Ana SayfaPsikolojiÇocuk PsikolojisiSaçları taranırken rahatsız olan çocuklara yardımcı olmanın 6 yolu!

Saçları taranırken rahatsız olan çocuklara yardımcı olmanın 6 yolu!

-

Çocuğunuz, saçları taranırken rahatsız mı oluyor? Her banyo sonrası kabusa dönüyorsa emin olun yalnız değilsiniz! Duyusal sorunları ve ihtiyaçları olan çocuklara saç tarama konusunda yardımcı olmak için bu 6 yolu deneyebilirsiniz.

Pek çok çocuk saçlarının taranmasından hoşlanmaz, hatta bazı çocuklar tam olarak çıldırabilir. Saçlarını taramak istediğinizde kaçabilir, saklanabilir. Çocuğunuzun saç taramaya verdiği tepki sinir bozucu ve yorucu olsa da, daha derinlerde bir şeyler oluyor olabilir.  Sorunun ne olduğunu anlamaya çalışırsanız belki de sorunu çözmeniz daha kolay olabilir. Bu geçici bir süreyse bazı işe yarayabilecek yöntemler deneyebilirsiniz. Ancak uzun süren bir sorun varsa belki de bir çocuk psikiyatristinden yardım almak gerekebilir.

Saç taramaya duyarlı çocuklara yardımcı olmanın 7 yolu

Çocuğunuzun saçlarını taramasına izin vermesinin hatta onlara göre  bu durumu tolere etmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz çok şey ve birkaç geçici çözüm var!

Kafa derisine masaj yapın.

Saçlarını taramaya başlamadan önce onları önceden hazırlayın. Taramayı kolay tolere edebilmeleri için saçlarıyla oynamak ya da kafa derisine masaj yapmak işe yarayabilir.

Bir şeye yaslanmasına veya bacaklarınızın arasına oturmasını sağlayın

Çoğu zaman, çocuklarımız önümüzde dururken ya da banyoda ıslakken saçlarını taramaya çalışıyorsunuz. Bunun yerine, çocuğunuzun rahat ve kuru olduğundan emin olun ve arkaya yaslanabilmeleri için bir koltuk veya kanepenin önüne oturtmayı deneyin. Çocuğunuzu bacaklarınızın arasına oturtabilirsiniz. Bu çoğu çocuğu sakinleştir ve daha güvenli hissettirir. Bu yöntem, saçlarını tararken baş dönmesi veya dengesizlik hisseden çocuklar için çok önemlidir. Saçlarını tararken onlara bir oyuncak vermeniz de yardımcı olacaktır.

Ayna önünde tarayın

Çocuğunuz saçının taranması için otururken önüne bir ayna koyabilirsiniz. Saçlarını tararken neler olduğunu görebilmesi onu rahatlatabilir. Eğer ayna imkanı yoksa telefonun ön kamerasını açıp ona verin. Bir çocuk neler olduğunu göremediğinde, bu doğal olarak daha fazla endişe yaratabilir. Onun endişesini anlamaya çalışın.

Özel fırçalar kullanın

Çocuğunuz saçları taranırken fazla hassasiyet gösteriyorsa bunun için yumuşak bir fırça seçebilirsiniz. Çocuğunuzun saçı çok fazla düğüm olmuşsa düğümleri açmak için sıvı saç kremi spreyi kullanabilirsiniz. Bu tarama işlemini kolaylaştırıp sıkıntılı dakikaları azaltacaktır.

Fırçasını seçmesine izin verin

Hangi fırçayı veya tarağı kullanacağınızı çocuğunuzun seçmesine izin vermenin iki faydası vardır. İlk olarak, çocuğunuza kontrol hissi verir. Çeşitli seçenekleriniz varsa, seçimlerle boğulmamaları için onlara 2-3 tane seçmeye çalışın.  Bir seçim yapmak aynı zamanda dikkatlerini saçlarını taramaktan uzaklaştırır. 

Saçlarını kısa kestirin

Çocuğunuzun saçlarını kestirmeye kıyamayabilirsiniz. Ama bazen durum içinden çıkılmaz hale gelince mecbur kalabilirsiniz. Kısa saçı taramak çok daha kolay olacaktır.