Ana SayfaSeyahatİzmir’de çocuklarla gezilecek yerler

İzmir’de çocuklarla gezilecek yerler

-

Doğası ve tarihî zenginliği ile İzmir, kendisini ziyaret eden konukları büyüleyen güzelliklere sahip. Şehirde gezmeye İzmirlilerin klasik buluşma noktası olan saat kulesinden başlayabilirsiniz. Alsancak, kordon, turistik ilçeleri, müzeleri, çarşı ve pazarları ile İzmir’de çocuklarla gezilecek yerler de hayli fazla.

İzmir’de çocuklarla gezilecek yerler arasında Doğal Yaşam Parkı, Key Araba Müzesi, İzmir Saat Kulesi, Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi, Bilim Müzesi, İzmir Tarihi Asansör, İzmir Tay Park, Lunapark, İzmir Karikatür Müzesi, Kadifekale, Nesin Matematik Köyü gib pek çok yer bulunuyor. Tabii sahilde yürüyüş yapmak, koyları ziyaret ederek denize girmek de mümkün.

İzmir’de çocuklarla gezilecek yerler

İzmir Saat Kulesi

Konak Meydanı’nda bulunan saat kulesi, İzmir’in kalbidir. Meydanın tam ortasında yer alan, İzmir Saat Kulesi, 1901’de İzmirlilerin Padişah II. Abdülhamid’e tahta çıkmasının 25. yılı armağanı olarak yaptırılmıştır. 25 metre boyundaki kulenin 4 adet çeşmesi bulunur. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından armağan edilmiş.

Key Araba Müzesi

Arabaları ve motorsikletleri seviyorsanız çocuklarla İzmir’de gezeceğiniz yerler listesinde mutlaka Key Araba Müzesi de olmalı. Keymuseum Murat ve Selim Özgörkey’in kurduğu 7000 metrekare alan üzerine yayılan bir müze. Koleksiyonda 76 adet otomobil ve 40 adet motosiklet yer alıyor. Ayrıca sadece otomobil değil Key Museum’da bulunan ve Murat Özgörkey’in özel koleksiyonu olan Satranç Koleksiyonu, farklı temalardan 400’e yakın satranç takımı içeriyor.  İzmir Torbalı’ya 10 km mesafede yer alan müzeye İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan 25 dakika, İzmir şehir merkezinden ise 30 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılması mümkün. Pazartesi -salı hariç her gün 10:00 – 17:00 arası açık olan Key Museum giriş ücreti 2021 yılında 30TL. idi. Saatler ve güncel fiyat bilgisi için müzenin sitesine bakmanızı öneririz.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Ege’nin antik geçmişinin sergilendiği İzmir Arkeoloji Müzesi ziyaret edilmesi gereken bir diğer yerdir. Müze, şehir merkezinde yer alır.

Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir’de çocukla gezilecek yerler arasında oldukça popüler. İzmir Doğal Yaşam Parkı’na girişler gişelerden alınan “park jetonu” ve “İzmirim Kart” ile yapılıyor. Ücret ise parkın web sitesinde duyuruluyor. Bu arada 0-6 yaş grubu ücretsiz. Park, Ekim 2021 tarihinden itibaren 09.00’da açılıp, hafta içi ve pazar günleri gişeler 16.15 cumartesi günü ise 16.00’da kapanıyor. Ziyaret kapanışı ise saat 17:00.

Parka evcil hayvan, dışarıdan yiyecek, scooter, bisiklet götürmek yasak. Piknik yapılamıyor ancak yakındaki Sasalı Piknik Alanı’nda ücretsiz olarak piknik yapabilirsiniz. Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na otobüs ve özel araçla ulaşılabiliyor.

Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

Kim trenleri sevmez ki? Selçuk’un Çamlık Köyü’nde yer alan Buharlı Lokomotif Müzesi koleksiyonda pek çok farklı ülke yapımı lokomotif görebilirsiniz. 1887 yapımı ya da 1900’lerde imal edilmiş farklı lokomotifler arasında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ün seyahat ettiği vagonda sergileniyor. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler tarafından yaptırılan bir lokomotif de sergide yer alıyor. Müzeyi her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Efes Antik Kent’ine yakın bir konumda olan müzenin içerisinde kafe restoran yer alıyor. 2021 yılında giriş ücreti 20TL olan müzenin güncel fiyatlarına web sitesinden ulaşabilirsiniz.

İzmir Tarihi Asansör

Musevilerin yoğun olarak yaşadığı semt Karataş’ta bulunan asansör, 1907’de iki sokak arasındaki 58 metrelik kot farkını ortadan kaldırmak için yapılmıştır. İzmir’in en güzel körfez manzarası buradan seyredilebilir. Akşam yemeği veya bir kahve içmek için uğranabilir.

Karşıyaka Bilim Müzesi

Çocuklara bilimi anlatmak ve sevdirmek için harika bir yer. Karşıyaka Bilim Müzesi, çocukların deneyler eşliğinde bilimle tanışmasını sağlayan farklı etkinlikler düzenliyor.. 100’den fazla deney düzeneği olan müze pazar hariç haftanın 6 günü 10.00-17.00 saatleri arasında açık.

Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Oyuncakları hangi çocuk sevmez ki. Üç yaş üzeri çocuğunuzla İzmir’de gezebileceğiniz bir başka yer de Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi.

İzmir’in Konak semtinde, Halil Rıfat Paşa Caddesi’nde yer alan müzede pek çok oyuncak bulunuyor. Müzenin temelleri 2004 yılında  dünyaca ünlü seramik sanatçımız Ümran Baradan tarafından atılmış. Sanatçı dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncaklar ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserler ile bir koleksiyon oluşturmuş ve bu koleksiyon 2010 tarihinde Sunay Akın’ın danışmanlığında, Konak Belediyesi tarafından genişletilmiş ve devralınmış.

Müzede ilk gerçek saçlı bebek, Mickey Mouse’un ilham kaynağı olan “Micky fare”, sinemanın atası olan “Laterna Magica” gibi özel ve birbirinden farklı oyuncaklar sergileniyor.

İzmir Uzay Kampı

Uzay kampı çok meşhur olsa da burası günlük gezilerde geçerken uğranabilecek bir nokta değil. Özel programları satın almanız, önceden randevu oluşturmanız gerekiyor. Kampın sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. İzmir Uzay Kampı, 7-15 yaş grubundaki öğrencileri bilim ve teknoloji alanlarında bilgilendirip, uygulamalı eğitimlerle takım çalışması, zaman yönetimi, liderlik gibi alanlarda bireysel gelişimlerini geliştirmeyi hedefliyor. Çocuklar burada çok farklı bir deneyim yaşayabiliyorlar.

İzmir Kordon Boyu

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar olan sahil şeridi “Kordon” olarak adlandırılır. Eğlence ve kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı bir bölgedir. Yemek yemek için burası iyi bir tercihtir çünkü sahil boyunca pek çok restoran bulunur. Ayrıca burada yer alan Atatürk Müzesi de gezilmesi gereken yerlerden bir diğeridir.

İzmir Karikatür Müzesi

Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, mizahı halkla buluşturmak amacıyla 1879 yılında inşa edilen tarihi bir binada yer alıyor.

Burada sergilenen eserler arasında dünyaca ünlü karikatüristlerimizden Güngör Kabakçıoğlu, Eflatun Nuri Erkoç, Niyazi Yoltaş gibi isimlerin karikatürleri ile birlikte karikatür konulu dergi ve kitaplar da bulunuyor. Ayrıca müzede karikatürle ilgili atölye ve yarışmalar da düzenleniyor.

Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı

İzmir’in önemli simgelerinden Pasaport Vapur İskelesi deniz kenarında oturup çay içilebilecek güzel bir yerdir. Pasaport Vapur İskelesi, bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılır. Alsancak, Göztepe, Konak, Bostanlı ve Karşıyaka yönlerine vapur seferlerinin yapıldığı iskele aynı zamanda İzmir’de gün batımının en güzel seyredildiği yerlerden.

Kadifekale

İzmir’e tepeden bakan Kadifekale, İzmir merkezde körfeze hâkim bir tepededir. Kadifekale, M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender’in emriyle kurulmuştur. Dönemin en büyük yerleşim yerleri Efes ve İskenderiye ile yarışacak düzeye gelmiştir. Bugün Kadifekale hâlen eşsiz manzarası ile ilgi çekmektedir. Burada, Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait sur duvarları, kale içerisinde Bizans Dönemi’nden kalma kemerli büyük bir sarnıç ve bir mescit bulunur.

İzmir Tay Park

Çocuklarınızı taylarla buluşturmak isterseniz işte harika bir yer! Mavişehir’in en sevilen yerlerinden olan Tay Park, Mavişehir 2. Etabın sonunda yer alıyor. Çocuklar taylara binebiliyor. Tesiste yer alan cafe restoranda kahvaltı ya da yemek yenebiliyor. Buraya kendi aracınız ile gelebileceğiniz gibi otobüs veya tramvay ile de ulaşabilirsiniz. Karşıyaka ve Bostanlı İskeleden kalkan Mavişehir otobüsleri ile buraya gelebilirsiniz. Tesis her gün saat 11:00 – 21:00 arası hizmet veriyor.

Mask Müzesi

Bu müze her ne kadar çocuklarla gezilebilirse de maskların çocukları korkutabileceğini de unutmamak gerekiyor. Özellikle büyük yaş grubu çocuklarla gezmenizi öneririz. Türkiye’nin ilk mask müzesi olan Konak Belediyesi Mask Müzesi Alsancak’ta yer alıyor. Çok farklı ve hikayesi olan masklardan oluşan müzede atölyeler de düzenleniyor.

Nesin Matematik Köyü

Matematiği sevdiren hem öğrenci hem öğretmen için eğitimler düzenlenen Nesin Vakfı’na ait olan Matematik Köyü, bağışlarla ve gençlerin gönüllü emeğiyle 2007’de Şirince’de kurulmuş bir ilim yuvası. Web sitesinden burada yapılan yaz ve kış eğitim programlarını inceleyebilir uygun olanlara çocuğunuz için başvurabilirsiniz. Hem tatil hem matematik bir arada.

Efes Antik Kenti

Selçuk İlçesi içindeki Efes Antik Kenti’nin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına dayanmaktadır. Artemis’in en büyük tapınağı Efes Antik Kenti’nde yer alır. Tapınak aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri olmuştur.

Alaçatı – Çeşme

Alaçatı ve Çeşme, İzmir’in şehre yakın turistik tatil beldeleridir. Çeşme Ilıca Plajı, yumuşacık kumu ve masmavi denizi ile herkesi kendisine hayran bırakır. Alaçatı ise sığ kıyıları ve rüzgârlı havası nedeniyle genellikle sörf tutkunlarının tercih ettiği bir tatil beldesidir.