Yemek seçen çocuk için uygulayabileceğiniz 10 öneri

Yemek seçen çocuk için uygulayabileceğiniz 10 öneri

Çocuğunuz yemek seçiyor ve sevdiği yemeklerin dışındaki yemekleri yemiyor ise öncelikle bu konuda yalnız olmadığınızı bilmenizi isteriz. Dünyada pek çok aile sizin gibi bu durumu yaşıyor. Yemek seçen çocuk sayısı hiç de az değildir. Bu duruma çoğunlukla ebeveyn davranışları sebep olur. Torunları bir yemeği beğenmediğinde çeşit çeşit alternatif sunan anneanneler ve babaanneler de bu durumda oldukça etkilidir. Çocuğunuzun yemek tercihleri ​​olgunlaşıncaya kadar, yemek zamanı savaşlarını önlemek için bu ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yemek seçen çocuk için uygulayabileceğiniz 10 öneri

1. Çocuğunuzun iştahına saygı gösterin

Çocuğunuzun iştahına saygı gösterin ve aç değilse, yemek yemeye zorlamayın. Tabağını bitirmesi yönünde ısrarcı olmayın. Bu konuda zorlamak sadece yemek konusunda bir güç mücadelesine girmenize sebep olacaktır. Ayrıca sofradaki bu tatsız durum çocuğunuzun yemek zamanını endişe ve korku ile ilişkilendirmesine sebep olabilir. Bu da uzun vadede daha fazla sıkıntı yaşamanıza ve çocuğunuzun kendi açlık, tokluk işaretlerine daha az duyarlı hâle gelmesine neden olabilir.

2. Düzen oluşturun

Her gün aynı zamanlarda yemek yemeye özen gösterin. Çocuk yemek yemek istemezse düzenli bir atıştırmalık zamanı besleyici yiyecekler sunmanız için bir fırsat olacaktır. Yemekle süt veya yüzde 100 meyve suyu (!) verilebilir, yemekler ve atıştırmalıklar arasında geçen zamanda ise su içmesi daha doğrudur. Aksi halde meyve suyu veya süt iştahını kesebilir. Çocuğunuzun gün boyunca meyve suyu, süt veya atıştırmalıklar yemesine izin verirseniz, yemek yemek için iştahı azalacaktır.

3. Yeni yiyecekler konusunda sabırlı olun

Küçük çocuklar genellikle yeni yiyeceklere karşı tedbirli yaklaşır. Ağızlarına minik parçalar koyabilir ve daha sonra geri çıkarabilirler. Çocuğunuz yeni besine alışmak için tekrar tekrar denemeye ihtiyaç duyabilir.

Çocuğunuza yeni sunacağınız gıdanın renginden, şeklinden, aromasından ve dokusundan bahsederek onu gıdayı tatmak konusunda cesaretlendirebilirsiniz. Çocuğunuza en sevdiği yiyeceklerin yanında yeni yiyecekler de sunun. Yeni gıdaları da tercih edene onlara alışana kadar sağlıklı seçenekler sunmaya devam edebilirsiniz.

4. Yerine yeni öğün sunmayın

Hazırladığınız yemeği çocuğunuz reddederse ve siz yerine yeni bir öğün hazırlarsanız bu çocuğu yemek seçme konusunda daha da heveslendirir. Çocuğunuz yemeğini yemese bile belirlenen öğün için masada kalması yönünde ısrarcı olmanız gerekebilir. Yemek yemese dahi sofrada oturması için onu teşvik edin ancak sabırla ve kırıcı olmadan.

5. Eğlenceli hâle getirin

Brokoli ve diğer sebzeleri favori bir sos ile servis edin. Yemekleri şık bir sunumla servis edin ve çocuğunuzun yemekle oynamasına biraz izin verin. Değişiklik olması açısından akşam yemeği için kahvaltılık yiyecekler sunabilir, sofrayı birlikte hazırlayabilir, çeşitli parlak renkli yiyecekler doğrayabilir ve onlara isimler verebilirsiniz. Ispanak sevgisi ile tanınan Temel Reis gibi hikâyeler anlatabilirsiniz. Ancak bunlar da bir defada işe yaramayabilir sabırla devam edin ve doğru beslenerek çocuğunuza örnek olun. Sofrada iyi vakit geçirmeye ve güzel şeylerden sohbet etmeye çalışın.

6. Çocuğunuzla birlikte yapın

Alış verişte çocuğunuzdan meyve, sebze ve diğer sağlıklı yiyecekleri seçmenize yardım etmesini isteyin. Çocuğunuzun yemesini istemediğiniz bir şey satın almayın. Evde, sebzeleri yıkamanıza, meyveleri yerleştirmenize, masayı hazırlamanıza yardımcı olması için çocuğunuzu teşvik edin.

7. Doğru bir örnek olun

Ailece çeşitli sebze, meyvelerle yapılmış, et, tavuk, balık, tahıl vb. sağlıklı çeşitli yiyecekler yerseniz, çocuğunuz da sizi örnek alacaktır. Ancak siz evde farklı beslenip çocuğunuzdan doğrusunu uygulamasını isterseniz bu beslenme konusunda çekişme doğmasına sebep olabilir.

8. Yaratıcı olun

Tüm denemelerinize karşı bazı gıdaları yemek istemiyor ise onunla çatışmak yerine bu gıdaları çorbasına, salatasına, makarnasına karıştırmayı deneyebilirsiniz. Ancak burada bir noktaya dikkat çekmek gerekiyor bazı çocuklar tolere edemedikleri için bazı gıdaları yemek istemiyor olabilirler. Mesela; teşhisi konulmamış bir süt alerjisi olan çocuk süt içmek istemiyor olabilir. Bu konularda dikkatli olmak ve hekiminizden bilgi almak faydalı olacaktır.

9. Elektronik cihazları sofrada kullanmayın

Yemek sırasında televizyonu ve diğer elektronik cihazları kapatın. Bu, çocuğunuzun yemeye odaklanmasına yardımcı olacaktır. Televizyondaki reklamların çocuğunuzu şekerli veya daha az besleyici yiyecekler istemesine sebep olabileceğini unutmayın.

10. Tatlıyı ödül olarak vermeyin!

Ödül olarak çocuğa tatlı vermek, çocuğa “tatlıların en iyi yiyecek” olduğu mesajını verir. Bu da çocuğunuzun şeker yeme isteğini artırabilir. Haftada bir ya da iki geceyi tatlı gecesi olarak seçebilir ve haftanın geri kalanında tatlıyı atlayabilir ya da tatlıyı meyve, yoğurt ya da diğer sağlıklı seçimler olarak tanımlayabilirsiniz. Böylelikle tatlı dendiğinde çocuğun aklına yağlı, şerbetli tatlılar değil evde yapılmış meyveli, yoğurtlu, sütlü tatlılar gelir.

Yemek seçme davranışının çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkilediğini düşünüyorsanız çocuğunuzun doktoruna danışabilirsiniz. Doktora gitmeden önce çocuğunuzun üç gün boyunca yediği yiyecek miktarlarını not ederseniz daha net veriler üzerinde hekiminiz ile konuşmuş olursunuz.

Bu arada, çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarının bir gecede birdenbire değişmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Ancak her gün hayata geçirdiğiniz küçük adımlar, sağlıklı bir beslenme sürecinin desteklenmesine yardımcı olabilir.

Bunları yaparken çocukların bebeklikten itibaren dönem dönem (bebeklikte hızlı) zevklerinin değiştiğini unutmayın. Bugün biber dolması yemeyen bir çocuk 3 ay sonra en sevdiğim yemek biber dolması diyebilir şaşırmayın. Ayrıca çocuklar diş çıkarma, hastalık, bebeklerin ise büyüme ile (yaklaşık 1,5 yaşlarında) iştahlarında azalma olabilir.

Tüm bunları yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey bebeklikten itibaren çocuğa yemek yani beslenme zamanında iyi tecrübeler yaşatmak. Her beslenme saati tıkıştırma şeklinde beslenme ya da tartışma ile geçen çocukta psikolojik olarak olumsuz etkiler kalabilir ve bu ilerideki yaşlara taşınabilir.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.