Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıKızamık belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Kızamık belirtileri ve tedavisi nasıldır?

-

Kızamık öksürme ve hapşırma yoluyla yayılan bir virüsün neden olduğu çok bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık insandan insana geçen bir hastalıktır, bir hayvandan yayılmaz. Virüs vücuda alındıktan yaklaşık 7 ila 14 gün sonra kızamık belirtileri görülür. Küçük çocuklar için ciddi sonuçlar doğurabilen bu hastalık aynı zamanda çok bulaşıcı olduğundan yetişkinlerinde içinde bulunduğu salgınlara da sebep olabiliyor. Gelişmiş ülkelerde KKK aşılarının etkisiyle azalan hastalık ne yazık ki aşılarını yaptırmayanlar ve göç sebebiyle tekrar canlanmıştır. Bu nedenle, ülkemizde çocuklara ücretsiz yapılan KKK aşısı mutlaka yaptırılmalıdır.

Kızamık belirtileri nelerdir?

Kızamık belirtileri virüs alındıktan 1 ila 2 hafta içerisinde görülür. Belirtiler ortaya çıkmadan birkaç gün önce bulaşıcılık başlar. Bu bulaşıcılık durumu döküntüler ortaya çıktıktan sonra yaklaşık 5-7 gün daha devam eder. Kızamık belirtileri ise şöyledir;

  • Yüksek ateş,
  • Hâlsizlik ve iştahsızlık,
  • Boğaz ağrısı,
  • Öksürük,
  • Kırmızı, sulanan, ışığa duyarlı ağrılı gözler
  • Ağız içinde küçük beyazımsı lekeler
  • Diğer belirtilerin ardından genellikle hastalığın belirtileri başladıktan 2 ile 4 gün sonra kulak arkalarından başlayarak vücuda yayılan küçük, kırmızı lekeler bulunur.

Kızamık virüsü bağışıklık sistemin zayıflatarak zatürre, krup, bronşit, orta kulak iltihabı, beyin ve kalp kası iltihabına sebep olabilir. Beyin hasarı, sağırlık ve ölüme neden olabilir. Nadiren kızamık geçiren kişilerde yıllar sonra çıkabilen Subakut sklerozan panensefalit hastalığına neden olabilir. Bu 6-15 yıl sonra görülebilen, havalelerle seyreden bir sinir sistemi hastalığıdır.

Kızamık döküntüsünün başlaması ile çok yüksek ateş görülür. Bu dönemde ateş 40-41 dereceye kadar yükselebilir. Döküntüler yaklaşık 4 – 5 gün devam ettikten sonra yukarıdan aşağıya doğru solarak yok olur. Döküntülerin renginin solması ve kaybolmaya başlaması ile ateş de düşer.

Kızamık aşısı ne zaman yapılır?

Aşı hakkında bilinmesi gerekenler ve sık sorulan sorular

Kızamık aşısı normalde 12 ve 15. Aylar ile 4-6 yaş arasında 2 doz yapılan aşının bağışıklığı ömür boyu sürer. Ancak salgın vb. durumlarda bebekler 9. ayda da aşı için çağrılabilir. Daha önce aşılanmamış büyük çocuklar ve gençler iki doz kızamık aşısı yaptırmalıdır. Eğer çocuğun aşılanıp aşılanmadığı konusunda emin değilseniz, tekrar kızamık aşısı yaptırmanın zararı yoktur.

Kızamık hastalığından korunma yolları nelerdir?

Kızamık hastalığından korunmanın tek yolu aşı yaptırmaktır. Toplumun genel olarak aşılanması hastalıktan korunmada önemlidir. Çünkü bu hastalık son derece bulaşıcıdır.

Kızamık hastalığının tedavisi nasıldır?

Kızamık hastalığın tedavisi istirahat, sıvı ve A vitamini takviyesi yanı sıra bir takım destek tedavilerle yapılır. Virüsün neden olduğu bu hastalığın tedavisi için özel bir ilaç yoktur. Hastanın şikâyetlerini azaltmaya yardımcı tedaviler uygulanır. Kızamığa bağlı başka hastalıklar da gelişirse bu durumda hekim o yönde uygun tedaviyi düzenler. Çocuk mutlaka tıbbi gözetim altında olmalıdır.Kızamık belirtileri erken fark edilirse bu dönemde de koruyucu, hastalığı hafif geçirmeyi sağlayabilecek tedbirler alınabilir.