Ana SayfaÇocuk SağlığıÇocuk BeslenmesiÇocukların beslenme çantasında neler bulunmalı?

Çocukların beslenme çantasında neler bulunmalı?

-

Öğrenciler evde uzaktan eğitim görürken elbette annelerinin leziz yemeklerini tüketiyorlardı. Okula giderken de sağlıklı beslenme alışkanlığının devam ettirilmesi son derece önemli. Pratik olsun diye paketli gıdalar, şekerli yiyecekler veya katkı maddeli besinler beslenme çantasına asla konulmamalı. Peki çocukların beslenme çantasında neler bulunabilir?

Ekmek

Çocuğunuzun beslenmesine, kızarmış hamur işi, börek veya poğaça yerine tam tahıllı 2 dilim ekmek koyabilirsiniz. Hamur işleri hem yağlı hem de şeker olarak vücutta depolandığından uzun vadede çocuğunuzun aşırı kilo almasına neden olabilir.

Patates salatası

En doyurucu sebzelerden biri olan patates, kızartıldığı zaman son derece zararlı oluyor. Çocuğunuzun beslenmesine patates kızartması koymak yerine, yeşilliklerle harmanladığınız bir kase patates salatasını beslenmesine koyabilirsiniz. Salatayı soğansız yapmanızda fayda var! Ayrıca pancake ( akıtma) gibi pratik gıdalar da konulabilir.

Sandviç

Sandviç, çocukların beslenmesindeki en önemli yiyecek türüdür. Doğu şekilde hazırlandığı zaman hem doyurucu hem de sağlıklı olabilir. Çocuklarınızın beslenmesi için hazırlayacağınız sandviçin içine sucuk, salam ya da sosis gibi işlenmiş etler koymamalısınız. Bunun yerine beyaz ya da kaşar peynir, marul, salatalık, domates ya da zeytin ezmesi gibi gıdaları sandviçe ekleyebilirsiniz. Seçtiğiniz ekmeğin tam tahıllı olmasına özen gösterin.

Süt – Ayran

Süt, içindeki kalsiyum sayesinde çocukların büyümesine ve gelişmesine katkı sağlar. Günlük yeteri miktarda süt tüketmek çocukların beslenmesinde son derece önemlidir. Bu nedenle beslenme çantasında mutlaka süt bulundurmalısınız. Ancak meyve aromalı sütlerden uzak durmanız şart! Meyve aromalı sütler, tatlandırıcı ve katkı maddeleri içerebildiğinden tüketilmemesi gerekir. Çocuğunuz sütü sevmiyorsa, evde ona ara sıra kakaolu, muzlu süt hazırlayarak bir şişeye doldurabilir ve beslenme çantasına koyabilirsiniz. Ayrıca ayran da son derece sağlıklı bir alternatiftir.

Meyve

Mevsim meyveleri tüketmek çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesine katkı sağlar. Çocukların beslenmelerine eklenebilecek en pratik meyveler; elma, muz, mandalinadır.
Mandalina C vitamini açısından, elma ve muz ise lif açısından zengindir.
Çocuğunuz beslenmesinde yeteri kadar meyve tüketirse, gün içinde tatlı veya abur cubur isteği de azalacaktır.

Meyve suyu

Meyveler vitamin ve mineral almanın en etkili yoludur. Çocuklar meyve yeme konusunda biraz üşengeç olabilir. Bu nedenle evde meyvenin suyunu sıkıp çantasına koyabilirsiniz. Ancak ilk tercihimiz elbette meyvenin kendisi olmalı. İyice yıkanmış olmasına dikkat!.

Su

Günlük yeteri kadar su içmek hem çocuklar hem de yetişkinler için gereklidir. Çocuğunuzun beslenmesinde mutlaka bir şişe su bulunmalı. Ancak plastik şişe yerine çelik matara ya da sağlıklı plastikler tercih etmeniz daha faydalı olur.

Kuruyemiş

Beslenme çantaları için sık sık kuruyemiş önerilir ancak çocuklar küçük ise kuruyemişi bırakın evde sizin kontrolünüzde yesin. Ya da yanına kuru erik, kayısı gibi küçük, nefes yoluna kaçma riski düşük olan kuru meyve koyabilirsiniz. Fındık, fıstık, badem son derece sağlıklıdır ancak çocuklar bunları yerken dikkatli olmalıdır.