İkinci çocukta disiplin problemi yaşama riski artıyor!

İkinci çocukta disiplin problemi yaşama riski artıyor

Yapılan yeni bir araştırma, ailelerin ikinci çocukta disiplin problemi yaşama riskinin artığını gösterdi. Araştırmacılar, ailelerin ikinci çocuklarının okulda disiplin ile ilgili sıkıntı ya da hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yasalarla ilgili sorunlar yaşama ihtimallerinin yüzde 20-40 daha yüksek olduğunu belirtti. Peki neden?

İkinci çocukta disiplin problemi yaşama riski artıyor

MIT, Northwestern Üniversitesi ve Florida Üniversitesi araştırmacıları, Danimarka ve Florida eyaletinde binlerce farklı kardeş grubunu izlediler. Araştırmacılar, iki bölgede de ikinci doğan erkek çocukların, onlardan büyük olan kardeşlerinden daha fazla otoriter olduklarını gözlemlediler. İki bölge arasındaki büyük farklılıklara rağmen, oldukça tutarlı sonuçlar elde edilen çalışmada, iki veya daha fazla çocuğu olan ailelerde, ikinci doğan erkek çocukların okulda disiplin sorunları yaşama ve ceza alma olasılıklarının ilk doğan çocuğa nazaran yüzde 20 – 40 oranında daha fazla olduğu tespit edildi.  

İkinci çocukta disiplin problemi yaşama riski neden artıyor?

Araştırmacı yazarlar, elde edilen bu yüksek suç riskini, ikinci doğan çocuğa ilk doğan çocuk kadar ilgi gösterilmemesine bağlıyorlar zira araştırmada, ebeveynlerin ilk çocukları için iş yerlerinden daha fazla izin aldıkları ve ilk çocuğa daha fazla boş vakit ayırdıkları görülmüş.

Ayrıca yapılan zekâ çalışmalarında pek çok ebeveynin, küçük olan çocuk ile faaliyetlerde bulunma konusunda daha az hevesli oldukları belirlenmiş. Halbuki çocukların zekâlarını geliştirmek için uyku zamanı anlatılan hikâyeler, el sanatları gibi faaliyetler çok önemlidir.

Öte yandan bazı anneler, ikinci ve üçüncü hamileliklerde daha esnek ve tedbirsiz olduklarını itiraf etmişlerdir. Başka bir deyişle alkol alımı ve sigara içme gibi davranışlar yapmış olabilecekleri görülmüştür.

Güzel haber

Araştırmacılar, ikinci çocuk kabahat oranı her ne kadar ilk çocuktan fazla olsa da ailelerin endişelenmesini gerektiren bir durum olmadığını dile getirdiler. Kötü davranış olasılığındaki yüzde 20 ile 40’lık artış genel rakamlara bakıldığında çok büyük bir önem taşımamaktadır denildi. Araştırmayı yapan uzmanlar, ailelerin ikinci çocuklarına da aynı özeni göstermeleri ve daha fazla vakit ayırmalarının önemli olduğunun da altını çizdiler.

 

Güncel gelişmeleri bizimle takip edin. Kids haber kidsgourmet editörleri tarafından hazırlanan özel haber ve bültenlerdir. İletişim veya görüş için kurumsal@kidsgourmet.com.tr adresine mail atabilirsiniz.