Ana SayfaBebek BakımıYenidoğan bakımı nasıl yapılır?

Yenidoğan bakımı nasıl yapılır?

-

Yenidoğan bakımı ilk günlerde anneleri biraz zorlasa da genellikle birkaç defa uygulamadan sonra alışılan ve kolaylıkla yapılan rutinler haline gelir. Burada bazı pratik bilgileri sizlere aktarmak istiyorum.

Oda ısısının ayarlanması:

Oda ısısının 22-26 derece arasında olması uygundur. Banyo sıcaklığı 26 derece ayarlaması yeterlidir. Bebeğinizin sağlığı için bulunduğu ortamda sigara içmemeye dikkat ediniz.

Yenidoğan bakımı göbek kordonu ile başlar

Bebeğin göbek bakımı için özel bir uygulamaya gerek duyulmamaktadır. Temiz ve kuru tutulması yeterlidir. Göbek kordonu idrar ya da kaka ile kirlendiğinde su ve sabun ile temizlenmesi yeterlidir. Bebeğinizin bezini göbek kordonu dışarıda kalacak şekilde bağlanmalıdır. Göbek düşene kadar bebeğinize duş şeklinde banyo yaptırabilirsiniz.

Göbek kordonu 10-15 gün içinde düşecektir, göbek düştükten sonra iki gün daha bekledikten sonra küvet banyosuna geçebilirsiniz.

Göbekte sulanma, kızarıklık, kötü koku, ateş, akıntı, kanama gibi durumlarla karşılaşırsanız sağlık merkezine ulaşınız.

Banyosu:

Küvet banyosunu, göbeği düştükten iki gün sonra yaptırabilirsiniz. Suyun sıcaklığının 36.5-37 derece, oda sıcaklığının 26 derece olması uygun olur. Banyo öncesi mutlaka hazırlığınızı yapınız, çünkü bebeğiniz çıplakken kendini güvende hissetmez ve çok huzursuz olur. Bu da sizin telaşlanmanıza neden olabilir. Bebeğinizle ilgili tüm işlemleri keyif alarak anne–baba bir arada yapınız ve lütfen huzurlu olunuz, bu huzur aynen bebeğinize de yansıyacaktır.

Göz Bakımı:

Bebeklerin göz yaşı kanalları tıkalıdır. Burun kökünün her iki tarafına bastırılarak masaj yapılması önemlidir. Bebeğinizin gözünde akıntı, çapak oluşmuşsa, steril gazlı bezi kaynamış ılık suda ıslatıp, gözünü içten dışa (burundan kulağa) doğru tek bir hareketle silebilirsiniz. İşlemin tekrarlanması gerekirse yeni bir gazlı bez kullanmalısınız. Gözde kızarıklık, aşırı çapaklanma ve şişlik varsa hekiminizle görüşünüz.

Kulak Bakımı:

Bebeğinizin kulakları çok hassas olduğu için asla diplerine kadar temizlemeye çalışmayınız. Pamuklu çubuk kesinlikle kullanmayınız. Sadece bebeğinizin kulak arkasını ve dış kulak kepçesini siliniz.

Burun Bakımı:

Bebeğinizin burun deliklerine birer damla serum fizyolojik damlattıktan sonra ucu kıvrılmış peçete ile fazla ilerlemeden temizleyiniz. Bebeğiniz burun solunumu yaptığı için burnunun tıkanık olmaması önemlidir.

Ağız Bakımı:

Bebeğinizin sağlığı için göğüs hijyeninize dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin dil ve ağız mukozası normal görünümde ise ağız bakımına ihtiyacı yoktur. Ağız bakımı yapacaksanız kaynamış ılınmış suda gazlı bezi ıslatarak ağız içini tek seferde siliniz.

Genital Bölge Bakımı:

Yenidoğan bebek bakımı konusunda ilk anlatılan konulardan biri de bebeğinizin alt temizliğidir. Bu temizliğin en az 2 ay, kaynamış ılınmış suya batırılmış pamukla yapınız önerilir. Kız çocuklarında temizlik önden arkaya doğru, erkek bebeklerde hijyen kurallarına uymanız yeterli olacaktır.

Cilt Bakımı:

Bebeğinizin cildini nemlendirmek çok önemlidir. Kış aylarında bebek yağı, yaz aylarında ise losyon kullanarak bebeğinizin cildini nemlendirebilirsiniz. Tırnaklarını bebeklere özel olarak kullanılan makasla yada törpü ile kısaltılması önerilir.

Uzm. Hem. Songül Ovalı
Yenidoğan Sorumlu Hemşiresi