Salgın sürecinde çocuklar için beslenme önerileri

Salgın sürecinde evden çıkmayan çocuklar için beslenme önerileri
Salgın sürecinde evden çıkmayan çocuklar için beslenme önerileri

Bu dönemin en çok etkilenen grubu okul çağı çocukları oldu. Okula gidip gelirken ve okul içindeki hareketlerin çok azaldığını düşünürsek çocukların kilo alma riskleri arttı. Salgın sürecinde çocuklar için beslenme daha da önemli hâle geldi.

Öncelikle sokağa çıkabildikleri dönemde önlemler alınarak hafif de olsa yürüyüş egzersizleri mutlaka yapılmalı. Çocuklara da hem bağışıklık hem de kilo kontrolü için sebze ve meyveden zengin, posa içeriği uygun, doymamış yağları içeren protein ve doğru karbonhidratların olduğu bağırsak sağlığını da olumlu etkileyen Akdeniz tipi beslenme modeli en rahat uygulanan programlardan biridir. Bunun yanı sıra çocuklara ekran başında abur cubur tüketim riskinin  artmasından dolayı daha çok E vitamini desteği belli oranda kuruyemiş veya porsiyon kontrollü meyve önerebilirim.

Bir diğer husus çocuklar bu dönemde sofra kültürünü unutabilirler. Kahvaltı ve diğer yemeklerini bilgisayar başında yapmayı tercih ediyorlar bu da hem porsiyon kontrolü hem de yeme hızını olumsuz yönde etkilemektedir. Su tüketimi için masalarında mutlaka su bulundurması en az 6-8 bardak su içilmesi önemli. Ayrıca bu dönem öğrenciler için arkadaşlarından uzak daha stresli bir dönem olması nedeniyle anlık iyilik hali veren karbonhidratlı (hamur işleri ve şekerli yiyecekler) ve kötü yağlı yiyecekler (cips vs) tercih edilebiliyor. Bu konuda bilinçli davranıp bunların yenme sıklığını, miktarları ve özellikle doğru alternatiflerini seçmeyi görev edinmeliyiz.

Ebeveynler olarak bizlere düşen ise bu günlerde çocuklara sağlıklı bir ortam yaratmamızın görevlimiz olduğunu unutmamalıyız. Öncelikle bizlerin doğru ve sağlıklı beslenme konusunda özenli olmamız gerekir, çünkü biliyoruz ki çocuklar görerek, taklit ederek öğrenir.

Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunudur. Diyetisyen yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.