Ana SayfaBebek BakımıÇocuğunuz saçları kesilirken ağlıyor mu? Bu annelerden ilham alın

Çocuğunuz saçları kesilirken ağlıyor mu? Bu annelerden ilham alın

-

Yeni yürümeye başlayan pek çok çocuk, saç kesme makasını gördüğünde korkudan çığlık atmaya başlar. Özellikle de saçı kesilirken kafasını oynatmasın diye tuttuğunuzda bu onu daha çok gerebilir. Bağırtılarıyla, ağlamalarıyla salonu inletebilir. Bu sorunla yüzleşen ebeveynler, saç kesimi travmasını azaltmak için en iyi ipuçlarını paylaştı. Sizin çocuğunuz saçlarını kesilirlen ağlıyor mu? yanıtınız “Evet” ise belki bu yöntemleri denemek isteyebilirsiniz.

Kesmek kelimesi acı ile ilişkilendirilebilir

Lisanslı bir kuaför ve 17 aylık bir anne: Buna ‘saç kesimi’ demeyin! Çocuklar ‘kesmek’ kelimesini acıyla ilişkilendirebilir. Onlara bunun yerine saçlarından bir tutam aldıklarını, düzelteceklerini söyleyin.

En sevdiği oyuncak iyi gelebilir

Kızım için elektrikli makas kullandık. En sevdiği oyuncak bebeğinin yanında olması onun oyalanmasını sağladı. Ve o kadar çok korkuyordu ki, korkusu hafiflesin diye oyuncak bebeğinin saçından bir tutam kestik. Bunu yapmak, korkacak bir şey olmadığını görmesine yardımcı oldu. Makasları bebeğinin başına yaklaştırdık. Şimdi neredeyse 3 yaşında ve saç kesimini gayet iyi tolere ediyor.

Babasını örnek alsın

Oğlum berbere gittiğinde ortalığı ayağa kaldırınca aklımıza bir formül geldi. Babası tıraş olurken, saç kestirirken onu da yanında götürdü. Babasının saçının kesilmesini izledi. Sanırım babasını o koltukta görmek, korkutmak yerine meraklandırdı. Sıra ona geldiğinde, oğlum kucağımda koltuğa oturdum. Bu işe yaradı. Arada kıpırdanıyor ama bu çok normal.

Çocuğunuz saçları kesilirken ağlıyor mu? Bu annelerden ilham alın

Çocuk dostu kuaförler

Etrafınıza sorun ve bölgenizde özellikle çocuklara hitap eden bir berber olup olmadığını sorun. Yaşadığımız yerde böyle bir berber var. Oğlum için saçının kesilmesini beklerken oynayabileceği oyuncaklar var. Bir çocuk sandalyesi var. Motoru ve kornası olan küçük bir araba da var. Oğlum çevresiyle ve oyuncaklara odaklanırken saç kesiminde o kadar çok dikkati dağılıyor ki saçının kesildiğini neredeyse hiç fark etmiyor. Hiçbir şekilde tam yerinde durmuyor elbette ama en azından sıkıntı da çıkarmıyor, ağlamıyor.

Süt taktiği

21 aylık bebeğimi çocuk kuaförüne götürüyorum. En az hareket ederek durması ve mutlu olması için her zaman saçı kesilirken yanına süt dolu bir bardak alıp götürüyorum. Kuaförden süt soğumadan saç kesimini bitirmesini istiyorum. Oğlum süte bayıldığı için bu taktik mükemmel çalışıyor.

Uyurken

19 aylık oğlum saçını kestirmekten nefret ediyor, bu yüzden evde o uyurken saçını çok dikkatlice kesiyorum. Bir tarafını kesiyorum sonra kafasını çevirip diğer tarafı kesiyorum. Başka çaresi yok. Asla izin vermiyor. Ama makasa dikkat!

Kucağınıza alın

18 aylık kızım kuaförde tam bir kâbus yaşatıyordu! Çığlık atıp kaçar, hatta bana ve kuaföre saldırırdı. Neyse ki kuaför benim arkadaşımdı ve içim rahattı. Sonunda bakıcımızdan onu kucağına almasını istedim. Kucakta sesi kesilmişti. Birkaç kez daha kuaföre gittiğimizde saçının kesilmesine zamanla alıştı. Hatta şimdi ne zaman saç kesimi günü olduğunu söylesem heyecanlanıyor. Artık tek başına oturuyor ve ağlamıyor.

Makine korkutuyor olabilir

Oğlum 9 aylıktan beri her saç kesiminde histerik bir şekilde ağlıyor. Sonunda nedenini 3 yaşına geldiğinde anladık. Saç kesme makinesinin vızıltısının onu rahatsız ettiğini fark ettik. Yani şimdi ne zaman kuaföre gidersek gidelim makas kullandırıyoruz. O günden beri tek damla gözyaşı dökmedi.