Mutlu bir hayat için neler yapabiliriz?

Mutlu bir hayat sürmek için bunları yapın!

Hayat mutlu olunduğunda güzeldir. Peki mutlu bir hayat sürmek bizim tercihimiz mi yoksa kaderimiz mi? John Reich,”Mutluluk, kişinin hayatındaki pozitif olayları görebilmesi, bu olayları aslında kendisinin seçtiğinin ve olaylar üzerinde kontrolü olduğunun farkında olmasıdır” diyor. John Reich’in de dediği gibi mutluluk bizim elimizdeyse neden mutsuz insanlar bu kadar fazla? Çağımızın en büyük sorunu olan mutsuzluk vebasına bulaşmamanın yolları nelerdir?  Bu noktada bireysel olarak mutluluğu yakalamak için hayat ve gelecek için doğru ve ulaşılabilir hedefler belirlemek, küçük de olsa pozitif deneyimler yaşamak, gelecek kaygılarını azaltacak önlemler almak belki de ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeylerdir. Kim bilir belki de mutlu bir hayat sürebilmek hiç de zor olmayabilir.

İşte hayatınıza mutluluk katacak yollar:

Mutlu bir hayat için neler yapabiliriz?

En önemli kural kendinizi sevmek

Her şey kendini sevmekle başlar. Kendini seven insanın başka insanlarla, başka canlılarla sorunu olmaz. Kendini sevmeyi bilen insan her canlıyı sever. Ve mutluluğun formülü sevmektir. Yüreği sevgi dolu bir insan hem kendisini hem de çevresindekileri mutlu eder. Unutmayalım kelebek etkisinin en hızlı kendini gösterdiği alan mutluluktur. Mutluluk bulaşıcıdır.

Beklentilerinizi düşürün

Mutluluğun sözlük anlamı bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli sahip olmaktan dolayı yaşanan iyi hâl olsa da tüm beklentilere ulaşmak ancak doğru ve mantıklı beklentiler içerisinde olunduğunda gerçekleşebiliyor. Bu yüzden biz de gerçekleşmediğinde yıkılacağımız beklentiler içine girmemeliyiz. Unutmayalım beklentilerimizi gerçekleştirdiğimiz nokta mutluluk anı sadece o nokta değildir asıl mutluluk o ana kadar geçirdiğimiz süreçtir.

Kendinize zaman ayırın

Öncelikle birey olarak insanların kendisi ile barışık olması, çalışma hayatı haricinde yapmaktan keyif aldığı konulara ayırabileceği vakti olması mutlu bir hayat standardı oluşturmak için çok önemlidir. Kendinize zaman ayırarak olaylara biraz olsun dışarıdan farklı bir gözle bakabilir ve böylelikle acele etmeden empati kurarak daha doğru kararlar verebilirsiniz ama kendinize zaman ayırırken sevdiklerinizi ve ailenizi ihmal edecek kadar uzun sürelerden söz etmiyoruz.

Sevdiklerinize zaman ayırın

Aileniz ve sevdiklerinize zaman ayırmak onlarla vakit geçirmek hem onları hem de sizi mutlu edecektir.  Bunu iyi planlamak ise size kalmış. Eğer zamanlama, planlama konusunda kendinizi geliştirirseniz, kendinize ve ailenize daha iyi şartlarda vakit ayırabilir ve daha iyi zaman geçirebilirsiniz. Düzenli olarak ailece yapılan bir pazar sabahı kahvaltısı da sizi mutlu edebilir. Yeter ki siz mutluluğunuzu fark etmeye odaklanın.

İsteklerinizi konuşun

İsteklerinizi, beklentilerinizi konuşarak dile getirmek sorunları çözmek için atılacak ilk olumlu adımdır. Ancak konuşmanın uygun şartlar altında yapılması da önemlidir. Kişilerin yorgun, üzgün olmadığı zamanlarda sakin ortamlar tercih edilmeli talepler mesaj, mail gibi yüz ve mimiklerin görülemediği, ses tonunun denetlenemediği kalabalık ortamlarda yapılmamalıdır.

Hayata karşı pozitif olun

La Fontain, “Başarı istediğini elde etmek, mutluluk ise elde ettiğini sevmektir” demiş.  Yoğun şehir hayatı ve stres sebebiyle duygularınızın tükenmesine izin vermeyin. Hayata karşı olumlu ve yapıcı tutum sergilemek motivasyonunuzu yükseltebilir. Çevrenizdeki insanlara pozitif yaklaşarak onlardan da pozitif dönüşler almayı deneyebilirsiniz.  Hedeflerinizi gerçekçi belirlemek ve o yönde hareket etmek de size başarıya giden yolda yardımcı olacaktır. Steve Jobs’un dediği gibi “Küçük başlayıp, büyük düşünmek” iyi bir yol olabilir.

Bütçenizi iyi planlayın

Mutlu olmak için maddi kaygılarımızın minimum düzeyde olması şart. Bunun içinde planlı harcamalar içinde olmamız en önemli kural. Ailelerde genellikle bütçe sorunları en sık tartışma yaratan konular olduğundan çiftlerin ve dolayısıyla çocukların bütçe planlaması oldukça önemlidir. Eğer herkes tutumlu olmak, birikim yapmak ve bütçeyi doğru yönetmek konusunda sorumluluk hisseder ise işler daha kolay olacaktır. Bu konuda çocuklara küçük yaşlardan itibaren para kavramının öğretilmesi hem aile hem de çocuğun geleceği için olumlu bir davranıştır.

Gelecek endişesinden uzak mutlu bir hayat için neler yapabileceğinizi araştırın

Ailenin sağlık giderleri, çocukların eğitimi, yapılması gereken yatırımlar derken ebeveyni etkileyen pek çok gider bulunmaktadır. Bir araba almak veya ev almak gibi planlar yapılır. Bunun için birikimler yapılır. Aslında konu sadece evi almak ile bitmemektedir. Bir de onu korumak gerekir. Günümüzde uzun vadeli alınan krediler ile geleceğe yönelik borçlanmakta pek de tereddüt etmemekteyiz. Ancak bu ödemelerin yapılabilmesi, ailenin içinde bulunduğu maddi ve manevi durumu sürdürebilmesi gerekir. Burada aksayan bir nokta aileyi sıkıntıya sokabilir. Önemli bir sağlık problemi, kazalar vb. durumlar hayatımızda beklenmeyen ve bir andan oluşabilen durumlardır. Bu konuda olası olumsuzluklara karşı önceden tedbirli olmak John Reich’nin de dediği gibi bireylerin olaylar üzerinde kontrolü olduğunun farkına varmasında etkili olabilir. Bu sebeple finansal yatırım araçlarını araştırmak, iş yerinden emeklilik sürecinizi takip etmek, hayat sigortası gibi hizmetlerden faydalanmak düşünülebilecek finansal önlemler arasındadır.

 

 

Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.