İtalya’da aşıları eksik çocuklar okula kabul edilmeyecek

Aşı karşıtları gelecek nesillerin sağlığı ile oynuyor!

İtalyan ve Avrupa basınında yer alan habere göre artık İtalya’da aşıları tam olmayan altı yaş altı çocuklar okula kabul edilmeyecek ve üst sınıflarda hâlen okumakta olan çocuklar aşıları eksik olduğu takdirde aileleri para cezası ödeyecek.

Giderek artan kızamık vakalarının yarattığı endişe nedeniyle bu yönde karar alan İtalya, su çiçeği, çocuk felci, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları olmayan çocukların kreşlere ve ilkokula kabul edilmemesini öngörüyor.

Yaklaşık 200 yıllık geçmişi olan aşılarla ilgili dünyada son yıllarda artan aşı reddi medyada ve internet ortamında yayılan yanlış haberler nedeniyle bu konudan çıkar elde eden bazı gruplarca desteklendi ve maalesef sosyal medyanın da etkisiyle insanlarda aşı kararsızlığı oluşturdu.

Özellikle aşı ve otizm arasında bağlantı olduğunu iddia eden Wakefield, çocuklarda kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı (MMR) ile otizm ve bağırsak hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunu iddia ettiği araştırması bu konuya zemin hazırladı. Oysa bu araştırma sadece 12 çocuk üzerinde yapılmıştı. Bu çocuklarla ilgili bilgiler kasıtlı olarak değiştirilmişti ve çocukların o dönemde aşıları dava etmeye hazırlanan bir grup kişiyle bağlantılı olduğu ispatlanarak araştırma uygun olmadığı için Lancet tıp dergisi tarafından yayından kaldırılmış ve hekimin tıp lisansı elinden alınmıştı.

Bu çalışmadan önce ve sonra yüz binlerce çocuğun takibiyle yapılan diğer pek çok araştırma aşı ve otizm arasında bir bağ olmadığını göstermiştir. Son olarak geçtiğimiz günlerde yapılan ve yaklaşık 600 bin çocuğun takip edildiği bir başka araştırmada da otizm ve aşı arasında bir bağlantı bulunamamıştı.

Öte yandan aşı olan çocukların aşı olmayanları koruyacağına inanan bazı aileler ise bu inanışla kendi çocuklarını aşılatmadı. Oysa aşılar toplumun geneli aşılandığında maksimum etkiye sahip olmakta.

Kids Haber
Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.