Kinoa, Karabuğday ve Chia çekirdeği nedir?

Kinoa, Karabuğday ve Chia çekirdeği nedir
Kinoa, Karabuğday ve Chia çekirdeği nedir

Hayatımıza son yıllarda giren besin trendleri kinoa, karabuğday ve chia çekirdeği nedir, ne değildir. Kim zaman tokluk hissi vermesi kimi zaman sağlıklı olmak için kullandığımız bu besinlere biraz daha yakından bakalım.

Kinoa

Kinoa daha çok Güney Amerika’nın batı kıyısında yetişiyor ve ülkemizde yeni yeni tüketilmeye başlandı. İçerdiği protein ve vücut için elzem olan lizin gibi aminoasit içerikleri sayesinde sağlık dolu bir besin. Lif içeriği ile özellikle bağırsak hareketliliğini artırarak kabızlığı önlüyor. Kilo vermek ve korumak istiyorsanız kinoayı ister salatalara ekleyin, isterseniz pirince alternatif olarak pilavını hazırlayın. Kinoayı köfte veya kısır olarak da tüketebilirsiniz. Glüten içermeyen kinoa, Çölyak hastalarının da rahatça tüketebileceği bir seçenek.

Karabuğday

Karabuğday ile yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol riskinin azalması arasında bağlantı var. Karabuğday yemeye fazlaca önem veren (günde 100 g) 805 Çinli üzerinde yapılan araştırmada karabuğday tüketimi ile düşük toplam kolesterol , düşük LDL (kötü kolesterol) ve yüksek HDL (iyi kolesterol) arasında bir bağlantı olduğu tespit edildi. Bir kase karabuğdayda yaklaşık 86 g magnezyum bulunuyor. Magnezyum kan damarlarını rahatlatıyor; kan basıncını düşürerek besinlerin dağılımını ve kan akışını düzenliyor. Ayrıca kan şekerinin de dengeli kalmasını sağlayan bu besinin, açlık duygusunu bastırmadaki etkisi üst seviyede… Vücutta yağ birikimini de engelleyen karabuğday zayıflamak isteyenler için ideal bir gıda seçeneği. Karabuğdayın koyu renkli tohumları un haline getirilmesi ile hazırlanan eriştelerin tüketimi bağırsak hareketlerini teşvik ediyor. Karabuğday da kinoa gibi glüten içermiyor.

Chia çekirdeği

İştah kesmeye, tatlı krizlerini önlemeye yardımcı bir tohum… Bunu, sıvı ile karıştırılıp tüketildiğinde jel haline gelmesi ve midede şişmesi sayesinde yapıyor. 1 kaşık chia çekirdeği yaklaşık 11 g lif içeriyor. Chia çekirdeklerini yoğurdunuza ya da çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. 

Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunudur. Diyetisyen yazarımızı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.