Ana SayfaYAŞAMKahve, çocukların boyunun uzamasını engeller mi?

Kahve, çocukların boyunun uzamasını engeller mi?

-

Çocuklara genellikle “Kahve içme kara olursun” ya da “Kahve içme büyüyemezsin” denir. Çocuklara kahve vermemeye özen gösterirken çay için bu kadar da katı kurallar koymayışımızın mantıklı ve bilimsel bir nedeni var mı, gerçekten kahve çocukların boyunun uzamasını engeller mi, çocuklara neden kahve verilmez?

Öncelikle bir çocuğun boyunun uzamasını etkileyen faktörlere kısaca değinelim. Boy uzunluğu karmaşık genetik, fizyolojik ve beslenmeyle de ilgili şartlara dayanan, çocuğun genel sağlığı, geçirdiği enfeksiyonlar hatta yeterli uyku uyumasının da etkili olduğu düşünülen bir durumdur.  

Bir çocuğun genel sağlığı da boyunun uzamasında rol oynar. Örneğin, bebeklik döneminde tekrarlanan enfeksiyonlar beslenmeyi ve kemik büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca,  çocuğun dünyaya geldiği ilk yıllarda süt gibi önemli besin maddelerine erişimi olup olmaması, annenin hamilelik sırasındaki beslenme şekli bile çocuğun boyunun uzaması üzerinde etkili olabilmektedir.

Kahve çocukların boyunun uzamasını engeller düşüncesi nasıl ortaya çıktı?

Kahve çocukların boyunun uzamasını engeller mi

Bu muhtemelen bazı araştırmalardan ve çocukların kahve içmemesi için bir korku söylemi olarak ortaya atılmış olabilir. 1980’lerde yapılan bazı bilimsel araştırmalar etkisi küçük olmasına rağmen düzenli kahve içenlerin osteoporoz riskinin arttığı, çünkü kafeinin vücuttan kalsiyum atılımına yol açabileceğini öne sürdü. Ancak daha sonraki araştırmalar, osteoporoz ve kahve tüketimi arasında bağlantı bulamadı.

Sonuç olarak kahvenin çocukların boyunun uzamasını engellediği yönünde net bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Ancak bu çocuklara yemek üzeri bir Türk kahvesi ikram etmek anlamına gelmiyor. Zira kafein artan huzursuzluk, yüksek tansiyon, mide asidinde artışa neden olabiliyor ve ayrıca uyku problemleri yaratabiliyor. Çocukların bedenleri daha küçük olduğundan onların yetişkinler gibi kahve ve çay içmesi onları daha fazla etkiliyor. Bu nedenle,  küçük çocukların kafeinli içeceklerden uzak durması ve gençlerin ise kahve içmelerinin sınırlandırılması öneriliyor.

Bu arada kahvenin iyi bir antioksidan kaynağı olduğu yönünde uzmanların açıklamaları bulunmaktadır. Çocuklar bir parça çikolata yediğinde, kahveli, kakaolu ürünler yediklerinde zaten bu besini almış olurlar. Fazlası çocuklar için uygun olmayabilir çünkü kakao ve kahve mide asidini artırdığından çocuklarda reflü problemini buna bağlı olarak da gece öksürükleri ve hatta astım ataklarına neden olabilmektedir.

Nelerde kafein bulunur?

Bu durum değişkenlik göstermekle birlikte en yaygın kafein kaynakları şunlardır;

  • Birçok gazlı içecek
  • Kahve / Çay
  • Soğuk çaylar
  • Enerji içecekleri
  • Çikolata ve bazı kahve aromalı yiyecekler
  • Bazı ilaçlar
  • Kahveli, çaylı, kakaolu gıdalar

Kaynak:

Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi.

Dünya Sağlık Örgütü

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/can-coffee-really-stunt-your-growth

https://www.cambridge.org/core/journals/nutrition-research-reviews/article/nutrition-infection-and-stunting-the-roles-of-deficiencies-of-individual-nutrients-and-foods-and-of-inflammation-as-determinants-of-reduced-linear-growth-of-children/195A1401085226A8201FEA0EB05BFB02

Kidsgourmet
Ailelerin ve uzmanların tercih ettiği güvenilir yayın.