Çocuğunuzla zaman geçirmek için 80’li yıllardan 4 etkinlik

Çocuğunuzla zaman geçirmek için 80'li yıllardan 4 etkinlik
Çocuğunuzla zaman geçirmek için 80'li yıllardan 4 etkinlik

Çocuğunuzla zaman geçirmek istiyor ama ne yapacağınıza karar veremiyorsanız size basit birkaç önerimiz var. Bunun için evinizi laboratuvara ya da oyun parkına çevirmek zorunda değilsiniz. Zaten amacımız sizi dışarı çıkarmak…

80’li yıllarda çocuk olanların çok iyi hatırlayacağı birkaç küçük aktiviteye göz atalım.

Yaprak toplayıp herbaryum yapın

Yaprakları toplayıp bir deftere yapıştırıp altlarına hangi ağaca ait olduğunu, ne tip yaprak olduğunu, yaprak özelliklerini yazın. Biyoloji dersine çevirmemeye dikkat edin ki eğlence kısmı bozulmasın.

Doğada dolaşarak (park da olabilir) temiz hava almış olursunuz. Topladığınız yaprakların hangi ağaçlara ait olduğunu araştırırsanız bir araştırmanın nasıl yapılması gerektiğini çocuğunuza öğretebilirsiniz. Bunları yaparken asıl amacınızın birlikte yapmak ve bol bol sohbet etmek olduğunu unutmayın.

Akşam sefası tohumu toplayın

Akşam sefası tohumu toplayın

Bu tohumları toplayıp sonra yine toprağa atın.  Kim daha fazla toplayacak diye yarışmak oldukça eğlenceli olabilir.

En kötü ihtimal ile çocuğunuz akşamsefası bitkisini tanır, tohum nedir öğrenir, nasıl ekilir ve büyür görmüş olur. Amaç yine birlikte eğlenmek ve sohbet etmek.

Pul koleksiyonu yapın

Pul koleksiyonu yapın
Pul koleksiyonu yapın

Günümüzde pul koleksiyonu pek yapılabilir olmasa da siz başka koleksiyonlar yapabilirsiniz. Kim bilir belki çocuğunuzun içinde bir koleksiyoner vardır.

Çam fıstığı toplayarak eğlenin

Çam fıstığı toplayarak eğlenin
Çam fıstığı toplayarak eğlenin

Çam fıstığı toplamak için çam ağaçlarının altında dolaşın. Böylelikle çok da ucuz olmayan fıstıkları bedava getirmek mümkün.:) Dış kabuğunu kırıp afiyetle dolmalarda, salatalarda kullanabilirsiniz.

Büşra Yılmaz
Kidsgourmet yayın yönetmeni. Büşra Yılmaz'a kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.