İzmir’de çocuklarla gezilecek yerler

İzmir’de çocuklarla gezilecek yerler

Ege Bölgesi’nin göz bebeği olan İzmir, çevresindeki pek çok turistik yer barındırır. Bu bölgeleri çocuklarınızla da kolaylıkla gezebilirsiniz. Doğası ve tarihî zenginliği ile İzmir, kendisini ziyaret eden konukları büyüleyen güzelliklere sahiptir. Şehirde gezmeye İzmirlilerin klasik buluşma noktası olan saat kulesinden başlayabilirsiniz. Alsancak, kordon, turistik ilçeleri, çarşı ve pazarları ile İzmir’de çocuklarla gezilecek yerler de hayli fazla.

İzmir’de çocuklarla gezilecek yerler

İzmir Saat Kulesi

Konak Meydanı’nda bulunan saat kulesi, İzmir’in kalbidir. Meydanın tam ortasında yer alan, İzmir Saat Kulesi, 1901’de İzmirlilerin Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkmasının 25. yılı armağanı olarak yaptırılmıştır. 25 metre boyundaki kulenin 4 adet çeşmesi bulunur. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edilmiştir.

İzmir Uzay Kampı

İzmir Uzay Kampı, 7-15 yaş grubundaki öğrencileri bilim ve teknoloji alanlarında bilgilendirip, uygulamalı eğitimlerle takım çalışması, zaman yönetimi, liderlik gibi alanlarda bireysel gelişimlerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Çocuklar burada çok farklı bir deneyim yaşayabiliyorlar.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Ege’nin antik geçmişinin sergilendiği İzmir Arkeoloji Müzesi ziyaret edilmesi gereken bir diğer yerdir. Müze, şehir merkezinde yer alır.

Doğal yaşam parkı

İzmir Çiğli’de bulunan 425 dönümlük bir alanda yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı, çocuklarla gezilebilecek en güzel yerlerden biri. Tamamen doğal bir yaşam alanı olan tesiste 138 türde 2600’den fazla hayvan ve 250’den fazla bitki türü yer alıyor. Çocuklarınız buraya bayılacak. Ayrıca içeride kafeterya ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerler de mevcut.

İzmir Tarihi Asansör

Musevilerin yoğun olarak yaşadığı semt Karataş’ta bulunan asansör, 1907’de iki sokak arasındaki 58 metrelik kot farkını ortadan kaldırmak için yapılmıştır. İzmir’in en güzel körfez manzarası buradan seyredilebilir. Akşam yemeği veya bir kahve içmek için uğranabilir.

İzmir Kordon Boyu

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar olan sahil şeridi “Kordon” olarak adlandırılır. Eğlence ve kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı bir bölgedir. Yemek yemek için burası iyi bir tercihtir çünkü sahil boyunca pek çok restoran bulunur. Ayrıca burada yer alan Atatürk Müzesi de gezilmesi gereken yerlerden bir diğeridir.

Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı

İzmir’in önemli simgelerinden Pasaport Vapur İskelesi deniz kenarında oturup çay içilebilecek güzel bir yerdir. Pasaport Vapur İskelesi, bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılır. Alsancak, Göztepe, Konak, Bostanlı ve Karşıyaka yönlerine vapur seferlerinin yapıldığı iskele aynı zamanda İzmir’de gün batımının en güzel seyredildiği yerlerden.

Kadifekale

İzmir’e tepeden bakan Kadifekale, İzmir merkezde körfeze hâkim bir tepededir. Kadifekale, M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender’in emriyle kurulmuştur. Dönemin en büyük yerleşim yerleri Efes ve İskenderiye ile yarışacak düzeye gelmiştir. Bugün Kadifekale hâlen eşsiz manzarası ile ilgi çekmektedir. Burada, Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait sur duvarları, kale içerisinde Bizans Dönemi’nden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit bulunur.

Efes Antik Kenti

Selçuk İlçesi içindeki Efes Antik Kenti’nin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanmaktadır. Artemis’in en büyük tapınağı Efes Antik Kenti’nde yer alır. Tapınak aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri olmuştur.

Alaçatı – Çeşme

Alaçatı ve Çeşme, İzmir’in şehre yakın turistik tatil beldeleridir. Çeşme Ilıca Plajı, yumuşacık kumu ve masmavi denizi ile herkesi kendisine hayran bırakır. Alaçatı ise sığ kıyıları ve rüzgârlı havası nedeniyle genellikle sörf tutkunlarının tercih ettiği bir tatil beldesidir.

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.