Kaygılı ebeveynler çocukta doktor korkusu yaratabilir!

Kaygılı ebeveynler çocukta doktor korkusu yaratabilir!
Kaygılı ebeveynler çocukta doktor korkusu yaratabilir!

Pek çok kişi iğne olmak (enjeksiyon), diş hekimine gitmek ya da doktora gitmekten korkar. Bu korkularınızın altında çocukluğumuza dayanan sebepler olabilir. Yeni bir araştırma çocuğunuzda bu tip korkular olmaması için endişenizi kontrol altında tutmanız gerektiğini söylüyor.

Kanada Calgary Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ameliyat geçiren küçük çocukların, ameliyattan sonra ebeveynlerinin endişeli davranışlarından etkilendiğini gösterdi. Araştırmada ebeveynleri aşırı kaygılı olan çocukların, ameliyat sonrası süreçte yaşadıkları ağrıyı, bir süre sonra olduğundan daha şiddetliymiş gibi hatırladıkları görüldü.

Araştırmayı yürüten bilim insanları bademcik ameliyatı olmuş, 5 ve7 yaş arasındaki 78 çocuğu ve ebeveynlerini takip ettiklerini, ameliyat sonrası ağrı deneyimlerini on üzerinden 5 olarak değerlendiren çocuklara ameliyattan bir ay sonra aynı döneme ilişkin hatıraları sorulduğunda “Korkunçtu!” değerlendirmesini yaptıklarını belirttiler. Ağrı deneyimini gerçekte olduğundan daha fazla hissettiğini bildiren çocukların anne babalarının işlem sırasında en fazla kaygılı davranış gösteren ebeveynler olduğu tespit edildi. Araştırma ekibi yaptıkları çalışma sonucunda, ameliyat sonrası çocuğun kaygı düzeyinin değil anne veya babanın ne kadar endişeli olduğunun belirleyici olabileceğini keşfettiler.

Çalışmayı yapan bilim insanları, abartılı acı anılarının gelecekte sorunlara yol açabileceğini kaygılı ebeveyn ile büyümüş bireylerin ileride hastaneye gittiklerinde, bir cerrahi işlem ya da tıbbi müdahale gerektiğinde sorun yaşayabileceklerini belirtiyorlar. Bu sürecin çocuk açısından olumsuz anılara neden olmaması adına çocuğa müdahale eden sağlık çalışanlarının doğru iletişimle, ebeveynlerin kaygı düzeyini minimumda tutmalarına yardımcı olmaları öneriliyor. İleride doktor korkusu olan bir çocuğunuz olsun istemiyorsanız endişenizi çocuğunuza yansıtırken dikkatli ve ölçülü olmakta fayda var.

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.