Ana SayfaÇocukKıl kurdu çocuklarda huzursuz uykuya sebep oluyor

Kıl kurdu çocuklarda huzursuz uykuya sebep oluyor

-

Kıl kurdu, küçük parazit solucanların neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonudur. Her yıl milyonlarca insanı, özellikle okul çağındaki çocukları etkileyen yaygın bir enfeksiyon olan kıl kurdu (Enterobius vermicularis ) genellikle kreş ve okula giden çocuklarda görülür.

Çocuğunuzda olduğunu fark ederseniz endişelenmemeye çalışın. Kıl kurdu zarar vermez, hekimin vereceği ilaç ve temizlik ile bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Kıl kurdu enfeksiyonları nasıl yayılır?

Kıl kurdu enfeksiyonları bulaşıcıdır. İnsanlar mikroskobik kıl kurdu yumurtalarını yuttuğunda veya soluduğunda vücuda girer. Bu yumurtalar eller ve yüzeylerde bulunabilir. Ellere bulaşan kıl kurdu yumurtaları oradan havlu, iç çamaşırı ve pijama, tuvaletler, banyo armatürleri, yiyecek, bardaklar, yemek kapları, oyuncaklar, mutfak tezgâhları, okul sıraları, masalar gibi alanlara bulaşarak buradan da farklı kişilere bulaşabilir.

Yumurtalar sindirim sistemine geçer ve ince bağırsakta yumurtadan çıkar. Kıl kurdu larvaları ince bağırsaktan kalın bağırsağa gider ve burada parazit olarak yaşarlar.

Yaklaşık 2 ay sonra yetişkin dişi kıl kurdu, kalın bağırsağı anüs yoluyla terk eder. Anüsün hemen etrafındaki deriye yumurta bırakırlar, bu da o bölgede kaşıntıyı tetikler. Bu çoğu zaman geceleri olur.

Bu bölge kaşındığında kıl kurdu yumurtaları parmaklara geçer. Kirlenmiş parmaklar daha sonra kıl kurdu yumurtalarını ağza taşıyabilir, buradan vücuda geri dönerler veya 2 ila 3 hafta yaşayabilecekleri çeşitli yüzeylerde kalabilirler.

Evcil hayvanınızdan çocuğunuza kıl kurdu bulaşmaz. Tek konakçı insadır ve insandan insana bulaşır. Hastalık, yüzme havuzlarından nadiren bulaşır, bir kişiden eller yoluyla alınan kıl kurdu yumurtalarının yutulmasıyla ortaya çıkar.

Belirtileri nelerdir?

En yaygın belirtileri anüs çevresinde kaşıntı ve gece huzursuzluğudur. Kaşıntı genellikle geceleri daha kötüdür çünkü solucanlar yumurtalarını bırakmak için anüsün etrafındaki bölgeye hareket eder. Kızlarda kıl kurdu enfeksiyonu vajinaya yayılabilir ve vajinal akıntıya neden olabilir. Kaşıntı cildi yırtarsa, bakteriyel cilt enfeksiyonuna da yol açabilir.

Çocuğunuzda kıl kurdu enfeksiyonu varsa, özellikle çocuğunuz uykuya daldıktan yaklaşık 2 veya 3 saat sonra bakarsanız, anal bölgede solucanlar görebilirsiniz. Çocuğunuz tuvalete gittikten sonra da tuvaletteki solucanları görebilirsiniz. Küçük beyaz iplik parçalarına benzerler. Bunları sabahları çocuğunuzun iç çamaşırında da görebilirsiniz.Karın ağrısı ve mide bulantısı daha az görülen semptomlardır ancak bağırsaklarda çok sayıda kıl kurdu varsa olabilir.

Özetle:

  • Anal veya vajinal bölgede kaşıntı
  • Uykusuzluk, huzursuzluk
  • Ara sıra mide ağrısı ve mide bulantısı

Nasıl teşhis edilir?

En sık kullanılan yöntem kaka örneği alınarak laboratuvarda incelenmesidir. Doktor yumurta aramak için çocuğun tırnaklarının altından bazı örnekler alabilir. Çocuğunuz poposunda kaşıntıdan şikâyet ederse doktorunuza başvurun. Doktorunuzun vereceği ilaçları kullanarak ve bazı önlemler alarak parazitlerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Nasıl tedavi edilir?

Çocuğunuzda kıl kurdu enfeksiyonu varsa, doktor bir parazit ilacı önerecektir. Bu tek doz olarak verilir ve 2 hafta içinde tekrarlanır. Doktor, özellikle çocuğunuz daha önce kıl kurdu enfeksiyonu geçirmişse, tüm aileyi tedavi etmeye karar verebilir.İlaç solucan enfeksiyonu ile ilgilense de kaşıntı yaklaşık bir hafta devam edebilir. Bu nedenle doktor, çocuğunuza kaşıntıyı durdurmaya yardımcı olması için bir krem ​​veya başka bir ilaç da verebilir. Düzenli el yıkama ve rutin ev temizliği kıl kurdu enfeksiyonunun aile içinde yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kıl kurdu nasıl önlenebilir?

Kıl kurdundan korunmanın başlıca yolu temizliktir. Ayrıca şunlara da dikkat edilmesi gerekir.

  • Çocuklara, özellikle tuvaleti kullandıktan sonra, sokakta oynadıktan sonra ve yemekten önce ellerini yıkamalarını hatırlatın.
  • Çocuklarınızın pijamalarını birkaç günde bir yıkayın.
  • Çocuklarınızın her gün duş almasını veya banyo yapmasını sağlayın
  • Çocuğunuzun iç çamaşırlarını her gün değiştirin.
  • Çocukların tırnaklarını kısa ve temiz tutun.
  • Çocuğunuza poposunu kaşımaması ve tırnaklarını yememesini söyleyin.