Ana SayfaHaberÇocukla Avrupa tatili için tercih edebileceğiniz şehirler

Çocukla Avrupa tatili için tercih edebileceğiniz şehirler

-

Yaz tatilinde çocukla Avrupa tatili yapmayı planlayanlar için öne çıkan ilk 7 şehri listeledik. Çocukla Avrupa seyahati öncesi seyahat planı, rezervasyon, Avrupa’da tatil için seçeceğiniz şehir ve şehirde yapılacaklar konusunda bilgiler içeren bu yazıyı okumadan tatile çıkmayın. İşte ilk durağımız…

Çocukla Londra

Çocukla Avrupa tatili için tercih edebileceğiniz şehirler

Naturel History Museum (Doğal Tarih Müzesi) : Dinozorlar ve büyük mavi balina ile çocuklar için büyüleyici mekân.

Warner Bros. Stüdyo: Çocuğunuz eğer Harry Potter hayranı ise buraya bayılacak.

LEGOLAND® Windsor: Legoland’i hangi çocuk sevmez ki?

London Eye : Dünyanın büyük dönme dolabından çevrenin fotoğrafını çekebilirsiniz. Tam bir tur yaklaşık 30 dakika sürüyor. Kabinler yaklaşık 25 kişilik.

Tower of London ve Tower Bridge: Çevreyi görmek, nefis fotoğraflar çekmek için harika bir yer. Cam balkon, mühendislik harikaları, manzara, çocuk aktiviteleri derken bir bakmışsınız gün bitmiş.

Science Museum , British Museum , National Portrait Gallery ve Victoria and Albert Müzelerinin hepsinde çocuk turları da mevcut.

Buckingham Sarayı önünde her gün saat,11:30 da nöbet değişimi yapan askerler de izlenmeye değer.

Çocukla Amsterdam

Çocukla Avrupa tatili için tercih edebileceğiniz şehirler

Tekne turu: Kanal turu için kendi pedallı teknenizi kiralayabilirsiniz. Amsterdam’ın ünlü kanallarını görmek için harika bir fırsat.

Bisiklet turu: Amsterdam’ın ünlü bisikletleri ile şehri gezebilirsiniz.Pek çok dükkândan bisiklet kiralayabilirsiniz.

Science Center NEMO: Bilim müzesi, 6 ile 16 yaş çocuklar için uygun. Çocuklara bilmi sevdirmek için harika bir seçenek.

Amsterdamse Bos, Vondelpark, Rijksmuseum, Stedelijk Müzesi ve Van Gogh Müzesi çok güzel bahçelere sahip. Buralarda çocuklar hem eğlenip hem de saatlerce oyalanabilir.  Avrupa’nın en iyi tema parklarından bir tanesi olan Efteling Theme Park, Amsterdam’a 1 saat 15 dakika uzaklıkta. Ama mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Çocukla Paris

Çocukla Avrupa tatili için tercih edebileceğiniz şehirler

Paris çocukla Avrupa tatili için tartışmasız ilk durak.  Ancak burada kalıp, burada gezmek yahut şehir merkezinde konaklamak ve parkı gezmeye gelmek gibi tercihler karşınıza çıkabilir. Tur paketini almadan önce durumu iyi sorgulamak gerekebilir.

Eyfel Kulesi: Çocuğunuz küçük ise asansör büyük ise merdivenleri kullanabilirsiniz.

Musée de Louvre (Louvre Müzesi) : Dünyaca ünlü bu müzede çocuklar da düşünülmüş. Ancak çok küçük çocuklar için sıkıcı olabilir.

Paris Doğa Tarihi Müzesi (Musée d’Histoire Naturelle de Paris): Fransa’nın en iyi bilim müzesi olan bu yerde tüm bir gün geçirebilirsiniz.

Notre Dame Katedrali : Dünyaca ünlü Katedrali çocuklar da ilgi çekici bulabilir.

Çocukla Yunan Adaları

Çocukla Avrupa tatili için tercih edebileceğiniz şehirler

Son yıllarda ülkemizden çok fazla turist ağırlayan adalar, çocukla Avrupa tatili için özellikle de deniz, kum, güneş arayanlar için iyi bir seçenek. Adalara İzmir, Bodrum, Ayvalık’tan geçmek mümkün veya İstanbul’dan Rodos’a uçabilirsiniz. Adalar arasında feribot ile dolaşım sağlayabilir ve Ege denizinin tadını çıkarabilirsiniz. Korfu Adası’nda çocuklar için su parkı da mevcut. Santorini daha çok balayı için tercih edilen bir ada. Ancak muhteşem bir manzarası var.

Çocukla Roma

Roma’da çocukla tatil tarihî bir serüvene dönüşür
Roma’da çocukla tatil tarihî bir serüvene dönüşür

Roma şehri tüm aile için harika bir yer ama seyahatinizi 2-3 gün ile sınırlayarak İtalya’nın plajlarıyla ünlü şehirlerine gitmek isteyebilirsiniz.

Villa Borghese Gardens : Burada tekne ve bisiklet kiralayabilirsiniz.

Kolezyum: Önünde oldukça uzun kuyruk oluşan bu devasa yapı Roma’da görülmesi gereken bir yerdir. Açılışında binlerce hayvan ve insanın ölümüne sahne olan bu tarihî eser 55.000 kişiliktir.

Gladyatör Okulu – Önceden rezervasyon yapılması gerekiyor. Gladyatör kıyafetleri, kılıçlar ile farklı bir deneyim. Ama her aile çocuklar için böyle bir aktivite istemeyebilir.  

Roma’da çocuklar için en güzel şey dondurma ve pizza yemek olabilir.

Çocukla Barselona

Çocukla Avrupa tatili için tercih edebileceğiniz şehirler

Barcelona’nın renkli ve hareketli sokaklarında gezebilir, plajda güneşlenip denize girebilirsiniz.  Gaudi eserleri ile süslü caddeler masalsı bir tatil geçirmenize olanak tanır.

Parc Güell: Gaudi’nin eserlerine bakarken çocuklar hayal güçlerini de kullanarak çok eğlenceli vakit geçirebilirler.

L’Aquarium Barcelona: Bu harika bir akvaryum. Avrupa’nın en büyük deniz tüneline sahip.

Barcelona Hayvanat Bahçesi için bir gününüzü ayırmanız gerekiyor. Çocuklar hayvanları seyretmeye bayılır.

Büyük çocuklar için ünlü ressam Miro‘nun müzesini gezmek de değişik olabilir.

Çocukla Cote d’azur

Çocukla Avrupa tatili için tercih edebileceğiniz şehirler

Buranın efsane plajları St. Tropez ve  St. Raphael’da yer alıyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken Monako’ya da geçmek mümkün. Çocuklar için otellerde eğlence programları yapılıyor. Aileler için en uygun plajlar;Escalet Plajı, Amanarre, Hyères, Notre-DamePorquerolles Adası, Grand Plage, Corbière plajları sayılabilir.

Le Pont du Gard: UNESCO Dünya Mirası listesinde olan bu yapı eşsiz bir Roma dönemi eseridir. Turistler ve çocuklar için hazırlanan program su kemerinin nasıl inşa edildiğini ve kullanıldığını ayrıntılı olarak anlatmaktadır.

Çocukla tatile çıktığınızda yolculukta onları oyalamak ve eğlendirmek için neler yapabilirsiniz? İşte size 7 öneri.