Ana SayfaHaberKızamık aşısı bir ülkede daha zorunlu oluyor

Kızamık aşısı bir ülkede daha zorunlu oluyor

-

Almanya’da 1 Mart 2020’den itibaren kreş ve okullarda kızamık aşısı zorunlu hâle geliyor. Son yıllarda konu hakkında bilgi sahibi olmayan ancak sosyal medya ve medya yoluyla ünlenen bazı insanların aşı karşıtlığı adı altında çocuklarına aşı yaptırmaması son yıllarda artan kızamık salgınlarına zemin hazırlarken pek çok insanın da bu durumdan etkilenmesine sebep oldu.

Artan kızamık olaylarının halk sağlığını olumsuz etkilemesi nedeniyle toplumu korumak için hükümetler de aşı konusunda adım atmak zorunda kaldı. Pek çok ülkede olduğu gibi son olarak Almanya’da 1 Mart 2020’den itibaren kreş ve okullarda kızamık aşısını zorunla hâle getiriyor.

Kızamık aşısını yaptırmaya 2500 Euro ceza

Anaokulu yaşına gelmiş çocuklarına kızamık aşısı yaptırmayan ebeveynlere 2500 Euro para cezasına çarptırılabilecek. Okul yaşına gelmemiş çocuklar kızamık aşısı olmamışsa kreş ve anaokullarına alınmayacak.

Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre bir ülkenin kızamık salgını çıkmasını önlemek için yüzde 95 oranında toplumun aşılanmış olması gerekiyor.

Kızamık aşısıyla ilgili yapılan son araştırmalar konunun önemini ortaya koyuyor. Yakın zaman önce bilimsel Science Dergisi‘nde yayınlanan yeni bir araştırmanın sonucuna göre kızamık geçiren aşılanmamış 77 çocuğun bağışıklık sisteminin antikor belleğinde %20’lik bir azalma gözlemlendi.

Bu durum kızamık geçiren aşılanmamış bir çocuğun, daha önce bağışıklık kazandığı pek çok hastalığı bağışıklık sisteminin kendiliğinden silmesi anlamına geliyor. Bu durumda kişi o hastalıklara karşı yeniden savunmasız kalabiliyor. Toplum sağlığını etkileyen bu ve benzeri durumlara karşı artık ülkeler, hükümetler düzeyinde sağlık politikalarını yeniden güncelleyerek, aşıları keyfi kararlara bırakmamayı tercih ediyor.