Ana SayfaSeyahatBebekle uçak yolculuğu için 7 öneri

Bebekle uçak yolculuğu için 7 öneri

-

Bebekle uçak yolculuğu, anne ve babaları ilk seferde endişelendirse de aslında bazı önlemleri alarak rahat bir yolculuk yapmak mümkün. Bebekle uçak yolculuğunda en çok korkulan konu onu oyalamak, sıkıldığında onu ağlatmadan yolculuğun sonunu getirebilmek. Aslında bebekle uçak seyahati gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil. Bebekler uçak yolculuğuna kaç aylıkken çıkabilir, yanınıza neler almanız gerekiyor, gelin neler yapılabileceğine birlikte bakalım.

Bebekle uçak yolculuğu için 7 önemli adım

Doğumdan itibaren 7 gününü doldurmuş ve 2. yaş gününü henüz kutlamamış olan bebeğinizle birlikte indirimli bilet kullanarak uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Hava yolu şirketleri 2-7 günlük bebekler için ise “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresinin yer aldığı bir doktor raporu talep eder. Bunun haricinde bebeklerin uçak yolculuğu yapmasına özel bir engel yoktur. Bebekle uçak yolculuğu yapacak ailelerin dikkat etmesi gerekenler ve yolculuğu kolaylaştıracak öneriler ise şöyle;

1Mümkünse önünde separe bulunan ön koltukları seçin

Bebekle uçak seyahatine çıkmadan önce biletinizi alırken bebekli olduğunuzu belirtin ya da internetten bu işlemi yaparken uçağın modeline bağlı olarak önünde separe denilen koridorları ayıran bölmeler olan kısımdan yerinizi alın. Büyük uçak tiplerinde genellikle bu bölmeler yer alır. Ancak bazen acil çıkış kapısına da denk gelebilir. Buna dikkat etmek gerekir çünkü uluslararası sivil havacılık kanunlarına göre bebekli yolcular acil çıkışlarda oturamaz. İki koltuk aralığı geniş göründüğü için bebeğiniz varsa burayı seçmeyin zaten sistem de müsaade etmeyecektir. Ama çıkış olmayan yerlerdeki separeler işinize yarayabilir. Uzun yolculuklarda bu duvarlara takılan özel pusetler uçakta yer almaktadır. İçine kendi örtülerinizi sererek bebeğinizi yatırabilirsiniz. Kabin görevlileri bu konuda yolculara yardımcı oluyor.

2Bebeğinizin uyku ve beslenme saatini göz önüne alın

Kısa seyahatler için bebeğinizin uyku ve beslenme aralığına denk gelecek şekilde ayarlama yapmayı deneyebilirsiniz. Her ebeveyn kendi çocuğunun hangi saatlerde daha sakin, huzurlu olacağını tahmin edebilir. Çocukların bir günü bir diğer gününü tutmayabilir ayrıca her an uygun saatte uçak bileti bulmak zor olabilir. Yine de aklınızda bulunsun.

3-Online Check in yaptırın

Bebekle yolculuk ederken mutlaka bagajınız olacaktır ama önceden check in yaptırarak sadece bankodan bagajınızı teslim etmek size zaman kazandırır. Daha az yorulursunuz. Büyük bagajları kabine almaya çalışmayın. ne kadar az eşya o kadar rahat yolculuk demektir.

Uçağa binerken ayrılın

İki yetişkin varsa biri uçağa daha önce binerek koltuk ve bagaj yerleştirme işlerini hızla halledebilir. Böylelikle koridoru tıkama, ayakta kalma, apar topar yerleşme problemi yaşamazsınız.

Bebeğinizin eşyalarını aldığınızdan emin olun

Bebeğinizin yedek eşyaları çantanızda olsun. Çantanıza yedek kıyafet, bez, emzik, ıslak mendil, kirli bez için kilitli poşet, sevdiği oyuncak, biberon, biraz mama alın. Ayrıca bebeğinizin uçağın kalkış ve inişinde kulaklarının tıkanabileceğini unutmayın. Bu nedenle önceden burnunu temizleyin. Burnu için bir spreyi varsa ve hastaysa bunu da kullanabilirsiniz. Kalkış ve inişteki basınç değişikliği özellikle nezle gibi durumlarda oldukça can acıtıcı olabilir. İniş ve kalkışta bebeğinizi emzirirseniz ya da emzik verirseniz kulakları daha kolay açılır ve daha az etkilenir. Bu konuda hekiminizden bilgi isteyebilirsiniz. Kabin kalkıştan sonra serin olabileceğinden yanınızda bebeğinizin kalın bir örtüsü olmasına da dikkat edin.

Dökülmeyen atıştırmalıklar alın

Bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse yanınıza parmak gıdalardan alabilirsiniz. Bu hem onu oyalayacak hem de karnını doyurmasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuzu araç tutuyorsa önceden önlem alın.

Onunla ilgilenin

Uçakta eğer uyumuyorsa çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun onunla ilgilenin, sohbet edin. Onun yerine yanınızdaki bir başkasıyla sohbet ederek ilgilenirseniz sizin ilginizi çekmek için ağlama, bağırma gibi tutumlar sergileyebilir. Hatta yolda onu oyalamak için bazı oyunlar da oynayabilirsiniz. bebekle uçak yolculuğu ve diğer seyahatleriniz için birkaç oyun önerimiz de var.