Ana SayfaYaşamEn iyi su matarası cam mı, metal mi plastik mi?

En iyi su matarası cam mı, metal mi plastik mi?

-

Çocuklar okula, spor yaparken ya da ev dışındayken su ihtiyaçlarını genellikle tek kullanımlık şişelerden ya da mataralarından karşılıyorlar. Bu su kapları cam, plastik veya metalden olabiliyor. Peki her gün kullanılan bu su kaplarının hangisi daha sağlıklı? En iyi su matarası cam mı, paslanmaz çelik mi yoksa plastik mi?

En iyi su matarası

Cam, plastik ve paslanmaz çelik su mataralarını birlikte inceleyelim.

Cam şişeler

Cam şişe en sağlıklı malzeme olarak bilinir. Hem yiyecekleri hem de sıvıları çeşitli saklamanın en sağlık yoludur. Cam şişe içindeki malzemeye koku aktarmadığından, şişede bulunan suya koku veya tat sinmez. Cam malzemenin kötü yanı ise kırılabilir olması. Bu da özellikle ev dışı kullanımda çocuklar açısından tehlikeli ve kullanışsız olabilir. Cam doğal malzemelerden yapıldığı için, ısıtıldığında veya soğutulduğunda inorganik kimyasalların sıvılara geçme tehlikesi yoktur. Ayrıca cam şişeler için satılan koruyucu kılıflar da kullanılabilir.

Plastik su şişesi

Yeniden kullanılabilen plastik su şişelerinin çoğu, polipropilen ve kopolyester gibi plastik polimerlerden üretiliyor. Bu nedenle şişe kırılmaz ve hafif oluyor. Genellikle pet şişelerin tekrar tekrar kullanımı tavsiye edilmiyor. Çünkü tekrarlanan kullanım, bakterilerin çatlaklarda birikmesine neden olabiliyor. Plastik su şişeleri, paslanmaz çelik ve camdan üretilenlere kıyasla daha ucuz olsa da güneşe ya da ısıya maruz kaldıklarında zararlı kimyasallar şişenin içindeki suya geçebilir. doğada yaklaşık 700 sene yok olmayan petrol ürünü plastikler kullanım kolaylığı yaratmasına karşın gerek sağlık gerek çevre açısından önerilmez.

Paslanmaz çelik en iyi su matarası olabilir mi?

Paslanmaz çelik mataralar genellikle daha güvenlidir. Paslanmaz çelik plastikte olduğu gibi kimyasalları tutmaz veya cam gibi kırılmadığından kimseye zarar vermez. Genellikle plastikten daha pahalıdır, çünkü enerji yoğun olmaları nedeniyle onları üretme maliyeti çok daha yüksektir. Paslanmaz çelik yüzde 100 geri dönüştürülebilir bir üründür. Paslanmaz çelik su şişeleri seçerken no: 304, yani gıda için kullanılan çelikten üretilmiş olması gerekir. Bu yüzde 18 krom ve yüzde 8 nikel içerir. Fakat paslanmaz çelik ile ince alüminyum şişeleri karıştırmamak gerekiyor. Alüminyum mataralar, içindeki suya metal bir tat bırakır.