyük bebekler bezleri değiştirilirken çok hareket edebilirler ve size direnç gösterebilirler. Bu nedenle hareketliliği artan bebeklerin altını alçak, korunaklı yere yakın ya da direkt yerde yumuşak bir örtünün üzerinde değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için bebekler nasıl bezlenir konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.