Ana SayfaAileİkinci çocuk kararı vermeden önce bilmeniz gerekenler

İkinci çocuk kararı vermeden önce bilmeniz gerekenler

-

İkinci çocuk kararı verdiğiniz zaman her şeyin ilk çocuktaki gibi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İkinci çocuk, size çok farklı bir deneyim yaşatabilir.

Hamileyken rahim 500 kat kadar genişler ve doğum sonrasında eski haline döner. Bu doğal süreç, keyifli ve zorlu geçebilir. Her ne kadar ikinci çocuk için kendinizi tecrübeli hissetseniz de sizi daha farklı durumlar bekliyor olabilir. İşte ikinci çocuğa hamile kalmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler…

İkinci çocuk daha yorucu gelebilir

İlk hamileliğinizde kendinizi enerjik hissederken, ikinci hamileliğinizde daha yorgun hissedebilirsiniz. Çünkü ikinci çocuğa hamileyken ve doğduktan sonra ilk çocuğunuzun ile de ilgilenmeniz gerekecek.

Doğum şekli değişebilir

İlk bebeğin ardından doğum konusunda daha tecrübeli ve hazırlıklı olsanız da ikinci bebekte doğumun gidişatı değişebilir. İlk doğum normal, ikinci çocuk sezaryen doğumla dünyaya gelebilir. Hatta hamilelik süreci de yaşınıza ve sağlık durumunuza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

İlk hamileliğinde hiç mide bulantısı yaşamamış bir anne adayı ikincide bu sorunu yaşayabilir. Tam tersi ilk hamileliği zorlu geçmiş bir anne adayı ikincide sorun yaşamayabilir. İlk hamilelikte yeme isteksizliği görülürken ikinci hamilelikte aşerme daha fazla görülebilir. Buna bağlı olarak da daha fazla kilo alabilirsiniz.

Göbek daha erken belirebilir ve aşağıda olabilir

İlk hamileliğinizde göbeğiniz daha geç ortaya çıkar. Öyle ki bazı kadınların göbeği 6’ncı ayda belirmeye başlayabiliyor. İkinci hamilelikte ise göbeğiniz daha erken belirginleşmeye başlayabilir. İkinci bebekte karnın daha belirgin olmasının nedeni, ilk hamilelik nedeniyle karın kaslarının gevşemesidir. İlk bebekten sonra karın ve pelvik kaslarında zayıflama olur. Bu nedenle ikinci hamilelikte göbeğiniz daha aşağıda olabilir. Bu durum kas ağrısına ve pelvik bölgede baskıya yola açabilir.

İkinci çocuk daha hareketli olabilir

İlk çocuğunuz doğduğunda evde yaşına yakın biri olmadığından genellikle yetişkinlerle temas halindedir. Ama ikinci çocuk için evde örnek alabileceği ve iletişim kurabileceği bir çocuk daha vardır ve bu küçüğün de büyüğe ayak uydurmaya çalışmasını teşvik edebilir. Evdeki hareketlilik birken iki olacaktır. Ayrıca çocuklarınızı yetiştirirken disiplin konusunda zorlanabilirsiniz.

Aile içi iletişime dikkat!

Eğer eşinizle aranızda ciddi sorunlar ve uyuşmazlıklar varsa ikinci çocuk süreci daha olumsuz etkileyebilir. İkinci çocuk annenin ve babanın sorumluğunun artması demektir ve zaten yolunda gitmeyen bir ilişkiniz varsa bu sorumluluk artışı maddi ve manevi olarak çiftleri yıpratabilir. Çatışmaları artırabilir. Böyle bir durum yaşamamak için iyi düşünmek ve gerekirse psikolojik destek almak gerekebilir.