Ana SayfaAileHamilelikHamileliğinize güç katacak 10 süper gıda

Hamileliğinize güç katacak 10 süper gıda

-

Hamilelikte sağlıklı beslenmek hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Ayrıca yedikleriniz doğum sonrası iyileşme süreci üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bu yüzden size yemeniz gereken 10 süper gıdadan bahsedeceğiz. Bebeğiniz rahminizdeyken beslenmesinde birkaç değişiklik yaparak çocuğunuzun sağlıklı gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz, ileriki yaşamları için kronik hastalık, alerji ve astım riskini azaltabilir, bağışıklık sistemlerini geliştirebilirsiniz.

Hamileyken yenilebilecek en sağlıklı 10 gıda

Öncelikle doktorunuza mutlaka danışın. Aşağıdaki gıdalardan herhangi birine karşı hassasiyetiniz ya da alerjiniz varsa tüketmeyin. Zaten doktoruz sizin için en sağlıklı beslenme planını yapacaktır.

Hamileler için sağlıklı gıdalar

  • Fındık
  • Yumurta
  • Chia çekirdekleri
  • Mercimek
  • Balık
  • Kefir
  • Yeşillik
  • Avokado
  • Kırmızı et
  • Tam tahıllı ürünler

Hamileyken fındık yemenin faydaları

Bebeğin gelişimi için çok faydalı olan vitaminler fındık ve ceviz gibi ürünlerde fazlaca bulunur. Hamileler günde yaklaşık 10 tane fındık yerse günlük omega ve vitamin ihtiyacının birçoğunu buradan karşılamış olur.

Yumurtanın faydaları

Yumurta en iyi süper besinlerden biridir. Doğurganlığı artırır ve kolin, D vitamini, protein ve yağ yüklü oldukları için doğum öncesi beslenme için bir ikramiyedir. Yeterli D vitamini bağışıklığı destekleyebilir ve hatta enfeksiyon, astım ve diğer hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Chia tohumlarının gebeliğe faydası

Küçük ama güçlü chia tohumları, omega-3 yağ asitleri, lif ve protein içerir. Hamilelik sırasında beslenmenize protein ve lif eklemek kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olabilir, mide bulantınızı azaltır ve enerjinizi yükseltir. Hamilelikte lif hedefleri günlük 25 – 40 gramdır. İki yemek kaşığı chia tohumu yaklaşık 7 gram lif içerir. Brokoli, yulaf, Brüksel lahanası gibi besinlerden de ek lif alabilirsiniz.

Hamileyken mercimek yemek

Mercimek, ucuz bir gıda ve muhteşem bir lif ve protein kaynağıdır. Ne yazık ki, bazen hamile kadınlar gebelik sırasında kabızlık yaşayabiliyor. Mercimek, sağlıklı sindirim için gereken lifi sağlayabilir. Ek olarak, birçok kadında hamilelik sırasında ete karşı bir isteksizlik olabiliyor. Bu da yeterli protein almayı zorlaştırıyor. Fasulye, bezelye ve mercimek, etsiz protein almanın bir yoludur. 

Balık yemenin faydaları

Kadınlar, gıda kaynaklı hastalıklar nedeniyle hamilelik sırasında genellikle balık tüketmekten korkarlar. Bu da bebeğin ve annenin önemli bir besin kaynağından mahrum olmasına neden olabilir.  Omega-3 yağ asitlerinin, DHA, bebekte göz gelişimi ve beyin sağlığını desteklemeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Hatta çocuğun gelişimsel gecikmelerini önlemeye ve problem çözme becerilerini geliştirmeye de yardımcı olabilir! Omega 3’lerin, annelerde doğum sonrası depresyon riskini azaltabileceği de ortaya çıkmıştır.

Hamilelikte kefirin önemi

Kefir; yoğurt gibi, kalsiyum ve probiyotiklerle dolu bir fermente süt ürünüdür. Kalsiyum, hamilelik sırasında bebeğin kemiklerinin gelişimi için önemlidir. Kefir, bebeğin mikrobiyomunu ve bağışıklık sistemini destekleyen probiyotikler içerir. Ayrıca probiyotiklerin plasentadan geçtiğine ve egzamanın önlenmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da var. Fermente gıdaların diğer örnekleri yoğurt, eski peynir, lahana turşusu ve diğer fermente sebzelerdir.

Hamileyken yeşillik yemek

Hamileliğinize güç katacak 10 süper gıda

Tüm hamile kadınların, özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde bebeğin beyninin düzgün bir şekilde gelişmesi için folik asit ve kalsiyum gibi ihtiyacı vardır. Bunları yeşilliklerden alabilirsiniz. Haşlanmış yeşillikler ve lezzetli yeşil smoothie’ler de iş görecektir. Ancak kesinlikle iyi yıkanmış olmaları gerekir.

Avokadonun hamilelere faydaları

Hamileyken avokado yemek de iyi yağlar ve pek çok vitamin içeriği nedeniyle faydalıdır. Hamileyken kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Avokado yemek size enerji verecektir. Avokado, hamileliğinizi güçlendirmek için vitaminler, mineraller, lif, yağ ve antioksidanlarla yüklüdür.

Hamileyken kırmızı et yemek

Hamilelik sırasında demir ihtiyacınızın arttığını biliyor muydunuz? Birçok anne, yorgunluk, baş dönmesi ve nefes darlığına neden olabilen demir eksikliği ile mücadele eder. Demirin en yoğun olduğu besinlerden biri de kırmızı ettir. Kırmızı et, ayrıca vücudumuzun büyümesine ve gerilmesine yardımcı olabilecek kolajen içerir.

Tam tahıllı ürünlerin faydaları

Tam tahıllı karbonhidratları dengeli bir beslenmeye dahil etmek gerçekten çok önemli. Tam tahıllı yiyecekler, sağlıklı bir hamileliği desteklemek için lif, B vitaminleri ve diğer mikro besinleri sağlar.

Hamilelikte sağlıklı ve dengeli beslenmek, tüm besin gruplarını yeteri kadar yemek, kadın doğum uzmanınızın uyarıları yönünde hareket etmek sorunsuz bir hamilelik geçirmenizi sağlamak için en temel unsurlardır.