Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıHavuz sularındaki klor sağlığınızı nasıl etkiler?

Havuz sularındaki klor sağlığınızı nasıl etkiler?

-

Sağlıklı kalmak ve eğlenmek için kullanılan yüzme havuzları özellikle çocukların çok sevdiği yerlerdir. Pek çok kişi tarafından kullanılan havuzlarda çeşitli mikropların yok edilmesi için klor maddesi kullanılır. Havuzların doğru miktarda klorlanmaması ise çeşitli hastalıklara veya zehirlenmeye yol açabilir. Doğru miktarda klorlanmış bir havuzda bile ciltte alerji belirtileri görülebilir.

Sudan geçen hastalıklara sebep olabilir!

Sudan geçen hastalıklar, içinde yüzdüğümüz suda bulunan mikroplar ve kimyasal maddelerin sebep olabileceği hastalıklardır. Suyun yutulması, solunması veya yüzme havuzlarında, sıcak su havuzlarında su ile temas sonucu yayılırlar. Bunlar arasında sindirim sistemi rahatsızlıkları, cilt, kulak, solunum, göz, nörolojik ve yara enfeksiyonları dahil olmak üzere çok çeşitli enfeksiyonlar olabilir. En sık rastlanan hastalık ishaldir. Ancak klorun ve havuz dezenfekten kimyasallarının fazla kullanımı da zehirlenmelerden, cilt hastalıklarına kadar pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Yüzme havuzlarının sebep olabileceği hastalıklar;

 1. İshal
 2. Kurdeşen
 3. Kulak enfeksiyonları
 4. Solunum yolu enfeksiyonları
 5. Göz ve akciğerlerin kimyasal maddeler nedeniyle tahriş olması

Klor hangi mikropları öldürür?

Mikropların çoğu, klor gibi ortak havuz dezenfektanları ile birkaç dakika içinde ölür. Ancak Crypto, 7 bir günden daha uzun bir süre boyunca düzgün klorlanmış suda hayatta kalabilen bir mikroptur. Bu yüzden Crypto, yüzmeye bağlı salgınların önde gelen nedenidir.

Çocuğunuz ishal ise havuzda yüzmemeleri gerekir. Çünkü havuzda bir kişinin bile ishal olması, Cryptosporidium, Giardia, Shigella, norovirüs, E.coli gibi ishale neden olan mikropların suya geçmesini sağlar. Bu durum havuzu kullanan diğer bireylerin sağlığını etkiler. Ağız dolusu kirli suları yutan diğer kişiler de ​​hasta olabilir. Havuzlarda en sık görülen enfeksiyonlar ise şöyledir.

Havuz sularındaki klor sağlığınızı nasıl etkiler?

Havuz sularını temizlemek ve sağlıklı hale getirmek için kullanılan klor ve bazı kimyasallar aynı zamanda fazla veya yanlış kullanıldığında zararlı olabilir. Korunmak için dikkat edilmesi gerekenler ise şöyledir.

 1. Havuz alanındaki kimyasal kokusu hava yoluyla solunum sisteminde tahrişe ve alerjiye sebep olabilir. Bu havaya karışan kimyasalın oranına bağlı olarak aynı zamanda akciğerlerinizin de tahrişine varabilen ciddi sorunlar doğurabilir. Ayrıca astım hastalarında ataklara da sebep olabilmektedir.
 2. Ciltte kızarıklık, döküntü, tahriş, kuruluk gibi hasarlar yaratabilir. Alerjiye sebep olabilir.
 3. Çok fazla kimyasal ki bu genellikle nadir görülen ve bir arızaya bağlı olabilecek bir durumdur. Suyun yutulması zehirlenmeye yol açabilir. 

Havuz suyundaki klor ve mikroplardan nasıl korunulur?

Havuzlarda vakit geçirmek çok güzel olsa da sağlığınız için almanız gereken tedbirleri hatırlamakta fayda var.  Havuz suyundaki klor ve mikroplardan korunmak için alabileceğiniz tedbirler ise şöyle. 

 1. Havuza girmeden önce ve çıktıktan sonra yapılacak 1 dakikalık duş sizi ve diğer insanları pek çok hastalıktan koruyabilir.
 2. Yüzdüğümüz yerlerde kloraminleri solumaktan kaçının. Eğer çok fazla koku varsa orada bulunmayan ya da havalandırılmasını talep edin.
 3. Havuzda bone, yüzme gözlüğü kullanın.
 4. Çocukların havuzda kalış sürelerini kısaltın.
 5. Çocukları tüm gün havuzda bırakmak yerine molalar verdirerek havuza girmelerini sağlayın.
 6. Mümkünse açık havuzları tercih edin.
 7. Havuzda emniyet ve sağlık kurallarının doğru uygulandığından emin olun.
 8. İshal olan çocuğunuzu havuza sokmayın. Bu durum sizin için de geçerli.