Ana SayfaÇocukSoğuk algınlığı geçiren bebeğinize yardımcı olacak ipuçları

Soğuk algınlığı geçiren bebeğinize yardımcı olacak ipuçları

-

Bir yaşın altındaki bebeğinizin sık sık soğuk algınlığı geçirmesine neden olabilecek 100’den fazla virüs vardır. Soğuk algınlığı sırasında bebeğinizin burnunun aktığını ve huysuzlaştığını gözlemleyebilirsiniz. Hekiminiz soğuk algınlığı tanısı koyduktan sonra evde neler yapabilirsiniz ve soğuk algınlığı geçiren bebeğinize iyileşmesi için nasıl yardımcı olabilirsiniz? İşte bazı ipuçları…

Bebeklerde soğuk algınlığının belirtileri

Soğuk algınlığı burun akıntısı veya burun tıkanıklığının yanı sıra huysuzluk gibi belirtiler gösterir. Tüm bunların yanı sıra ateş, öksürük ve hapşırma da görülebilir. Bu semptomlar genellikle iştah azalmasına, uyku sorunlarına ve emzirmede veya biberonla süt içmede zorlanmalara neden olur.

Bebeklerde soğuk algınlığı ne kadar sürer?

Bebeklerde soğuk algınlığı bir ila iki hafta arasında sürer. Bu sürecin ilk birkaç günü huzursuzluk, ateş ve burun akıntısı görülebilir. Soğuk algınlığının ilk üç günü içinde ateş genellikle geçer. Sonra birkaç günde de burun akıntısı devam eder.

Soğuk algınlığı geçiren bebeğe yardımcı olacak ipuçları ise şöyle:

Havayı nemlendirin

Bebeğinizin rahat nefes almasını sağlamak için odada hava nemlendiricisi kullanabilirsiniz. Oda nemlendiricisi seçerken yere damlalar düşüren versiyonlarından ziyade havada kolayca dağılan bir sis oluşturabilen ultrasonik nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Oda nemlendiricinizi yerden yüksekte, ana tam bebeğinizin üzerine gelmeyecek şekilde konumlandırın.  Yatağının yakınına bir sehpa üzerine koyabilirsiniz. Direk üzerine gelirse soğuk buhar bebeğinizi üşütebilir. Buharı yakınına gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Çoğu yetişkin, güzel kokuları ve rahatlatıcı etkileri nedeniyle oda nemlendiricilerinin içine lavanta yağı gibi uçucu yağlar koymayı tercih edebiliyor. Peki söz konusu bebeğimiz olunca da bunu yapabilir miyiz? Cevap hayır! İlla kullanmak isterseniz bu konuda doktorunuz ile görüşün. Bu yağlar alerjiye sebep olabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir.

Soğuk buhar cihazınız yoksa odada kalorifer üzerine bir kapta sürekli su koyun. Emniyet tedbirlerini almayı unutmayın. Sıcak su bebeğiniz ve başka çocuğunuz varsa onlar için tehlike yaratmamalı.

Soğuk algınlığı geçiren bebeğe yardımcı olacak ipuçları

Burun açma aparatı kullanın

Bebekler için üretilen burun açma aparatı ile ilk kez tanışıyorsanız size biraz itici görünebilir. Ancak burun açma aparatlarında kesinlikle sümükle temas etmiyorsunuz. Burun açma aparatı, tıkalı burunları nazikçe temizlemek için ebeveynin bebeğinin burnundan hava çekmesini sağlayan bir ürün. Böylece bebeğin burnundaki tüm mukus aparatın filtresinde sıkışıp kalır. Bebeğinizin burnunu nazikçe temizlemeye çalışın.

Ekstra sevgi ve emzirmenin iyileştirici gücü

Bebekler kendilerini hasta hissettiklerinde ekstra ilgi isteyebilirler.  Bazen tekrar tekrar emzirilmek isterler, bazen koltuklarında dik durmak veya size daha yakın durmak isterler. Bazense sadece kızgın bir bebek olmak isterler. Kısacası, bebeğiniz soğuk algınlığı geçirdiği zamanlarda ona daha fazla ilgi göstermeniz gerekir.  Ayrıca sarılma ve temas anında salgılanan hormonlar bebeğinizin daha huzurlu olmasına yardımcı olabilir. Öte yandan sık emzirmek su kaybını telafi etmesinde ve eğer kulakları tıkalı ise açılmasında yardımcı olur.

Soğuk algınlığı yenidoğan için tehlikeli midir?

Soğuk algınlığı, yenidoğan için genellikle tehlikeli değildir. Ancak nadir durumlarda ciddi bir hal alabilir. Çok küçük bebeklerde, krup, zatürre veya daha ciddi hastalıkların olmadığından emin olmak için soğuk algınlığı belirtileri olduğunda doktora görünmek gerekir. Ayrıca aşağıdaki durumlardan herhangi birini bebeğinizde görüyorsanız, doktora danışmalısınız.

3 aylıktan küçük bebekler

3 aydan küçük bebeklerde ne olursa olsun doktoruna haber verilmelidir.

3 aylıktan büyük bebekler

38 C üzerinde ateş

3 günden uzun süren ateş

Zor nefes alıp verme

Morarmış dudaklar

Kusma

Döküntü

İshal

Dehidrasyon – her zamankinden çok bezini ıslatması

Uzun süren öksürük

Yoğun, sarı – yeşil burun akıntısı

Garip ağlama, kulak ovma veya acı çekiyormuş gibi görünme gibi belirtiler fark ettiğinizde mutlaka bebeğinizi doktora götürün.

Bebeğinin hastalanması anne ve baba için zordur. Bu dönemde bebekler huy da değiştirebilirler. Hastayken ondan her zaman yaptığı şeyleri beklemeyin, daha hoşgörülü ve sabırlı olmaya gayret edin.  Her zamankinden biraz az yiyebilir, az veya çok uyuyabilir, çok ağlayabilir. Siz sakince onu gözünüzden ayırmamaya devam edin.

Ayrıca grip ve soğuk algınlığı belirtileri çok benzer olduğundan genellikle karıştırılabilir. Bu konuda ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.