Havuz suyu ve güneş ışınları çocukların göz sağlığını etkiliyor!

Çocuklar için yazın sıcak havalarla baş edebilmenin en keyifli ve eğlenceli yollarından biri deniz ve havuzda vakit geçirmek. Çocuklar bol güneşli günlerde serin sularda oynamanın tadını doyasıya çıkarırken, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de çocukların göz sağlıkları. Havuz suyu ve güneş ışınları gözlerde alerjiye neden olabildiği gibi katarakt, sarı nokta gibi hastalıklara da zenin hazırlıyor. Güneşin ve havuz suyu içindeki kloraminin  zararlı etkilerinden çocukların gözlerini nasıl koruyabileceğimizi Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar anlattı.

Havuz suyu ve güneş ışınları çocukların göz sağlığını etkiliyor!

Havuz suyu ve güneş ışınları çocukların göz sağlığını etkiliyor!

Yaz tatili denilince çocukların en büyük hobisi, deniz ve havuzda oynamak ve yüzmek. Güneş ve tuzlu su fiziksel gelişimleri için fayda sağlarken, havuz ve deniz kullanımı göz sağlıklarını tehdit edebiliyor. Denizde tuzlu suda gözleri açmak alerjik reaksiyonları artırabilirken, havuzda klor ve diğer kimyasallar alerjiye neden olabiliyor. Havuzda alerji oluşturan klorun kendisi değil yağ, kir ve idrarla temasından oluşan kloramin.

Havuzların PH değerleri genelde 7,2-7,8 arasında olduğunu belirten Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, ‘PH değerinin 7,2 altına düşerek asidik tarafa kayması da gözlerde tahriş yapabiliyor. Ayrıca çocuklarınızı güneşin zararlı ışınlarından korumak için sürdüğünüz güneş kremleri, istemeyerek de olsa kimyasal alerjik konjonktivit oluşturabiliyor. Çocuklar, yüzlerinde güneş kremi varken gözlerini ovuşturarak kremi gözün içine taşıyarak, alerji riskini artırabiliyor. Bu gibi durumlarda göz, su ile bol bol yıkanmalı.’ diyor.

Güneş gözlüğü ve siperli şapka kullanımı çok önemli

Güneşten gelen UV ışınları cildimize olduğu kadar gözlerimize de zararlı etkilerde bulunabiliyor. Özellikle çocukların cildi ve gözleri daha hassas olduğu için, bu ışınlardan daha fazla etkileniyor. Havuz suyu ve güneş ışınları çocukların göz sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Güneş ışınlarına direkt maruz kalmak katarakt, sarı nokta hastalığı (maküla bozukluğu) ve kuş kanadı (pterjium) gibi göz hastalıklarına yol açabiliyor. Önlemek için ise;

  • Çocuklar deniz ve havuza kontrollü olarak girmelidir. Ebeveynler çocukları ile suda geçirecekleri zamanı doğru ayarlamalı.
  • Havuzda veya denizde sudan yansıyan ışınların UV etkisi daha da fazladır. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında güneşlenmekten ve su kenarında oyun oynamaktan kaçınılmalıdır.
  • Ebeveynler, çocuklarının yüz yapılarına uygun %100 UV filtreli güneş gözlüğü  ve siperli şapka ile güneş ışınlarının zararını en aza indirebilirler.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.