Ana SayfaPsikolojiErgen PsikolojisiMavi Balina ve benzeri oyunlara dikkat!

Mavi Balina ve benzeri oyunlara dikkat!

-

Mavi balina oyunu ne yazık ki bir çocuğun daha hayatına mâl oldu. Geçtiğimiz hafta Adana’da babasının av tüfeği ile kendisini vuran 13 yaşındaki Emine Karadağ’ın intaharının Mavi balina oyunu ile ilişkili olduğu haberi medya gündemine oturdu.Mavi Balina Challenge” olarak da bilinen ve birçok ülkede oynanabilen bu oyun çocukları intahara sürükleyen bir dizi talimat ile oynanıyor. Pek çok ülkede yasak olan oyuna ne yazık ki çocuklar yasak olmasına rağmen maruz kalabiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Hatay’da yaşayan 12 yaşındaki Nizamettin Sürmeli’nin babası Kemal Sürmeli, oğlunun oynadığı ‘Mavi Balina’ oyununun etkisinde kalarak intihar ettiğini söylemişti.

Konu hakkında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, ailelerin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) internet kullanıcıları için bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarının bulunduğu “guvenliweb.org.tr” adresinden dijital dünyanın tehlikelerine karşı bilgi edinebileceklerini, ailelerin, öncelikle çocukların internet ve sosyal paylaşım ağlarında neler yaptığından haberdar olup, onlarla güçlü bir iletişim geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Mavi Balina nedir?

Çevrim içi bir “Oyun!!” olan Mavi Balina bir küratör tarafından yönetilir.  İddialara göre 50 gün süren bu olayı yönlendiren kişi oyunculara başarmaları için günlük görevler verir ve her birini tamamladıklarına dair fotografik kanıtlar göndermelerini ister. Ayrıca iletişimlerini gizli tutmaları ve kimseye söylememeleri de kurallardan biridir. Ne yazık ki son görev intihar etmeleri yönündedir. Çocukların bunu yapmazlarsa ailelerinden birini kaybedecekleri ya da bir sırlarının açıklanacağı gibi tehditler de yapıldığı önceki vakalarda tespit edilmiştir. Siber zorbalık kapsamına giden bu ve benzeri olaylar konusunda aileler bilgili ve uyanık olmak zorundadır.

Ayrıca pek çok sosyal medya platformunda Mavi Balina arandığında uyarı çıkmaktadır. Bu konuda alınabilecek önlemler için guvenliweb.org.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Siber zorbalıktan nasıl korunabilirsiniz

YouTube’da Ebeveyn Modu Nasıl Ayarlanır