Ana SayfaHaberYeşil sebzeler dikkatli kullanılmalı!

Yeşil sebzeler dikkatli kullanılmalı!

-

Son günlerde Marmara Bölgesi’nde insanların sağlık kurumlarına zehirlenme nedeniyle başvuru yapmasıyla ortaya çıkan ıspanak vakaları için İstanbul Tarım İl Müdürlüğü, “Ispanak değil karışan farklı otlar zehirlenmeye sebep oldu” açıklamasında bulundu. Benzeri bir durum da kısa süre önce ABD’de marul ile ilgili yaşandı. Her iki olayın da toprağa yakın yetişen yeşil sebzeler kaynaklı olması ilgi çekici.

ABD’de 12 Temmuz ve 8 Eylül arasında 23 kişinin etkilendiği olayla ilgili gecikmeli bir açıklama yapan ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yaşanan marul kaynaklı sağlık sorunlarının sebebini E-Coli olabileceğini açıkladı.

Bu konuda bilgisine başvurduğum Dyt. Figen Fişekçi Üvez ” Toprağa yakın yetişen ve özellikle çiğ yenen marul, diğer otlarla karışabilecek ıspanak gibi sebzelerin dikkatli kullanılması, bol su ile çok iyi yıkanması, arasına karışabilecek otların dikkatlice ayıklanması gerekiyor.” dedi. Bu tür sebzelerin nitrat içeriğine de dikkat çeken Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez, küçük bebekler için bu tip gıdaların uygun olmadığını, sadece yeşil yapraklı ıspanak, pazı, kara lahana, lahana gibi sebzeden oluşan yemeklerin çocuklara 1 yaşından sonra önerdiklerini belirtti.

Küçük çocuklarda nitrat yönünden zengin sebzelerin aşırı tüketiminin mavi bebek hastalığı gibi durumlara neden olduğu biliniyor. Gıda zehirlenmeleri çeşitli hijyen sorunlarından kaynaklanabileceği gibi farklı bilinmeyen otların, sebzelerin yenmesi, kötü saklama koşulları, zirai ilaç kalıntılarının fazla olması ya da sadece yenilen sebzenin kendisinin (zehirli mantar vb.) zehirli maddeler içermesinden de kaynaklanabiliyor.