Ana SayfaSeyahatÇocuklarla seyahat etmek için 9 neden

Çocuklarla seyahat etmek için 9 neden

-

Çocuklarla seyahat etmek zor gibi görünse de aslında oldukça eğlencelidir ve daha da önemlisi, çocukların kişisel gelişiminde önemli bir rol oynar. Seyahat etmek, yeni kültürler ve muhteşem deneyimler edinmenizi ve hatta hayat görüşünüzün bile farklılaşmasını sağlar. Sadece bu da değil!

Seyahat, ayrıca aile üyelerinin birbirlerine karşı sevgisini artırabilir. Daha iyi davranışlara yol açabilir ve endişe gibi olumsuz duygulardan arındırabilir

İşte çocuklarla seyahat etmek için birkaç neden daha

Seyahat öğrenmektir

Meselâ, Avrupa tarihini kitaptan ya da internetten öğrenmektense orada olduğunuzu hayal edin. Birebir tanıklık etmekten daha iyi ne olabilir? Seyahat ederken diğer kültürleri, insanları ve tarihini öğrenmeden duramazsınız. Gördükçe daha çok merak eder, duyduklarınızı, gördüklerinizi hafızanıza kazırsınız. Ayrıca seyahat etmek daha geniş bir dünya görüşünü şekillendirmeye yardımcı olur.

Seyahat yeni fırsatlar sunar

Seyahat etmek size her gün yeni fırsatlar sunar. Hayatınızda hiç, bir file atıştırmalık verdiniz mi? Peki ya Serengeti’de kamp yaptınız mı? Kapadokya’da balona bindiniz mi? Bu deneyimler çocukların da seveceği, heyecan verici bir fırsat olabilir.

Seyahat etmek çocukların hayal dünyasını harekete geçirir

Çocuklar, her zaman çok meraklıdırlar. Öğrenmeye inanılmaz açıklardır. Seyahat etmek onlara yepyeni bir soru dünyasının kapısını aralayacaktır. Ayrıca hayal güçlerini uyandırmaya ve yaratıcı şekillerde oynamaya teşvik etmeye yardımcı olabilir. Örneğin; Efes Antik Kenti gibi yerleri keşfetmekten heyecan duyacak, antik ve terk edilmiş şehirler hakkında bilgi edinmek için sorular soracaktır.

Çocuklarla seyahat etmek onlara cesaret verir

Şehirlerde gündelik hayatlarında çocuklar ormanda gezinirken yarı değerli taşlar toplamaz, sahilde deniz kabuğu aramaz, farklı bitki ve hayvanları fotoğraflamaz. Bu aktiviteleri bir tatil sırasında çocuklarınıza yaptırdığınızda konfor alanlarının ötesine geçmelerini sağlarsınız. Bu durum kendilerini yeni bir aktivite için zorlamalarına, öz güvenlerinin artmasına yardımcı olur. Yani; kazanacakları güven paha biçilemez.

Seyahat etmek okulda öğrenme yeteneğini artırır

Georgia Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, yurt dışında belirli bir süre eğitim gören öğrenciler, kendi okullarına geri döndüklerinde notları arttı. Farklı araştırmalar da benzer sonuçlar ortaya koydu. Yine, yapılan başka bir araştırmaya göre çocukken eğitim gezilerine katılan yetişkinler sadece okulda daha iyi notlar almakla kalmadı, aynı zamanda seyahat etmeyenlere kıyasla daha yüksek gelire sahip oldular.

Seyahat etmek çocukları daha uyumlu hale getirir

Seyahat ettiğinizde, uluslararası ülkelerde ve şehirlerde vakit geçirdiğinizde, evinizdeki kadar konforlu ve olanaklara sahip olmazsınız. Yediğiniz hiçbir şey aynı tadı vermez. Seyahat sayesinde çocuklar buna uyum sağlamak zorunda kalır. Bu, yaşamları boyunca onlara fayda sağlayacak bir niteliktir.

Seyahat etmek yeni bir sorumluluk anlayışı sağlar

Yeni bir seyahate çıkacağınızda, (Kampa ya da otele giderken) çocuklarınızın bavullarını toplamasına izin verin. Her şeyin yanlarında olduğundan emin olmak, kendi bavullarını kendilerinin hazırlaması, inanılmaz bir sorumluluk duygusu aşılar. Hatta onları gezi planlamalarınıza da dahil edin. Çocuklarınıza daha fazla sorumluluk verebilirsiniz. Bunu yapmak kendilerini sorumlu hissetmelerini sağlamanın harika bir yoludur.

Seyahat etmek teknolojiye mola vermektir

Uluslararası seyahatlerde internet erişimi sorun yaratabiliyor. Özellikle de teknoloji ile zaman geçirmeye bayılan çocuklarınız internet olmayınca mecburen etrafınızdaki dünyayı keşfedecek. Çevredeki hayvanları, etrafında akan yaşamı izlemek ona keyif verecek. Ekran zamanına ara verilen bu süre zihinsel olarak da canlandırıcıdır.

Seyahat etmek zihni açar

Yeni bir kültür, farklı bir yaşam tarzı deneyimlemek, çocukların derin bir anlayış ve saygı duygusunu geliştirmesine yardımcı olur. Çocuklarınızı seyahat ettikleri yerlerde oranın çocuklarıyla tanışmasına izin verin. Hatta birlikte oyun oynamalarını sağlayın. Çocuklar, kültürel ve dilsel bağlar gözetmeksizin hemen dostluk kurarlar. Çocuğunuzun zihnini saygıya ve anlayışa açmak için daha güzel bir yol olamaz!