Ana SayfaSeyahatŞanlıurfa’da çocuklarla geçmişe yolculuk

Şanlıurfa’da çocuklarla geçmişe yolculuk

-

Güneydoğu Anadolu’da yer alan Şanlıurfa doğal güzellikleri ve tarihi ile ailece kültür tatili yapmak isteyenler için eşsiz bir gezi deneyimi sunuyor. Fırat Nehri’nin sınırlarını oluşturduğu Şanlıurfa’da çocuklarla gezilecek yerler sizi geçmişte bir yolculuğa çıkaracak. Tarihi boyunca Anadolu’da kurulmuş tüm medeniyetlerin çoğuna ev sahipliği yapan il, özellikle kültür turları tutkunları için önemli bir merkez. Şanlıurfa’da çocuklarla gezilecek yerler daha çok kültür ağırlıklı olduğundan yaş olarak okul çağındaki çocuklar bu geziden daha fazla keyif alabilir. Kent Göbeklitepe, Balıklıgöl, Halfeti gibi eşsiz güzellikleri barındırıyor.

Urfa, Hıristiyanlık ve İslam kültürüne ait çok sayıda tarihî esere sahip, insanlık tarihini ilgilendiren önemli antik kentlerin bulunduğu bir şehir. Bulunduğu yer ve çevresi tarih öncesi çağlardan beri Halaf, Ubeyd, Uruk, Tunç Çağı, Hitit, Hurri, Mitanni, Asur, Babil, Helen, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Fatimi, Zengi, Eyyubi ve Selçuklu gibi önemli uygarlıkları barındırmış. Urhai veya Orhay ismi, Urfa’nın ilk sakinleri olan Arami –Süryanilerin şehre verdiği isimler.

Daha sonra Urfa’ya gelen Helenler Edessa (suyu bol) ismini vermişlerdir. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yeri olarak kabul edilen önemli bir arkeolojik buluntu olan Göbeklitepe de burada yer alıyor. Mısır piramitlerinden bile daha eski olan bu yapıları okul çağındaki çocuklarla ziyaret etmek onların kültürel gelişimi açısından da son derece faydalı olabilir.

Şehrin isminin Şanlıurfa oluşu ise Cumhuriyet Dönemi’ne dayanıyor. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin yenilmesi üzerine Mondros Antlaşması sonrası Urfa 24 Mart 1919 senesinde İngilizler tarafından işgal ediliyor. Ardından İngilizler şehri Fransızlara bırakıyor. Urfa işgalden sonra tüm Anadolu’da olduğu gibi işgalcilere karşı kurtuluş mücadelesine giriyor. Neticede düşmandan 11 Nisan 1920’de geri alınan şehir, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanıyor. Millî Mücadele’de gösterdiği üstün başarı nedeniyle adına “Şanlı” unvanı ekleniyor. Şanlıurfa Kurtuluş Müzesi (Mahmud Nedim Konağı) bu dönemin detaylarını bulabileceğiniz değerli bir müze olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Şanlıurfa’da çocuklarla gezilecek yerler

Şanlıurfa, gerek tarihi gerekse birçok endemik hayvana da ev sahipliği yapması nedeniyle ailece kültür ve doğa tatili için de önemli bir merkez olmaya devam ediyor. Doğal güzellikleri saymakla bitmeyen şehirde sular altında kalmış olan Halfeti’ye dalmak sokakları, camileri, kiliseleri, okulları ve bu eski insan yaşam alanlarının yeni sahiplerini bir arada görmek mümkün. Şanlıurfa’da gezilecek yerler ise sadece Göbeklitepe ile sınırlı değil. Şehir eşsiz bir tarihî zenginliğine sahip.

Göbeklitepe

Göbeklitepe

Göbeklitepe, geçmişi milattan 12 bin yıl öncesine dayanan, dünyanın bilinen en eski tapınağı. Şanlıurfa il merkezinden yaklaşık 22 km kuzeydoğuda yer alan Göbeklitepe kült yapılar topluluğundaki anıtsal yapılara bakıldığında Neolotik Çağ’daki yaşam hakkında bilgiler edinilebiliyor. Buluntulardan buğdayın ilk olarak bu bölgede yetiştirildiği gibi enteresan sonuçlar elde eden arkeologlar, 1.derece sit alanı olan bu bölgede çalışmalara devam ediyor. İlk buğdayın yetiştirildiği düşünülen, T şeklindeki sütunların her birinin 50-60 ton ağırlığında olduğu dünyaca ünlü bu alanı çocuklarla birlikte gezmek onlar açısından da eşsiz bir deneyim olacaktır.

Balıklıgöl

150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde içinde efsanelere konu olan sazan türü balıklar bulunan Balıklıgöl ile ile ilgili efsane çocukların da ilgisini çekebilir. Rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, bir mucize olur ve atıldığı yer gül bahçesine dönüşür. Bu mucizenin Balıklıgöl’ün bulunduğu yerde olduğuna inanılıyor ve bu sebeple de göldeki balıklar avlanmıyor.   

Harran Kalesi

Şehrin güneydoğusunda yer alan sura bitişik olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Öncesinde kalenin yerinde bir Sabii Tapınağı’nın bulunduğu sanılıyor. Kaleler çocukların genellikle ilgisini çektiğinden burayı gezmek eğlenceli olabilir.

Harran Höyüğü

Höyükteki kazılarda, M.Ö. 7000 Halaf Dönemi tarihli buluntular, Eski Tunç Devri’ne ait figürler, M.Ö.  1.950 Eski Asur Dönemi eserleri, M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen Kral Nabuna ve Sin mabedinden bahseden çivi yazılı toprak tabletler ve kitabeler bulunmuş. Kazılardan elde edilen buluntular, Şanlıurfa Müzesi’nde sergileniyor.  

Kümbet Evler

Kümbet evler Harran’da günümüzde de mevcudiyetini koruyan ilginç yapılar. İnsanların bu evlerdeki yaşamlarını incelemek günümüzde apartmanlarda yetişen çocuklar için oldukça farklı bir deneyim sunuyor.

Kümbet Evler

Şuayb Antik Şehri

Harran’a yaklaşık 39 km uzaklıkta yer alan antik şehir, Geç Roma Dönemi (M.S. 4-5. yüzyıl) yerleşim yeri. Hz. Şuayb’ın bir dönem burada yaşadığına inanıldığından antik kente Şuayb ismi verilmiş. Buradaki evler mimari açıdan bakıldığında tipik Roma evleridir. gezmeden önce antik kentlerle ilgili çocuklarla sohbet etmek onların da bu tarihi mekânlara ilgisini artırmada yardımcı olabilir.

Arkeoloji Müzesi

Paleolitik Çağ’dan beri süre gelen tüm çağlara ait tarihî eserlerin yer aldığı müze, dünyanın en eski heykeli olan Balıklıgöl Heykeli, Göbeklitepe ve Nevali Çori’ye ait tarihî eserlere de ev sahipliği yapıyor. Ailece gezebileceğiniz bu müze kentte görülmesi gereken önemli yerlerden.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Haleplibahçe Mozaik Müzesi çevresinde yer alan antik kentlerden çıkarılmış mozaiklerin yanı sıra, mitolojiden hatırladığımız kadın savaşçılar olan Amazonların yer aldığı mozaiğe sahip tek müzedir. Bu mozaikler, dünyanın ilk örneklerinden kabul edildiğinden görmeden geçmemek lazım.  

Deyr Yakup (Yakup Manastırı) 

Manastır şehir merkezine 10 km. uzaklıkta yer alır. Yakınında bulunan bir mezarın kitabesine bakıldığında M.S. 2. yüzyıl civarında yaptırıldığı düşünülmektedir. 

Şanlıurfa’da ne yenir?

Orta Doğu ve Türk mutfak kültürünün karışımı olan bu mutfakta çiğ köfte, Urfa kebabı, et çeşitleri, patlıcanlı yemekler, pirinç ve bulgur önemli yer tutmaktadır. Bol salçalı, acılı ve baharatlı yemekleri ile meşhur olan Şanlıurfa mutfak kültüründe baklagillerin de ayrı bir yeri vardır.  Şehir fıstığı ile de meşhurdur. Arkeolojik kazı çalışmalarında M.Ö.7 binlere ait fıstık fosilleri rastlanan kentte fıstık üretimi önemli bir yer tutuyor. Şanlıurfa’da çocuklarla gezilecek yerler haricinde tadılması gereken eşsiz lezzetler de sizleri bekliyor.

Bostana

Et yemeklerinin yanında sıkça servis edilen soğuk bir salata olan Bostana Antep ve Urfa yöresine ait lezzetli bir salata çeşidi. 

Kemeli Kavurma

Kemeli kavurmanın ana malzemesi et ve kemedir. Keme trüf çeşidi olarak bilinen bir mantar türü ve yörede sıkça kullanılıyor.  

Ciğerli Bulgur Aşı

Pilavlık bulgur, kuzu ciğeri, kuru soğan ile yapılan lezzetli ve besleyici bir pilav çeşidi olan ciğerli bulgur aşı denenmesi önerilen bir diğer yöresel yemek.  

Çiğ Köfte

Çiğ köfte, ince bulgur, salça, taze soğan, maydanoz ve baharat ile uzun süre yoğurularak yapılan ve el ile şekil verilen bir köftedir. Etli olarak da yapılan bu köfte çiğ et tüketiminin sağlık açısından zararları nedeniyle etsiz olarak yapılmaya başlandı. Yine de lezzetinden bir şey kaybetmiş sayılmaz.  

Biyanbalı

Meyan kökü ve su ile yapılan bir tür alkolsüz içecek olan biyanbalının sokaklarda satıldığını da görebilirsiniz.

Pestilli muska

Önceden hazırlanan pestil içine fıstık veya ceviz, toz şeker, tarçın ile yapılan karışım koyulur ve üçgen katlanarak saklanır. Yemede yanında yat denir ya… işte tam öyle bir tatlı.

Şıllık tatlısı

Anadolu’da akıtma olarak bilinen krep hamuru şekerli yapılarak içine ceviz içi doldurulur ve tatlı olarak sunulur.